#UNIKALU. A. Mamontovas: „Kai skamba muzika, nėra vietos agresijai“

Vilnius
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Naujienų platformoje Etaplius.lt startavusi nauja tinklalaidė „UNIKALU su Asta Lesauskiene“ pristato dar vieną unikalią asmenybę. Šį kartą jau aštuntuoju projekto herojumi tapo atlikėjas, Gatvės muzikos dienos (toliau – GMD) idėjos autorius Andrius Mamontovas.

Kasmet GMD nuskamba daugelyje miestų ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje – sąrašas pildosi nuolat. Šventę ankstesniais metais savarankiškai organizavo Latvija, Armėnija, Gruzija, Olandija, Norvegija, Belgija, Ukraina, Rusija, Baltarusija ir Airija. Liepos 17-ąją gatves užlies muzika ir visoje Lietuvoje.

Idėjos autorius muzikantas A. Mamontovas sako, kad muzika, kaip ir bet koks kitas menas, slopina žmonių pyktį. „Kai skamba muzika, nėra vietos agresijai, nėra vietos karui, nėra vietos negatyvui“, – džiaugiasi atlikėjas.

– Šiais metais GMD švenčia jubiliejų – vyks 15-ąjį kartą. Kaip gimė ši idėja?

– Turbūt giliai pasąmonėje aš galvojau, kad būtų smagu sukurti šventę savo miestui, kuri vyktų kartą metuose, bet niekada iki konkrečios minties nebuvau atėjęs. 2006 m., po „Eurovizijos“, su „LT United“ mes atsidūrėme Dubline, ten buvo didžiulis koncertas lietuviams, didelė salė, susirinko labai daug žmonių – ir airiai, ir lietuviai, buvo labai smagi atmosfera.

Bet aš atsimenu pirmąjį Dublino įspūdį – miesto centre, kiekviename kampe tu stebi grojančius žmones, pamatai 3–4 labai gerus pasirodymus, gauni kelis labai gerus koncertus. Aš pagalvojau, kaip yra smagu, kai gatvėse groja muzika, koks jausmas, kai eini per miestą ir ten kažkas dainuoja.

Kai grįžau, supratau, kad būtų smagu tai padaryti pas mus. Būdavo, jog kažkas kokioje Kaziuko mugėje pagrodavo, atvažiuodavo muzikantai iš Peterburgo, Rygos. Juk būtų smagu, kad vieną dieną visi išeitų į gatves ir grotų be scenų, tiesiog atsisėstų ir turimu instrumentu sugrotų savo ar kito atlikėjo dainą.

Nesitikėjau, kad ši GMD įgaus tokį pagreitį. Maniau, gal bus Vilniuje kelios dešimtys entuziastų, jie gitaromis pagros ar būgnais padaužys, bet jau pačią pirmąją dieną Vilniuje buvo gal 300 muzikantų, prisijungė ir kiti miestai. Kažkuriais metais apogėjus siekė 50 miestų ir miestelių. Kasmet kelios dešimtys miestų ir miestelių organizuoja GMD, o mes tik pasidalijame patirtimi.

Esminė žinutė – kai skamba muzika, nėra vietos agresijai, nėra vietos karui, nėra vietos negatyvui. Tą dieną, kai gatvės pilnos muzikantų, muzika slopina žmonių agresyvumą, jie yra draugiški, šypsosi, suranda naujų draugų, muzikantai susijungia, sugalvoja bendrų projektų.

– Prie GMD prisijungia turbūt jauni žmonės, mūsų nepriklausomybės karta, žmonės, kurie gimė ir užaugo nepriklausomoje Lietuvoje?

– Aš nežinau, kaip yra Šiauliuose, bet Vilniuje nuo GMD atsiradimo kiekvienais metais mačiau labai garbaus amžiaus vyrą, turbūt 80–90 metų. Jis stovėdavo su būgneliu ir mušdavo ritmą. Mes jį matydavome kasmet. Tai yra nuostabu. Vilniuje gali sutikti įvairiausio amžiaus žmonių. Aišku, ir iš kitų miestų atvažiuoja ansambliai, liaudies muzikos ar jaunimo grupės, bet tai nėra tik jaunimui skirta diena. Tai diena visų, kurie jauni širdyje.

Visą pokalbį su atlikėju A. Mamontovu žiūrėkite naujoje tinklalaidėje #UNIKALU: