Angle down Atgal

„Vaisių mašina“ – kaip veikė kadaise Kanadoje naudotas homoseksualumą tikrinantis prietaisas?

Šiais laikais stengiamės, kad visiems būtų užtikrinamos lygios galimybės, teisės ir pareigos. Tačiau dar visai neseniai visuomenės ir net institucijų požiūris buvo kitoks. Ar galite patikėti, kad praeito amžiaus viduryje Kanadoje buvo naudojama „Vaisių mašina“, skirta gėjams atpažinti? Štai kaip ji veikė.

Dabar jau žinome, kad seksualinė kitų žmonių orientacija rūpi tik tiems, kurie liguistai galvoja apie kitų žmonių gyvenimus už uždarytų miegamojo durų. Nors ir šiais laikais požiūris į homoseksualus dažnai yra neigiamas, dabartinės situacijos negalima nė iš tolo lyginti su ta, kuri vyravo praeito amžiaus viduryje. Dabar dažnas sako „kol nesidemonstruoja...“, o anksčiau vyrai aktyviai buvo tikrinami, net jei patys tvirtino nesantys gėjai.

„Fruit Machine“ („Vaisių mašina“) - tai Kanadoje šeštajame ir septintajame dešimtmečiuose naudotas įrenginys vyrų homoseksualumui nustatyti. Buvo siekiama pašalinti visus gėjus iš valstybės tarnybos, Karališkosios Kanados raitosios policijos ir karinių pajėgų. Kodėl? Tiesiog šiaip sau - buvo manoma, kad homoseksualūs vyrai neturėtų užimti tokių pareigų.

Pats įrenginys buvo pakankamai juokingas. Jį sudarė krėslas, primenantis kėdę dantisto kabinete, ir nedidelis ekranas. Tiriamasis turėjo įsitaisyti krėsle, o tada tiesiai prieš jo akis būdavo rodomi įvairūs vaizdai - šių paveikslėlių turinys kito nuo kasdieniškos veiklos iki nuogybių ar net pornografijos. Tyrimo metu buvo stebimi žmogaus vyzdžiai - manyta, kad jie visada išsiplečia, kai žmogus mato ką nors, kas jam patinka.

Įdomu tai, kad tiriamiesiems dažnai buvo meluojama, kad įrenginys padeda išmatuoti žmogaus patiriamą stresą. Daugybė tarnautojų ir pareigūnų patys pasisiūlydavo atsisėsti į kraupiai atrodančią kėdę. Žinoma, vos tik išaiškėjo tikroji „vaisių mašinos“ paskirtis, mažai kas sutikdavo dalyvauti tyrime.

Raitoji policija per visus bandymus surinko duomenis apie 9 000 įtariamų homoseksualų. Tiesa, įrenginys buvo toks netikslus, kad beveik neabejojama, jog homoseksualų/heteroseksualų santykis tarp tų žmonių visiškai atitinka visos visuomenės statistinius duomenis. Vyzdžiai iš tiesų išsiplečia, kai žmogus mato ką nors, kas jam patinka, tačiau jie taip pat keičiasi nuo apšvietimo ir kitų veiksnių.

Dar daugiau - skirtingi žmonės skirtingai reaguoja į skirtingus vaizdinius. Pavyzdžiui, jūsų reakcija į jums patinkančius vaizdus bus kitokia nei kito žmogaus, net jei jūsų lytinė orientacija bus tokia pati. Vyzdžių stebėjimui skirta kamera buvo sumontuota kampu, todėl net ir tie matavimai buvo netikslūs. Apskritai, „vaisių mašina“ buvo paremta nepatvirtintomis hipotezėmis, neveikiančiais metodais ir prastomis technologijomis.

Taigi, „vaisių mašina“ yra geras pavyzdys to, kad homoseksualai anksčiau buvo aktyviai persekiojami. Net ir „nesidemonstruojantys“, valstybei naudingą darbą dirbantys žmonės buvo tikrinami, siekiant juos atleisti. Finansavimas „vaisių mašinai“ buvo nutrauktas dar septintajame dešimtmetyje, nors ji vis dar kurį laiką buvo naudojama.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite