Angle down Atgal

Vaikų dienos centras ir mažiesiems, ir vyresnėliams

„Mūsų tikslas – ugdyti vaikų savarankiškumą“, – sako „Motinos Teresės šeimų namų“ direktorė Regina Zabielienė. Įstaigoje, kurioje prieglobstį ir globą randa krizines situacijas išgyvenančios mamos su vaikais, jau ketvirti metai veikia vaikų dienos centras „Aš ir draugai“, finansuojamas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir Šiaulių miesto savivaldybės lėšomis. Centre veiklų gausu tiek įstaigoje gyvenantiems, tiek iš kitų šeimų atvykstantiems vaikams.

Nuo žaidimų iki psichologo konsultacijų

„Motinos Teresės šeimų namuose“ dienos centras įsikūręs per tris erdves, kuriose gausu žaidimų, sporto inventoriaus, poilsiui ir darbui skirtų kampelių. Panorėję mažieji gali ir padūkti, ir ramiai paruošti pamokas, padirbėti kompiuteriu. Vaikų dienos centre nuolat dirba dvi auklėtojos. Nuo 8.30 iki 12.30 val. kasdien čia priimami mažieji nuo kelių savaičių iki 7 metų, o nuo 13.30 iki 17.30 val. čionai pabūti ateina vyresnieji ir paaugliai.

Be žaidimų gausos, vaikų dienos centre rengiami įvairūs užsiėmimai, organizuojamos veiklos saviraiškai ugdyti: meno terapijos, saviraiškos būrelis „Atradimai“, sporto būreliai, gyvenimo įgūdžių ugdymo užsiėmimai, visokios kūrybinės užduotys, filmų peržiūros, šventės, išvykos. Pagal poreikį vaikai gali savo išgyvenimais pasidalyti su psichologu individualiose ar grupinėse konsultacijose.

„Turime daug kamuolių. Vaikai labai mėgsta su jais žaisti – ir atsipalaiduoja, ir paišdykauja, ir pasimėto. Labai mėgsta salėje kvadratą, smiginį žaisti, traukti virvę. Švenčiame įvairias šventes. Neseniai vyko liaudies dainų vakaronė, turėjome svečių iš Latvijos. Buvo atvykusios studentės. Ir viena jų sakė: „Pasijutau kaip pas mamą. Mane nukėlė vakarėlis į vaikystę.“ Tai mums buvo labai šaunus įvertinimas“, – džiaugiasi vaikų dienos centro auklėtoja.

Audronio Rutkausko nuotr.
Audronio Rutkausko nuotr.

Plėtrai – ministerijos lėšos

Anot „Motinos Teresės šeimų namų“ direktorės R. Zabielienės, trejus metus nuo įsikūrimo dienos centras veikė savanoriškais pagrindais, o finansavimą nuo 2016-ųjų paskyrė LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Pernai ir šiemet „Aš ir draugai“, laimėjus projektą vaikų dienos centro veiklai ir plėtrai, gavo po 16 000 Eur. Lėšų skyrė ir Šiaulių miesto savivaldybė – atitinkamai 10 000 ir 6 000 Eur.

„Labai džiaugiamės ir dėkojame, kad jau kelerius metus didžiausią sumą mūsų dienos centro projektui skiria Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Dėkojame už paramą ir Savivaldybei. Be dienos centro mes neįsivaizduojame savo įstaigos“, – teigia R. Zabielienė.

Dalis gautų lėšų skirta kompiuteriams, žaislams, žaidimams, sporto inventoriui, taip pat – reikiamai grindų dangai įsigyti. „Gyvenimas nestovi vietoje, norisi nusipirkti ir ką nors naujo, naujų žaidimų vaikams“, – teigia direktorė.

Vaikų dienos centro lankytojai kasdien yra nemokamai maitinami, be to, vykdant „Humana People to People Baltic“ projektą „Valgyk protingai“, pirmadieniais ir trečiadieniais vaikai skatinami maitintis sveikai iš ūkininkų gaunamais maisto produktais. „Atvyksta virėja, kuri pagamina valgyti mūsų vaikams, taip pat pasikviečiame svečių iš kitų dienos centrų. Taip mokoma, kad vaikai galėtų rinktis valgyti ne traškučius, o sveiką maistą“, – pabrėžia R. Zabielienė.

Audronio Rutkausko nuotr.
Audronio Rutkausko nuotr.

Pagalba mamoms, laisvalaikis vaikams

Vaikai, lankantys dienos centrą, yra iš šeimų, kuriose nors vienas iš tėvų arba abu tėvai yra augę globos namuose, turi negalią, priklauso socialinės rizikos grupei, gauna mažas pajamas, taip pat ir tie, kurių mamos šiuo metu patiria krizines situacijas ir gyvena „Motinos Teresės šeimų namuose“.

„Rytais visada daug darbo būna su mažiukais vaikais, kurių atveža daugiau. Dviem mūsų auklėtojoms nėra lengva susitvarkyti. Dienos centre palikti vaikus labai gerai mamoms, kurios išgyvena krizę, turi daug visokių reikalų, mokosi ar dirba ir neturi, kur palikti vaikelio“, – sako R. Zabielienė.

Anot jos, „Motinos Teresės šeimų namuose“ apsigyvenusios mamos neturi gerų įgūdžių, kaip bendrauti su savo atžalomis. To išmokti jos gali vaikų dienos centre: kaip su vaikučiu žaisti, kaip užsiimti. „Mūsų įstaigos tikslas yra mamos ir vaiko ryšio stiprinimas. Mes neatsiejame dienos centro nuo visos įstaigos veiklos“, – patikina direktorė.

R. Zabielienė džiaugiasi, kad vaikučius rytais į dienos centrą atveda ne tik šiuo metu gyvenančios, bet ir jau išsikėlusios iš „Motinos Teresės šeimų namų“ mamos. Tiesa, gyventojų skaičius šiuose namuose kinta labai dažnai. „Buvo laikų, kai gyveno 22 vaikai, dabar jų yra 12. Šiuo metu į dienos centrą popiet ateinančių vaikų, gyvenančių pas mus, nėra – visi jie iš kitur. Dauguma jų – iš socialinės rizikos ar sunkiai besiverčiančių šeimų“, – sako įstaigos vadovė.

Audronio Rutkausko nuotr.
Audronio Rutkausko nuotr.

Kiti projektai

Be vaikų dienos centro, įstaigoje galima gauti socialinės reabilitacijos paslaugų, pagalbos krizinės motinystės atvejais, įgyti reikiamų auklėjimo ir bendravimo su vaikais įgūdžių Atsakingos tėvystės ugdymo mokyklėlėje. Nuo Naujųjų bus įgyvendinamas dar vienas projektas – „Socialinės dirbtuvės“, skirtas neįgaliesiems.

R. Zabielienė neslepia, kad įstaigai išlaikyti nemažai lėšų trūksta, yra ir skolų, tačiau direktorė lieka pozityvi. „Mūsų padėtis sunki, bet labai nenusimename. Turime vilties“, – nusišypso moteris, pridurdama: gruodžio 18 d. nuo 8 iki 16 val. įstaigoje vyks „Šviesturgis“, į kurį atvykti įsigyti įvairiausių daiktų kviečiami šiauliečiai.

Reklama

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite