Notice: Undefined index: etapliusAdmin in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 3
ETAPLIUS - Valdančiųjų ir opozicijos atstovai nesutaria, ar nepaprastoji padėtis pasienyje su Baltarusija turėtų būti pratęsta
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2022 m. Sausio 2 d. 12:57

Valdančiųjų ir opozicijos atstovai nesutaria, ar nepaprastoji padėtis pasienyje su Baltarusija turėtų būti pratęsta

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


199429

Valdančiųjų ir opozicijos nuomonės dėl poreikio pratęsti nepaprastąją padėtį – išsiskiria. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos (NSGK) komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas mano, kad, nepaisant to, jog dėl nelegalių migrantų kilusią krizę pavyko stabilizuoti, pasienio su Baltarusija ruože ir 5 kilometrus nuo jo iki sausio 15 d. galiojanti nepaprastoji padėtis turėtų būti pratęsta dar mėnesiui.

Vis dėlto opozicinės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis įsitikinęs, kad nepaprastosios padėties pratęsti nereikėtų, nes, pasak jo, šio teisinio režimo įvedimas prie neteisėtų migrantų krizės suvaldymo reikšmingai neprisidėjo. Ekspremjero teigimu, šiuo metu Seimui svarbiau yra apsispręsti dėl Konstitucijos pataisų, kuriomis siekiama įtvirtinti tiesioginius merų rinkimus. Dėl šių pataisų Seimas balsuoti negali, kol pasienio su Baltarusija savivaldybėse galioja nepaprastosios padėties režimas.

L. Kasčiūnas: nepaprastąją padėtį reikėtų pratęsti dar mėnesiui

„Reikia svarstyti tokį dalyką labai rimtai. Aš manau, kad nors stabilizavosi situacija ir mūsų priemonės veikia, režimas veikia, mažėja bandymų kirsti mūsų pasienį. Nepaisant to, vis tiek dar turime, manau, mėnesiui pratęsti tikrai – iki vasario. Kad turėtume visas priemones ir galimybes pasienio su Baltarusija ruože ir dar 5 kilometrus nuo jo, stipresnes galimybes mobilizuoti, stipresnes galimybes taikyti tas priemones ir panašiai, tai davė naudos“, – Eltai teigė L. Kasčiūnas.

Politikas taip pat  pabrėžia, kad Baltarusijos režimo keliamos grėsmės dėl nelegalios migracijos dar niekur nedingo.

„Migracijos krizė yra ta krizė, kuri iš esmės yra suvaldyta, bet dar tie principiniai veiksniai niekur nedingę, A. Lukašenka dar ieško naujų tranzito kelių, dėl to turime būti gerai pasiruošę. Jeigu nebus nepaprastosios padėties, jei nebūsime tokie stiprūs prie sienos, tai irgi gali būti kaip signalas nelegaliems migrantams ir tam pačiam Lukašenkai“, – akcentavo jis.

L. Kasčiūnas taip pat teigia, kad nepaprastosios padėties poreikį suvokia ir pasienio savivaldybėje gyvenantys žmonės.

„Aš negirdžiu, kad nepaprastosios padėties zonoje mes turėtume kokių nors didžiulių nesusipratimų, ribojimų ar panašiai. Žmonės supranta situaciją, supranta, kad pasieniečiai, kariuomenė ir kitos pajėgos padeda kovoti su pažeidėjais, su Lukašenkos organizuojama ataka, ir tai reikalinga valstybei“, – sakė L. Kasčiūnas.

„Aišku, čia dabar Vidaus reikalų ministerija pasiūlo Vyriausybei ir Vyriausybė sprendžia ir t.t., bet aš manau, kad dar mėnesiui tikrai reiktų pratęsti“, – pridūrė jis.

S. Skvernelis: laikas spręsti kitus klausimus, susijusius su tiesioginiais merų rinkimais

Visgi Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas S. Skvernelis mano, kad nepaprastosios padėties nebereikia pratęsti. Ekspremjero teigimu, šiuo metu svarbiau yra balsuoti dėl Konstitucijos pataisų, kuriomis siekiama įtvirtinti tiesioginius merų rinkimus.

„Aš manau, kad užtenka jau. Reikia spręsti klausimus, kurie susiję su savivaldos rinkimais, kurie nenumaldomai artėja, turi būti išspręstas klausimas ir atsakyta ir žmonėms, ir politinėms partijoms, ar visgi bus tiesioginiai rinkimai, kokie jie bus, kokie bus įgaliojimai“, – Eltai teigė S. Skvernelis.

Politikas taip pat tikina nemanąs, kad nepaprastosios padėties įvedimas pasienyje su Baltarusija reikšmingai prisidėjo prie migrantų krizės suvaldymo.

„Dėl nepaprastosios padėties, tai matome, kad situacija yra stabilizuota, ir aš tikrai kol kas nematau didelio skirtumo ar paaiškinimo iš institucijų, ką jiems davė nepaprastosios padėties įvedimas, koks skirtumas nuo to, kai tokios padėties nebuvo. Tai tokių kažkokių labai aiškių argumentų kol kas negirdėjome, bet gal išgirsime Seimo posėdyje, jeigu toks siūlymas bus“, – sakė S. Skvernelis.

„Tai kai tokie argumentai bus palyginti su ta situacija, kuri buvo iki nepaprastosios padėties, tada bus galima ir priimti sprendimus“, – pridūrė jis.

ELTA primena, kad Seimo opozicija nuogąstauja, jog neužteks laiko priimti Konstitucijos įstatymo pataisų, kuriomis siekiama įtvirtinti tiesioginius merų rinkimus. Todėl opozicinėms Seimo frakcijoms priklausantys parlamentarai surinko parašus, reikalingus sušaukti neeilinę Seimo sesiją. Visgi kol kas prašymas dėl neeilinės sesijos nėra oficialiai pateiktas – opozicija viliasi, kad parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen tiesioginių merų rinkimų klausimą įtrauks į pratęstos Seimo rudens sesijos darbotvarkę.

Savo ruožtu Seimo pirmininkė teigia, kad balsavimas dėl šių Konstitucijos pataisų bus surengtas iškart po to, kai pasibaigs nepaprastosios padėties galiojimas.

Konstitucijoje naujomis pataisomis siūloma nustatyti, kad savivaldos teisė įgyvendinama ne tik per atitinkamas savivaldybių tarybas, bet ir per savivaldybių merus.

Pagrindiniame šalies dokumente būtų įtvirtinta, kad savivaldybių merais – Lietuvos Respublikos piliečius pagal įstatymą ketveriems metams renka Lietuvos Respublikos piliečiai ir kiti nuolatiniai administracinio vieneto gyventojai.

Norint Seime priimti Konstitucijos pataisą, už ją du kartus turi balsuoti ne mažiau kaip 94 parlamentarai iš 141. Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė nei trijų mėnesių pertrauka.

 

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA