REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2017 m. Gegužės 31 d. 09:10

V. Prackietis po 17 metų metė rūkyti

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


5022

17 metų rūkymo stažą turėjęs Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis metė šį žalingą įprotį. Savo istorija jis pasidalijo trečiadienį, gegužės 31 dieną, minint Pasaulinę dieną be tabako.

„Būdamas studentu Sibire pradėjau rūkyti ir 17 metų rūkiau, o paskui labai džiaugiausi, kad nustojau rūkyti ir labai lengvai atsikračiau to“, - interviu „Žinių radijui“ pasakojo V. Pranckietis.

Seimo Pirmininkas teigė, kad paskata atsikratyti šio žalingo įpročio jam kilo per vieną iš darbinių kelionių.

„Skridau lėktuvu, tada dar buvo rūkomi salonai, ir tame salone šalia sėdėjo vienas, kuris labai rūkė, o šalia sėdėjo moteris, kuri nerūkė, bet ji negavo bilieto nerūkomame salone. Pagalvojau, kad jei dar aš užrūkysiu, kaip tai atrodys? Taip nerūkiau vieną dieną, po to pakliuvau į aplinką, kur nerūkė žmonės, neparūkiau dar vieną dieną, neparūkiau trečią, paskui pagalvojau, kad jei tris dienas neparūkiau, tai gal. Taip ir grįžau iš tos komandiruotės su tomis pačiomis cigaretėmis, bet jau tada atidaviau“, - sakė V. Pranckietis.

2017 metų Pasaulinės dienos be tabako tema - ,,Tabakas - grėsmė plėtrai“. Vienas svarbiausių šių metų kampanijos tikslų - parodyti, kad individualūs asmenys taip pat gali prisidėti prie darnaus pasaulio be tabako vystymosi nuspręsdami niekad nepradėti vartoti tabako gaminių arba pasiryžti neberūkyti.

Asmenų, priskirtinų Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos priemonių programai, duomenimis, rūkymo paplitimas tarp vidutinio amžiaus asmenų Lietuvoje 2009-2015 m. didėjo nuo 20,8 proc. iki 22,6 proc. Be to, rūkančių vyrų skaičius buvo beveik penkis kartus didesnis nei rūkančių moterų.

Kaip rodo „Alkoholio ir kitų narkotikų tyrimo Europos mokyklose“ duomenys, rūkymas tarp 15-16 m. amžiaus paauglių Lietuvoje išlieka labai didelis. Per paskutinį mėnesį 24 proc. paauglių rūkė, iš jų - 27 proc. berniukų ir 22 proc. mergaičių.

Maždaug pusė reguliariai rūkančių asmenų miršta nuo tabako sukeltų ligų ir gyvena apie 10 metų trumpiau, palyginti su niekada nerūkiusiais.

Anot medikų, nikotinas, esantis tabako dūmuose, sukelia stiprią fiziologinę ir psichologinę priklausomybę. Nustojus rūkyti jau po kelių valandų pasireiškia nikotino abstinencijos simptomai - stiprus nekontroliuojamas poreikis užsirūkyti, nerimas, dirglumas ir pyktis, nuovargis, padidėjęs apetitas, susilpnėjusi dėmesio koncentracija, depresija, galvos skausmas, miego sutrikimai ir svaigimas.

Sėkmingai neberūkyti keturis kartus šansus padidina medikamentinis priklausomybės nuo tabako gydymas ir specialisto pagalba - individuali ar grupinė elgesio terapija. Vilniaus visuomenės sveikatos biure veikia nemokama pagalbos metantiems rūkyti programa.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA