REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Birželio 16 d. 16:18

Valkininkai – Lietuvos mažoji kultūros sostinė 2021

Alytus

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


178829

Šiemet Valkininkų miestelis paskelbtas Lietuvos mažąja kultūros sostine, tad praėjusį sekmadienį čia vyko „Valkininkai – Lietuvos mažoji kultūros sostinė 2021“ atidarymo renginys ir tradicinė miestelio šventė „Antaninių kermošius“.


Foto galerija:

dsc-0643.jpg
dsc-0645.jpg
dsc-0663-1.jpg
dsc-0673.jpg
dsc-0723.jpg
dsc-0732.jpg
dsc-0753.jpg
dsc-0756.jpg
dsc-0771.jpg
dsc-0783.jpg
dsc-0804.jpg
dsc-0820.jpg
dsc-0832.jpg
dsc-0836.jpg
dsc-0838.jpg
dsc-0863.jpg
dsc-0868.jpg
dsc-0887.jpg
dsc-0900.jpg
dsc-0909.jpg

Lietuvos mažosios kultūros sostinės atidarymo proga susirinkusiuosius sveikino Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, Seimo narys Juozas Baublys, Lietuvos kaimo bendruomenių asociacijos pirmininkė Virginija Šetkienė, Valkininkų seniūnas Antanas Juknevičius, bendruomenės pirmininkė Danutė Blažulionienė, projekto „Valkininkai – Lietuvos mažoji kultūros sostinė 2021“ koordinatorė Jolanta Molienė.

Varėnos rajono savivaldybės meras A. Kašėta pažymėjo, kad dabar Valkininkų krašto žmonėms yra puiki proga parodyti, ką jie turi gražiausio, dainingiausio, pasikviesti svečių, organizuoti daug prasmingų renginių ir tapti pačiu ryškiausiu kultūros švyturiu šiame regione.

Seimo narys J. Baublys perskaitė Lietuvos Respublikos kultūros ministro sveikinimą ir pasidžiaugė, kad ši diena įeis ne tik į Valkininkų, bet ir Lietuvos istoriją.

„Antaninių kermošius“, kurį organizuoja Valkininkų bendruomenė kartu su kultūros centru ir seniūnija, šiemet vyko jau dešimtą kartą. Renginį vedė Alytaus miesto teatro aktorius Eugenijus Rakauskas.

Pagrindinėje miestelio aikštėje nuo pat ryto šurmuliavo vietiniai gyventojai ir svečiai, skubėję į kermošių (mugę) įsigyti tautodailės dirbinių ar dzūkiškų skanėstų.

Vidurdienį miestelio bažnyčioje vyko Šv. Antano atlaidų iškilmės, kurias aukos Vilniaus (Kalvarijos) Šv. Kryžiaus Atradimo parapijos rezidentas kun. relig. m. mgr. Mykolas Sotničenka. Šv. Mišių metu giedojo operos solistas Andrius Rubežius ir Valkininkų bažnyčios choras, vadovaujamas Evaldo Mankevičiaus.

Šventės metu kartu su asociacijos „Pakeliui su vėju“ nariais buvo pristatytas meno kūrinys ant bendruomenės namų sienos. Jame įprasmintas lietuvių, lenkų ir žydų kultūrinis paveldas. Simbolinę atidengimo juostelę perkirpo Varėnos rajono savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas, projekto vadovė J. Molienė ir bendruomenės pirmininkė D. Blažulionienė.

Scenoje vykusią koncertinę programą pradėjo Valkininkų kultūros centro folkloro ansamblis „Santaka“. Kiek vėliau čia buvo galima pamatyti karalienę Boną, Barborą Radvilaitę ir Žygimantą Augustą (teatralizuotą Alytaus teatro programą), išgirsti Vilniaus kolegijos muzikinio teatro miuziklų studijų studentus ir dėstytoją, operos solistą Andrių Rubežių, žydų muzikos ansamblį „Klezmer Klangen“ ir grupės „Kitava“ koncertą.

Edukacinei veiklai skirtose erdvėse vyko viduramžių karybos edukacinė programa, ginkluotės bei šarvuotės ekspozicija, senoviniai stalo žaidimai, žongliravimo mokyklėlė, monetų kalimo, kojūkininkų, medžio drožybos ir keramikos edukacinės programos. Kūrybinėse dirbtuvėse visi norintys galėjo sukurti ryškiausius Valkininkų simbolius – gražiausius vietos architektūros paminklus, valdovų portretus, heraldinius ženklus, susikurti atviruką su Valkininkų ir Dzūkijos simboliais. Šventės svečiai turėjo progą pasivažinėti „Žemaitukų slėnio“ arklio traukiamu vežimu ir pasiklausyti žemaitukų augintojo, Sauliaus Sinkevičiaus įspūdžių iš tradicinio kinkinių žygio „Bėk, bėk žirgeli – su žemaitukais“.

 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA