REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Liepos 28 d. 16:36

Fotografijų parodoje – NATO karių kasdienybė fotografų akimis

Šiauliai

Jolita KirkilaitėŠaltinis: Etaplius.lt


139956

2020 m. liepos 30 d., ketvirtadienį, 18 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) atidaroma fotografijų paroda „Dekoduoti RAF“. Parodoje bus pristatomi Karališkųjų oro pajėgų fotografo, dokumentuojančio karių gyvenimą Iain’o Curlett’o ir dviejų šiauliečių fotografų – Rolando Parafinavičiaus, Edvardo Tamošiūno – darbai. Paroda veiks iki 2020 m. rugsėjo 6 d.

„Dekoduoti RAF“ – tai tarptautinis projektas, kurį įgyvendina Fotografijos muziejus kartu su Jungtinės Karalystės Karališkosiomis oro pajėgomis (angl. Royal Air Force – RAF), atliekančiomis NATO oro policijos misiją Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Zoknių oro uoste, Šiauliuose.

R. Parafinavičius ir E. Tamošiūnas atstovauja skirtingoms Šiaulių miesto fotografų kartoms. Jie praleido dieną karinėje Aviacijos bazėje, fiksavo karių kasdienybės akimirkas, nuotaikas, jų aplinką. Fotografijos muziejaus lankytojai išvys fotoreportažą, kuriame užfiksuota tai, ko paprastai mūsų akis nemato – kariai ne paraduose ir valstybinėse šventėse, ne oficialiuose vizituose, o besišnekučiuojantys, sportuojantys ir besiilsintys, vaikštinėjantys aplink karinius objektus.

Mūsų žvilgsnius trys fotografai savo darbais vedžios tarp plyname lauke išstatytų metalinių konteinerių, suformuojančių takus ir erdves, kuriose kariai treniruojasi, atranda šešėlio vėsą vasaros kaitroje. Beveidė karinės oro bazės teritorija traukia akį lakoniškais vaizdais, tarp kurių – tvoros fragmentai, kylantys naikintuvai, pakilimo takai, technika. Pasigėrėjimą sukelia mažos detalės – sužydusios gėlės ir žalialapiai augalai vazonuose, kontrastuojantys su monotonišku ir nykiu konteinerių peizažu.

Parodos pavadinimas suponuoja, kad pasitelkus fotografiją siekiama įminti „kario“ kodą ir išvysti, ką slepia uniforma, užčiuopti žmogaus emocijas ir artefaktus, kalbančius apie kario-žmogaus kasdieniškumą, individualumą. Ne veltui parodoje portretai tampa vienu iš įrankių dekoduoti „kario“ sąvoką. Šis žanras pasitelkiamas ne tik fotografijoms: parodą lydi filmuota medžiaga, kurioje kariams užduodami žaismingi klausimai, reikalaujantys trumpo, iš anksto neparuošto atsakymo, tokiu būdu tęsiama pažintis, tampanti vis artimesnė ir asmeniškesnė, ir vis labiau nutolstanti nuo karinio reglamento.

Projektas „Dekoduoti RAF“ kilo iš entuziazmo užmegzti kontaktą tarp miestiečių, miesto svečių ir atvykusių į Lietuvą oro erdvės sergėtojų, kurie dažnai suvienodinami ir tiesiog vadinami vienu vardu – NATO. Šiuo projektu siekiama geriau pažinti vieniems kitus susitinkant kultūrinėje erdvėje.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA