Angle down Atgal

Vandens telkiniai įšilę

Prasidėjus ekstremaliems karščiams, vandens telkiniai atsivėsinti menkai tepadeda. Upėse vandens temperatūra svyruoja nuo 15 iki 27 laipsnių. Aukštesnė vandens temperatūra būdinga Nemunui ir Šešupei, taip pat kitoms didesnėms Lietuvos upėms bei vidutinio dydžio upių žemupiams.

Vandens temperatūra Neries, Mūšos, Lėvens, Nemuno, Šventosios upėse perkopė 23 laipsnius. Šešupės upėje vanduo įšilęs net 26,4 °C. Kiek vėsesnis vanduo būdingas vidutinio dydžio upių (Šešuvio, Jūros, Dubysos, Šušvės, Lėvens ir kt.) aukštupiuose. Šaltesnis vanduo yra Merkio, Ūlos, Vilnios upėse. Taip yra todėl, kad šių upių baseinuose paplitęs vandeniui pralaidus smėlio gruntas, upės palyginti gausiai maitinamos požeminio ir šaltinių vandenimis.

Upių vandens temperatūra labai priklauso nuo upės dydžio, todėl didesnių upių intakų vanduo būna vėsesnis už pagrindinės upės, kuri transportuoja intakų surinktą vandenį. Mažesnė vandens temperatūra būdinga ir upių aukštupiams bei šaltiniuotoms upėms. Iš ežerų ištekančių upių vanduo būna šiltesnis.
Ežeruose vandens temperatūra 22-26 laipsniai. Trakuose telkšančiame Totoriškių ežere fiksuojama 24,2 °C vandens temperatūra. Kiek seklesniuose Meduvio (Trakų raj.) ir Navos (netoli Aukštadvario) – apie 26 °C. Baluošo ežere (Ignalinos raj.) vanduo įšilęs iki 23,7 °C , o Švento ties Girutiške ir Vilko ties Kamorūnais ežeruose – apie 23 °C . Kol kas vėsiausias vanduo yra Šlavanto ežere (Čivonys), čia vandens temperatūra 19,8 °C .
Baltijos jūros vandens temperatūra apie 20 laipsnių, Kuršių marios įšilusios iki 25-26 laipsnių.
Vandens temperatūra vandens telkiniuose yra aukštesnė nei įprastai šiam metų sezonui. 2018 m. birželio viduryje vandens temperatūra buvo 4-5 laipsniais žemesnė. Tokius vandens temperatūrų svyravimus lemia ir klimato kaita. Vanduo įšyla anksčiau pavasarį ir šiltas būna net iki vėlyvo rudens.

Meteo.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite