Angle down Atgal

Vakarojo ir prisiminė tradicijas

Kalvarijoje į miesto bendruomenės surengtą advento vakarą susirinko apie pusšimtis Kalvarijos bendruomenės narių. Apie adventą (adventus – lot. „atėjimas“) jiems pasakojo Kalvarijos švč. Mergelės Marijos vardo parapijos klebonas Marijampolės vicedekanas Algirdas Žukauskas. Edmundas Venslova perskaitė eilėraštį „Adventas“.

Kalvarijos savivaldybės kultūros centro etninės kultūros specialistė Rasa Januškienė į renginį atėjo pasipuošusi tautiniu kostiumu. Mat šie metai – Tautinio kostiumo metai.

R. Januškienė pasakojo apie Kalvarijos krašto advento papročius: kokius darbus žmonės dirbo, kaip pasninko laikėsi, kokius valgius ruošdavo, kaip sueidavo vieni pas kitus pavakaroti. Beje, R. Januškienė viską ne iš piršto laužė, o vartė knygą „Kalvarijos krašto advento ir Kūčių papročiai“, taip pat prieš 10 metų vyresnius Kalvarijos krašto žmones išklausinėjo ir jų pasakojimus sudėjo į minėtą knygą.

Kalvarijos bendruomenės žmonės renginyje dalyvavo aktyviai – vakarojo. Kas vilnas kedeno ir verpė, kas plunksnas plėšė, kas mezgė virbalais ar vąšeliu nėrė. Vyrai ruošėsi pančius ir virves vyti. Visi padainavo ilgesingą, lėtą šiam metų laikui tinkančią dainą „Augino močiutė, leliumai“, pažaidė „Aš tą voverėlę sugausiu pagausiu“. Moteriškės pasakojo tarmiškai: kas mitologinę sakmę, kas tikrą nutikimą, o kas mįsles minė.

Prie baltai padengto stalo šeimininkės atėjo kiekviena su savo ypatinguoju patiekalu: žuvies, grybų, bulvių, daržovių valgiais. Jos ne tik kiekvieną patiekalą apibūdino, bet ir kitus pamokė. Klebonas A. Žukauskas stalą su pasninko valgiais palaimino, dėkojo šeimininkėms. Kalvarijos bendruomenės pirmininkas Algirdas Valenta irgi dėkojo bendruomenės nariams, vakaro svečiams ir linkėjo šviesos gyvenimo keliuose.

Keletą dainų atliko bendruomenės ansamblis „Dainoriai“, vadovaujamas Inos Ziminskienės. Vakarojime dalyvavo daug tų, kurie vienaip ar kitaip nematerialų, trapųjį paveldą saugo ir turėjo ką pasakyti.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite