REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Birželio 20 d. 11:32

Vaiko teisių apsaugos specialistai medikus kviečia glaudesniam bendradarbiavimui

Panevėžys

Pasitarimas Biržuose

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


88604

Glaudus sveikatos priežiūros įstaigų bendradarbiavimas su Vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialistais užtikrina greitesnę ir veiksmingesnę pagalbą šeimai. Todėl mobiliosios komandos ir budėtojai siekia efektyvesnių ryšių su medikais ne tik įvertinant vaiko fizinę ir psichinę būklę, bet ir teikiant pagalbą tėvams.


Foto galerija:

mk-psichologe-a-svetikiene.jpg
z-ginaite-ir-gedviliene.jpg

Biržuose vykusiame pirmajame tarpinstituciniame susitikime aptarta tarnybų veikla sprendžiant vaiko teisių ir saugios aplinkos užtikrinimo klausimus. Į susitikimą su institucijų atstovais atvykę VTAS specialistai (budėtojai) ir mobiliosios komandos atstovai ne tik pristatė savo veiklą, bet ir kėlė aktualius klausimus. „Mes į šeimą vykstame gavę policijos pareigūnų pranešimus. Dažniausiai tenka kreiptis ir į medikus, kad šie nustatytų patyręs vaikas fizinį smurtą ar ne, ir išrašytų atitinkamą pažymą. Pasitaiko, kad akivaizdžių sumušimų nepastebima, tačiau siekiant efektyvaus ir objektyvaus darbo, ginant vaiko interesus, pažymos mums būtinos. Todėl labai prašome medikus suprasti mūsų darbo specifiką ir efektyviau bendradarbiauti siekiant pagelbėti ir taip likimo skriaudžiamam vaikui“, - kalbėdama apie darbą, į susitikime dalyvavusius Biržų ligoninės bei poliklinikos vadovus kreipėsi VTAS vyr. specialistė (budėtoja) Vaida Jasėnė.

Apie geranoriško medikų požiūrio į pagalbą šeimai būtinumą kalbėjo ir mobiliosios komandos vyr. specialistė, psichologė Aura Svetikienė. „Nuo praėjusių metų liepos pirmosios teikiame pagalbą šeimai 14 dienų po to, kai šeimai buvo nustatytas II grėsmės lygis ir vaikas paimtas iš nesaugios aplinkos. Mes dirbame paraleliai su atvejo vadyba, tad glaudus tarpinstitucinis bendradarbiavimas leidžia mums įvertinti veiksmus kas su šeima jau buvo daryta, kokia pagalba teikta bei leidžia maksimaliai efektyviausiai planuoti mobiliosios komandos darbą. Mobiliojoje komandoje dirba ir priklausomybių ligų specialistas, tad mums ypač svarbu kaip galima greičiau gauti gydytojo psichiatro pagalbą, o čia ir susiduriama su problemomis. Paskutinis šio mėnesio atvejis, kai pas gydytoją-psichiatrą Biržuose pavyko klientą užregistruoti tik rugpjūčio mėnesį. Kai pavyksta motyvuoti šeimos narius – kurie piktnaudžiauja alkoholiu ne vienerius ir kartais net ne dešimt metų - kad pradėtų gydymą, tada mums medikų pagalbos nebuvimas prilygsta didžiuliam iššūkiui. Labai glaudžiai bendradarbiaujame su Panevėžio priklausomybių ligų centru ir jie sudaro galimybę pirmumo tvarka patekti mūsų klientams, todėl ir klientai iš Biržų rajono priimami Panevėžyje. Glaudesnis bendradarbiavimas su vietos medikais užtikrintų greitesnį pažymų ir siuntimų išdavimą ir motyvuotą klientą galėtume kaip galima greičiau siųsti gydytis priklausomybių,“ – pabrėždama medikų bendradarbiavimo svarbą kalbėjo psichologė.

Leonidas Sologubovas, Biržų rajono savivaldybės poliklinikos direktorius, sako suprantantis tarnybos specialistų darbo svarbą. Anot jo, įstaigoje dirba 3 suaugusiųjų psichiatrai, tad didelių problemų bendradarbiauti neturėtų kilti, tad poliklinikos vadovas žadėjo šį klausimą aptarti ir su gydytojais.

„Džiugu, kad turime savo darbo gerosios praktikos pavyzdį Biržuose. Vienai mūsų klientei rugpjūčio mėnesį bus metai kai ji atsisakė ir nebevartoja alkoholio. Moteris reabilituojasi „Vilties švyturyje“, Kėdainių rajone. Tai ilgalaikės reabilitacijos centras su kuriuo labai glaudžiai bendradarbiaujame. Gera matyti du visai skirtingus žmones: moterį su kuria bendravome tą 14 dienų po atvejo ir sveikstančią moterį. Rugpjūčio mėnesį ji grįš į namus ir , tikimės, kad atras kontaktą su savo dvejais nepilnamečiais vaikais, kurie šiuo metu gyvena pas močiutę,“ – sakė mobiliosios komandos vyr. specialistė A. Svetikienė.

„Svarbiausias tarnybos uždavinys – reagavimas į galimus vaiko teisių pažeidimus ir skubūs bei atsakingi veiksmai, siekiant apginti jų interesus. Reaguojame tik į policijos pranešimus, tad jau nuo pirmųjų žinių apie galimas grėsmes vaikui, pradedame bendradarbiavimą su kitomis tarnybomis,“ – kalbėdama apie skyriaus veiklą sakė VVTAĮT Panevėžio apskrities vedėja Žaneta Ginaitė, pabrėždama institucijų bendradarbiavimo svarbą.

Biržų rajone per mėnesį sulaukiama nuo 20 iki 40 pranešimų apie vaiko teisių pažeidimus. Per praėjusių metų 6 mėnesius, rajone gauti 165 pranešimai, grėsmės lygis vertintas 214 vaikų. Kiekvienas pranešimas ištirtas, įvertinta situacija, nustatytas grėsmės lygis ir pagal tai imtasi veiksmų, kad būtų užtikrinta saugi aplinka vaikui. Pranešimų skaičius tendencingai auga visoje apskrityje ir yra labai panaši kaip ir kaimyninėje Šiaulių apskrityje. „Deja, bet ir toliau fiksuojame, kad itin daug pakartotinių išvykimų, , kai grėsmės lygis nustatomas tose pačiose šeimose, o neretai motyvacijos taisytis ir keistis tokie žmonės turi tik tam kartui. Tad tokie gerosios patirties pavyzdžiai, suteikia vilties, kad situacija keistis į gera – gali“, – pažymėjo Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistė Biržų rajone Giedra Gedvilienė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA