REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2020 m. Gegužės 20 d. 09:26

Utenos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas: yra tekę 5 valandas sėdėti medyje ir stebėti pažeidėjus

Utena

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


131130

„Teko apie 5 val. išbūti medyje ir stebėti po medžiu besiilsinčius ir besišnekučiuojančius pažeidėjus, kurie net neįtarė, kad virš jų ant šakos sėdintis pareigūnas visus planus nuklausė“, – prisimena jau daugiau nei 20 metų aplinkosaugininku dirbantis Utenos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Almantas Vaičiūnas.

– Kaip vyksta reidai?

– Reidai skiriasi, tarkim, per akcijas pareigūnai vykdo kontrolę ir turi būti matomi. Kitais atvejais, kai gaunama informacijos ar nujaučiama, kur ir kas gali žvejoti tinklais, pareigūnai turi budėti pasaloje prie vandens telkinių, fiksuoti pažeidimus vaizdo įrašymo priemonėmis ir nepertraukiamai pažeidėjus sekti, nes būna, kad asmuo iš vienos vietos išplaukia, į kitą grįžta arba paskambina kam nors, mašina privažiuoja ir greitai jį paima. Išlipusį į sausumą pažeidėją svarbu sulaikyti, nes byloje reikalingi ir visi įkalčiai: tinklai, neteisėtai sugautos žuvis, plaukiojimo priemonė ir t. t.

– Kaip pažeidėjai elgiasi pričiupti?

– Visaip. Pareigūnas turi tikėtis geriausios situacijos ir būti pasiruošęs prasčiausiai. Maždaug prieš dešimt metų Ignalinos rajone, Aukštaitijos nacionalinio parko teritorijoje esančiame Lūšių ežere, vidury baltos dienos du piliečiai nutarė pažvejoti elektros prietaisu, liaudyje vadinamu „elektrolovu“. Kad nereikėtų irkluoti, prie medinės valties jie pritvirtino elektrinį variklį. Gavę pranešimą iškart sureagavome ir dviese po kelių minučių išvažiavome į įvykio vietą. Kai nuvykome prie ežero, įlipau į medį ir ėmiau filmuoti pažeidėjus, o kolega liko krante stebėti aplinkos. Brakonieriai nė neketino plaukti į krantą – plaukiodami palei ežero pakrante nusidriekusius nendrynus tęsė savo „darbą“.

Tada sugalvojome juos išvaryti į krantą, tiesiai mums į glėbį. Pagalbos paprašėme tuo metu prie to paties ežero poilsiavusio aplinkos apsaugos pareigūno. Tik kai jis medine valtimi priplaukė prie pažeidėjų, šie išsitraukė irklą ir kad tvos... Inspektorius vos spėjo pasitraukti. Irklas atsitrenkė į valtį ir perlūžo, o vyrai išplūdo pareigūną ir vis tiek plaukia į ežero vidurį. Aš medyje, kolega krante – nieko padaryti negalime. Tuomet iš poilsiautojų pasiskolinome valtį ir puolėme vytis, o pažeidėjai, pamatę mus, išmetė elektros žūklės prietaisą į ežerą.

Brakonieriams bandant pabėgti, pamažu išsikrovė jų variklio akumuliatorius. Plaukioja jie vidury ežero ratu, mes paskui juos. Kaip animaciniame filme. Kai pagaliau pavyko įšokti į jų valtį, vyrai spėjo sugautas žuvis suversti į vandenį. Pažeidėjai stūmė mus iš savo valties, vyko grumtynės... Parplaukus į krantą, vienas dar priešinosi, bandėm uždėti antrankius – per maži. Vis dėlto susitvarkėm... Paskui kvietėm narus, šie ištraukė įrankius, todėl brakonieriams nepavyko išsisukti – teismas pripažino kaltais.

– Kiek laiko aplinkosaugininkai praleidžia pasalose?

– Priklauso nuo situacijos, informacijos, pažeidimo pobūdžio ir t. t. Vienoje vietoje teko būti ir stebėti asmenis pusę paros. Teko apie 5 val. išbūti medyje ir stebėti po medžiu besiilsinčius ir besišnekučiuojančius pažeidėjus, kurie net neįtarė, kad virš jų ant šakos sėdintis pareigūnas visus planus nuklausė. Kaip aš sakau, jei esi gamtoje ir galvoji, kad esi vienas, nebūtinai taip ir yra – kažkur gali būti dar ir pasislėpęs inspektorius, todėl elkis taip, kad paskui nebūtų gėda.

– Sulaikote pažeidėją ir kas toliau?

– Iš tikrųjų reidai vykdomi pagal instrukcijas, fiksuojami pažeidimai, įrodymai renkami teisėtomis (tarnybinėmis) priemonėmis. Reikia surašyti gausybę apžiūros aktų, apklausos protokolų, sudaryti vietos schemas, pateikti žalos apskaičiavimus vietoje, kad pažeidėjai galėtų gera valia atlyginti gamtai padarytą žalą, rašyti administracinio nusižengimo protokolus, daiktų paėmimo protokolus, transporto priemonių paėmimo protokolus, ginklų ir šaudmenų bei jų priedėlių protokolus, išrašyti vietoje laikinus medžiotojų bilietus, pažeidimo vietoje fiksuoti geografines koordinates, daryti vaizdo įrašus, nuotraukas ir t. t. Visa tai inspektorius turi atlikti be jokių klaidų ir spragų, kad paskui advokatas pažeidėjo neišsuktų.

– Kaip reidai vyksta ekstremaliomis oro sąlygomis?

– Blogo oro nebūna, tik reikia tinkamos aprangos ir saugoti savo sveikatą. Beje, kuo oras prastesnis tuo pažeidėjai neatsargesni – praranda budrumą, nes galvoja, kad tokiu prastu oru inspektorių gamtoje tikrai nėra. Bet tik padaryk pažeidimą – kur buvęs, kur nebuvęs, štai ir pareigūnas...

Jei gąsdina blogas oras, vadinasi, pasirinkai ne tą sritį. Kaip sakau, čia turi dirbti gamtos vaikai.

– Kiek pavojingi yra reidai?

– Pavojus visada yra, nes nežinai, kokius asmenis susitiksi. Be to, priklauso ir nuo to, kokiu paros metu vyksta reidas, kokia sritis – medžioklės kontrolė, žvejybos kontrolė ir t. t. Prisimenu, 2008 m. gavome pranešimą, kad asmenys naktį upėje neteisėtai žvejoja ungurius ungurine gaudykle (toks V formos tinklas, kuriuo pertveriama visa upė). Nuvykome keturiese į nurodytą vietą, radome pastatytą gaudyklę ir surengėme pasalą. Atrodo, nekalta situacija, standartinė.

Apie 24 val. atėjo keturi vaikinai: du į vandenį tikrinti gaudyklės, du krante stebėti aplinkos. Sulaikomi pažeidėjai pradėjo į mus šaudyti, peršovė kolegai ranką. Kaip vėliau paaiškėjo, šaudė iš savigynai skirtų pistoletų, užtaisytų guminėmis 9 mm kulkomis. Grumtynės vyko visiškoje tamsoje, su dviem pažeidėjais upėje ir su dviem krante, galiausiai jie buvo sulaikyti. Paskui paaiškėjo, kad prie automobilių buvo dar keturi vyrai (jie taip pat buvo sulaikyti).

Ikiteisminis tyrimas, teismai, kol galiausiai pažeidėjai buvo pripažinti kaltais, vyko pusantrų metų. Įdomiausia, kad po sulaikymo policijos komisariate pažeidėjų, kurių amžius vyravo nuo 18 iki 23 metų, tėvai mums dėkojo, jog nepanaudojome tarnybinių ginklų ir nė vieno nesužalojome. Tačiau teismuose jaunus vyrus ginantys advokatai tikino, kad aplinkosauga juos užpuolė, o jie tiesiog gynėsi...

Aplinkos apsaugos departamentas



REDAKCIJA REKOMENDUOJA