REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Liepos 17 d. 13:17

Už vaikų praleistas pamokas nebereikės gydytojų pažymos

Klaipėda

Petras SkutulasŠaltinis: Etaplius.lt


91661

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) bei Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) vieningai sutaria, kad nuo rugsėjo ugdymo įstaigose gydytojų pažymų, išrašomų dėl vaiko ligos, nebeliks. Tik dar nenutarta, kuo tai bus keičiama.

Pirmadienį po susitikimo nuspręsta, jog pirmą dieną sunegalavus vaikui, tėvai ar globėjai turės apie tai pranešti ugdymo įstaigai. Ir pasveikus vaikui pas gydytoją eiti nebereikės.

Kas pakeis pažymas?
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) viceministrė Lina Jaruševičienė pirmadienį sakė, jog nutarta sudaryti darbo grupę. „Joje mes nagrinėsime visus einamuosius ir egzistencinius klausimus, susijusius su vaiko lankomumo pateisinimu, neatvykimo į ugdymo įstaigą pateisinimu ir apskritai dėl vaiko sveikatos, galimų teisių pažeidimo atvejus“, – žurnalistams tiesioginės transliacijos metu komentavo viceministrė.

Kuo kitu bus pakeistos pažymos?
Anot viceministrės, po ilgų diskusijų, išsiaiškinta, kad tokia pažyma esanti neprasminga ir nevertinga, todėl bus ieškoma kitų būdų kontroliuoti informaciją, kurią tėvai pateiks mokykloms.

„Yra daug minčių, kokias sistemas būtų galima integruoti, bet bazinis principas išlieka toks pat. Visų pirma, tėvai pateisina neatvykimą į ugdymo įstaigas. Kai atsiranda ta „raudona riba“, tai jau reikia imtis kažkokių veiksmų institucijoms reaguoti ir žiūrėti, ar vaiko teisės nėra pažeidžiamos. Apie tai mes ir diskutuosime darbo grupėje“, – sakė viceministrė.

Tvarka nuo rudens
Nuo rudens galios ta pati tvarka: pirmą dieną apie vaiko susirgimą tėvai arba globėjai turi informuoti ugdymo įstaigą. Jeigu tėvai nepraneš ugdymo įstaigai, tuomet mokyklos atstovai kreipsis į tėvus ir bandys išsiaiškinti, kodėl vaikas neatėjo. Tėvams nebereikės varstyti gydymo įstaigų durų specialiai dėl popierinių pažymų.

Nuo rugsėjo 1 d. medikai nebeišduos 094/a formos vaiko nelankymo ugdymo įstaigos pateisinimo.

„Sprendimas nekeičiamas ir visi sutaria, kad reikia ieškoti kitų formų, tam ir bus skirtas laikas tarpinstitucinei darbo grupei, – sakė viceministrė. – Atsisakoma pažymų ne dėl gydytojų darbo krūvio sumažinimo, nors tai taip pat svarbus elementas. Ši forma yra neteisėta ir informacijos teikimas mokykloms yra neteisėtas. Visos ministerijos turi peržiūrėti tvarkas ir priimti tam tikras korekcijas.“

Atsakomybė tėvams
Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkė Toma Kundrotė taip pat išsakė nuomonę dėl naujovės, pareikšdama, kad praleistų pamokų pateisinimo atsakomybę reikėtų palikti tėvams.

„Tai yra tikroji tėvų atsakomybė, o ne gydytojų teisė. Tėvams pateisinimo pažymą reikėtų rašyti arba ranka, arba į elektroninį dienyną, kuriame tokia funkcija yra įdiegta ir dabar, nemaža dalis pažymų ir dabar jau taip teikiama. Apie 40 proc. visų pateisintų pamokų teisina tėvai, tai dabar reikėtų „ištempti“ tai iki 100 proc. Tai tiesiog sekantis žingsnis“, – sakė gydytoja T. Kundrotė.

Naudinga tiek tėvams, tiek gydytojams
Tačiau kuo ši tvarka naudinga gydytojams ar sergantiems vaikams?
T. Kundrotės tvirtinimu, jau po ligos, sveikiems vaikams nebereikės vykti į gydymo įstaigą, kad gautų pažymą, jog yra sveikas. Taip pat naudinga ir tėvams. „Tą dieną, kai vaikas pasveiko, jį bus galima išvesti į ugdymo įstaigą ar darželį, o patiems eiti į darbą. Tai sutrumpėja, ko gero, viena diena nedarbingumas dėl vaiko slaugos“, – sakė T. Kundrotė. Anot jos, dėl to ir gydytojams sumažės biurokratinių vizitų.
Jau gegužę SAM viceministrė L. Jaruševičienė kalbėjo, jog ženkliai sumažinus medikams tenkančią administracinę naštą sutaupytas laikas galėtų būti skirtas vaikų sveikatos priežiūros veiksmingumui didinti, daugiau laiko liktų sergantiems vaikams konsultuoti.

Ar pasikeitus tvarkai, tėvai tuo nepiktnaudžiaus ir vaikus rečiau beves į polikliniką?

„Pagal Vaiko teisių įstatymą, už vaiko sveikatą yra atsakingi tėvai. Todėl, jei patys tėvai negali susidoroti su vaiko liga, ji yra sudėtingesnė nei tėvų bazinis medicininis išprusimas, tai visgi jie turėtų atvesti vaiką į gydymo įstaigą“, – komentavo T. Kundrotė.

Grėsmė
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pritaria, kad mažinti biurokratinę naštą aktualu visoje šalyje. „Pasitikėjimą tėvais ir visa visuomene didinti reikia. Tik kaip visada mokyklos nori užtikrinti tinkamą ugdymo kokybę ir reikia įsivertinti, kur yra ta „raudona riba“, kai prasideda piktnaudžiavimas tėvų teisėmis, – komentavo švietimo viceministrė Kornelija Tiesnesytė. Esą dėl greitu metu neliksiančių popierinių pažymų, jokios rizikos nėra. Grėsmė ta, kad tėvai patys galės spręsti, eiti vaikui į mokyklą ar ne.

Jau ir dabar pasitaiko, kad vaikai ugdymo proceso metu išvyksta atostogauti. Anot K. Tiesnesytės, tai reiškia, jog vaikas praleidžia dalį pamokų, neįgyja žinių – tai labiausiai pakenkia jam pačiam. „Yra tėvų, kurie nepiktnaudžiauja šiais dalykais, bet yra tam tikra rizika, kad gali pasinaudoti, kai tėvui yra leidžiama informuoti ugdymo įstaigą, jog vaikas serga. Negalime 100 proc. visais pasitikėti“, – kalbėjo švietimo viceministrė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA