Notice: Undefined index: etapliusAdmin in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 3
ETAPLIUS - V. Sinkevičius: dėl „vaikiško šampano“ reikia mokslinės nuomonės, dėl taros - reikėtų inicijuoti ES notifikavimą
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Liepos 18 d. 15:59

V. Sinkevičius: dėl „vaikiško šampano“ reikia mokslinės nuomonės, dėl taros - reikėtų inicijuoti ES notifikavimą

Vilnius

Eltos nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


45684

Vyriausybė trečiadienio pasitarime nusprendė atidėti klausimo dėl naujų alkoholio prekybos ribojimų svarstymą.

Ūkio ministerija yra parengusi nutarimą nepritarti įstatymų projektams, kuriais siekiama įvesti daugiau ribojimų alkoholio prekybos srityje: uždrausti stiprų alų ir fermentuotus gėrimus didesnėje nei 0,2-0,3 litro plastikinėje taroje, uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais, išpilstytais į puodelio tipo pakuotę nuplėšiamu dangteliu, ir uždrausti prekiauti vadinamuoju „vaikišku šampanu“.

Klausimą Vyriausybė svarstys kitame pasitarime, nes ūkio ministras Virginijus Sinkevičius paprašė daugiau laiko diskusijoms.

Po pasitarimo V. Sinkevičius sakė, kad parengta išvada jo paties netenkina.

„Buvau išvykęs, su išvada susipažinau tik šį rytą. Manau, kad kalbant konkrečiai apie tarą, tai mes turėtume inicijuoti Europos Komisijos notifikavimą ir inicijuoti šiuos pokyčius.

O kalbant apie vaikišką šampaną, tai - aštrus, visuomenę skaldantis klausimas. Dėl jo apsispręs Seimas, bet paremtas jis turi būti moksliniais tyrimais, ES teisės aktais, o ne emocijomis“, - kalbėjo ministras.

V. Sinkevičius pabrėžė, kad Seimas net ir po Ūkio ministerijos išvadų bus laisvas apsispręsti šiuo klausimu.

ELTA primena, kad Ūkio ministerija įvertino tris dar sausio ir vasario mėnesiais registruotus įstatymų pakeitimų projektus, ir Vyriausybei siūlo visiems trims nepritarti.

Gegužę Seimas po pateikimo yra pritaręs šiems projektams, tačiau pataisoms galutinai priimti dėl bendros rinkos taisyklių reikalingas ES notifikavimas.

Seimo narys „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis siūlo įtvirtinti draudimą parduoti alaus, fermentuotų gėrimų, alkoholinių kokteilių grupėms priklausančius alkoholinius gėrimus didesnėje negu 0,2 litro taroje, jeigu jų tūrinė etilo alkoholio koncentracija yra didesnė kaip 7,5 proc., išskyrus atvejus, kai šie gėrimai išpilstyti į stiklinę, keraminę, medinę ar metalinę tarą.

Taip pat siūlo uždrausti tokius gėrimus parduoti didesnėje negu 0,25 litro taroje, jeigu alkoholio koncentracija yra nuo 7 iki 7,5 procento; didesnėje negu 0,3 litro taroje, jeigu alkoholio koncentracija yra nuo 6,5 iki 7 procento ir panašiai.

Pasak R. Žemaitaičio, stiprus alus visoje Europoje parduodamas tik mažose, iki 0,5 litro talpos pakuotėse.

Šiuo metu Lietuvoje draudžiama parduoti alaus, fermentuotų gėrimų, alkoholinių kokteilių grupėms priklausančius alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija yra didesnė kaip 7,5 proc., išpilstytus į didesnę negu 0,5 litro tarą, išskyrus atvejus, kai šie gėrimai išpilstyti į stiklinę, keraminę, medinę ar metalinę tarą.

Grupė Seimo narių konservatorių siūlo uždrausti prekiauti į didesnės nei 0,2 litro talpos tarą išpilstytais alaus, fermentuotų gėrimų, alkoholinių kokteilių grupėms priklausančiais alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija didesnė kaip 6 proc., išskyrus atvejus, kai šie gėrimai išpilstyti į stiklinę, keraminę, medinę ar metalinę tarą.

Be to, siūloma uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais, išpilstytais į puodelio tipo pakuotę nuplėšiamu dangteliu.

Įstatymo pakitimo rengėjų teigimu, įstatymo tikslas - sumažinti alkoholinių gėrimų prieinamumą girtaujantiems asmenims.

„Būtent alkoholikams yra skirti ir stiprieji gėrimai, išpilstyti į jogurto indelio-puodelio tipo pakuotę nuplėšiamu dangteliu. Visi šie produktai yra pigūs, nekokybiški ir skirti girtaujantiems asmenims“, - teigiama projekto aiškinamajame rašte.

„Valstietės“ Astos Kubilienės inicijuotame projekte siūloma Alkoholio kontrolės įstatyme numatyti draudimą įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams Lietuvoje gaminti maisto produktus, žaislus ir vaikams ir paaugliams skirtas kitas prekes, kurių dizainas imituoja alkoholinius gėrimus ir (ar) jų tarą. Paprastai kalbant, būtų uždraustas vadinamasis „vaikiškas šampanas“.

„Įstatymo projekto tikslas - stiprinti vaikų sveikatą, formuojant sveiką gyvenseną ir jos kultūrą, mažinant alkoholinių gėrimų vartojimo įpročio paplitimą visuomenėje“, - teigia projekto rengėjai.

Ūkio ministerijos parengta pozicija, priėmus šiuos siūlymus būtų sudarytos kliūtys laisvam prekių judėjimui ir pažeistas ES teisėje įtvirtintas abipusio pripažinimo principas, nes Lietuvos Respublikoje būtų draudžiama parduoti kitose ES valstybėse teisėtai pagamintus ir parduodamus alkoholinius gėrimus.

Ministerija savo suformuotoje pozicijoje teigė, kad siūlomas teisinis reguliavimas nėra pagrįstas nei statistiniais duomenimis, nei tyrimais, o juose siūlomos priemonės sukeltų verslui, ypač smulkiajam ir gaminančiam tautinio paveldo gėrimus, didelę naštą.

„Siūlomas teisinis reguliavimas prieštarauja atitinkamai ES direktyvai, kurioje nustatyti kai kurių fasuotų alkoholinių gėrimų taros dydžiai, o valstybės narės negali atsisakyti, uždrausti ar apriboti fasuotų produktų pateikimo rinkai dėl priežasčių, susijusių su pakuotės vardiniu kiekiu“, - teigiama Ūkio ministerijos rašte.

Tuo tarpu siūlymas uždrausti gaminti maisto produktus, žaislus ir kitas vaikams ir paaugliams skirtas prekes, kurių dizainas imituoja alkoholinius gėrimus ir (ar) jų tarą, anot ministerijos, nepatenka į Alkoholio kontrolės įstatyme nustatytą teisinio reguliavimo sritį.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA