Angle down Atgal

Vandžiogaloje – memorialas nužudytiems žydams

Kauno rajone, Vandžiogaloje ketvirtadienį atidengtas memorialas, skirtas atminti čia 1941 metais nužudytiems žydams.

Vietos savivaldybė pranešė, kad memorialas įrengtas jos, JAV gyvenančių litvakų, Izraelio ambasados ir Lietuvos žydų bendruomenės pastangomis.

Monumentas pastatytas šalia senųjų Vandžiogalos kapinių.

„Būdami čia puikiai suprantame, kad kapinės nėra tik palaidojimo vieta. Tai svarbi Lietuvos istorijos ir kultūros dalis. Mes liūdime ir apgailestaujame dėl siaubingų istorijos faktų. Tuo pat metu didžiuojamės tais Lietuvos piliečiais, kurie, rizikuodami savo gyvybėmis, gelbėjo žydus nuo sunaikinimo”, – pranešime cituojamas Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

Į renginį atvyko Izraelio ambasadorius Amiras Maimonas, JAV ambasadorės pavaduotojas Marcusas Michelis (Markusas Mičelis), Lietuvos žydų bendruomenės pirmininke Faina Kukliansky, memorialo finansinis rėmėjas Jackas Lyonas (Džekas Lionas), Kultūros paveldo departamento, vietos bendruomenės atstovai, moksleiviai.

Savivaldybės duomenimis, Vandžiogaloje žydai gyveno nuo XVI amžiaus, bendruomenė turėjo savo sinagogą, mokyklą.

Prieš Antrąjį pasaulinį karą miestelyje veikė apie 20 nedidelių žydų parduotuvėlių, du malūnai, vilnų karšykla, odų apdirbimo
cechas, restoranas.

Liudytojų teigimu, 1941 metų liepos 8 dieną buvo nužudyti 300–400 Vandžiogalos ir Babtų žydų.

Prieš karą Lietuvoje iš viso gyveno daugiau nei 200 tūkst. žydų. Vokietijos okupacijos metais daugiau kaip 90 proc. iš jų nužudė naciai ir vietos kolaborantai.

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite