Angle down Atgal

V. Vasiliauskas: baziniu scenarijumi ekonomika šiemet turėtų susitraukti 2 proc.

Lietuvos bankas prognozuoja, kad šiemet pagrindinio scenarijaus atveju ekonomika smuks 2 proc. Anot Lietuvos banko valdybos pirmininko Vito Vasiliausko, pirmo pusmečio rezultatai buvo geresni, nei tikėtasi.

„Didžiųjų pasaulio ekonomikų rodikliai rodo, kad antrasis ketvirtis buvo pats didžiausias susitraukimas, didžiausia duobė pasaulio ekonomikoje. (...) Mažiausias susitraukimas yra Airijoje (3,7 proc.), tuo metu Lietuvos susitraukimas yra maždaug 4 proc., kai kalbame apie antrąjį ketvirtį. Estijos susitraukimas 6,5 proc., Latvijos – 8,6 proc. Susitraukimas buvo vienas mažiausių ES“, – pirmadienį, pristatydamas naujausią ekonomikos apžvalgą, sakė V. Vasiliauskas.

Geresnei, nei tikėtasi, ekonomikos raidai pandemijos sukelto šoko metu įtakos turėjo santykinai mažesnis pagrindinių Lietuvos prekybos partnerių ekonomikos nuosmukis, dėl mažesnio viruso paplitimo netaikyti veiklos ribojimai apdirbamajai gamybai, palyginti nedaug paveikta darbo rinka ir greitai atsigavęs gyventojų vartojimas, mažesnė priklausomybė nuo turizmo sektoriaus.

Ekonomiką taip pat skatino papildomos viešųjų finansų, pinigų politikos ir reguliavimo priemonės.

„Svarbiausių Lietuvos eksporto rinkų ekonominė situacija buvo tikrai nebloga. Mūsų eksporto rinkos pagrindinės užsienyje nėra tos, kurios buvo labiausiai paveiktos, bent jau ES. Tai taip pat prisidėjo prie geresnių skaičių“, – sakė V. Vasiliauskas. Lietuvos banko vertinimu, BVP kitąmet turėtų augti 3,1 proc.

Kalbėdamas apie darbo rinką, V. Vasiliauskas pabrėžė, kad ji siunčia prieštaringus signalus.

„Darbo rinkos padėtis pandemijos pradžioje akivaizdžiai blogėjo, nes augo tiek prarastų darbo vietų skaičius, tiek ir registruotų bedarbių skaičius. Koreliacija dėl registruotų bedarbių skaičiaus daugiau susijusi su parama. Tada kyla klausimas, ką žmonės veikė anksčiau, kur jie buvo, ar dirbo šešėlyje.

Darbo vietų didėjimas buvo dviejose srityse: IT, ryšių sektorius ir finansinės paslaugos. Didžiausią neigiamą įtaką darbo vietų požiūriu patyrė tos paslaugos, kurios tiesiogiai susijusios su apgyvendinimu, maitinimu, verslo aptarnavimu“, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Lietuvos banko blogiausiu scenarijumi, šiemet BVP susitrauks 2,4 proc., o kitąmet neaugs. Palankiausiu scenarijumi šiemet ekonomika smuks 0,2 proc., o kitąmet augs 5 proc.

„Lietuvos eksportas šių metų pabaigoje rodys kritimą 3,8 proc. punktais, importas atitinkamai rodys susitraukimo skaičius“, – sakė jis, pridurdamas, kad maža užsienio paklausa ir didžiulis neapibrėžtumas ribos investicijų augimą.

Prognozuojama, kad pagrindinio scenarijaus atveju šiemet nedarbo lygis sieks 8,8 proc., vidutinis darbo užmokestis kils 6,8 proc.

Pagal pagrindinį scenarijų infliacija šiemet sieks 1 proc., o kitąmet – 1,2 proc. Didelę dalį infliacijos lemia vis dar brangstančios paslaugos, nors jų kainos kyla lėčiau.

„Vidutiniu laikotarpiu prognozė tokia, kad tikėtis kažkokio didesnio kainų augimo, matyt, būtų sudėtinga“, – sakė V. Vasiliauskas.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite