Ukraina atsakė, kas daroma dėl Mariupolio – pakeltas visas pasaulis, bet yra viena neįveikiama kliūtis

Pasaulis
Mariuopolis. Youtube stop kadras.
Reporteris Austėja Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Ukrainos gynybos ministerija papasakojo apie savo darbo užkulisius – „Azovstal“ gynėjų išlaisvinimui metamos didžiulės pastangos, įtraukti pasaulio lyderiai ir tarptautinės organizacijos, bet viena kliūtis lieka nepajudinama.

„Azovstal“ gynėjų ištraukimas būtų santykinai paprasta procedūra, kuri, atrodo, būtų naudinga visiems. „Azov“ kariai ir jūrų pėstininkai, esantys gamyklos požemiuose, iki šiol žudo rusus – nemanykite, kad mūšis baigėsi. Be to, gamykla turi daug gynybai puikiai tinkamų pozicijų. Rusijai bus sunku užimti šią gamyklą jėga ir jie tai puikiai supranta. Išvežus „Azovstal“ gynėjus, Mariupolis taptų visiškai rusų kontroliuojamu miestu ir tai įvyktų be mūšio. Be to, išvežti kariai nebegalėtų dalyvauti kare, todėl tokia operacija Rusijai būtų naudinga ir ilgalaikėje perspektyvoje.

Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Ganna Maliar teigia, kad Ukraina deda didžiules pastangas, kad galėtų tokią operaciją įvykdyti. Turkija pasisiūlė pasiimti „Azovstal“ gynėjus ir išlaikyti juos iki karo pabaigos. Pasaulio lyderiai kalbėjosi apie tai, metodai aiškūs, nauda – abipusė. Tai kas visa tai stabdo?

„Mes apie tai pasakojome giminėms – jie turi teisę apie tai žinoti. Tikiuosi, kad atsakėme į didžiąją dalį klausimų. Nes tie visuomenėje populiarūs pasiūlymai – darykime taip, darykime kitaip – jau buvo išbandyti.. Tiesiog Putinas nesutinka išleisti mūsų gynėjų iš „Azovstal“, teigė Maliar.

Pasak jos, jei būtų įmanoma išlaisvinti „Azovstal“ gamyklą karinėmis priemonėmis, Ukrainos ginkluotosios pajėgos tai padarytų. Kariniai planai yra dėliojami, bet slaptai.

„Negalime skelbti tų planų. Dabar beveik visi pasaulio lyderiai į tai yra įsitraukę, kad pasikalbėtų su Putinu. Mūsų valstybė kalbasi su visais. Visos įmanomos tarptautinės organizacijos yra įtrauktos, kad susisiektų su Putinu“, pasakojo Moliar.

„Azov“ pulkas Rusijoje buvo pristatytas kaip tie pagrindiniai „naciai“, su kuriais Rusija turi kariauti. Taigi, rusai nesuprastų, kodėl jie buvo išleisti. Putinas jų nuoširdžiai nekenčia ir jų ištraukimas jam nėra priimtinas, net jei karo tęsimas „Azovstal“ gamykloje yra beprasmis, brangus ir kainuojantis žmonių gyvybes. Pasak Kremliaus, „Azov“ turi pasiduoti, kad būtų nuteisti. Arba turės būti sumušti. Nors gamyklos požemiuose yra labai daug sužeistųjų – Putinui jų negaila.

Technologijos.lt