Ukmergėje lankėsi „Švaros ambasadoriai“

Vilnius
Reporteris Agnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

„Ukmergės miesto gyventojai tikrai yra girdėję ir daug žino apie buitinių atliekų rūšiavimą, ne vienas jų ir kruopščiai rūšiuoja, tačiau dar yra kur tobulėti – ne vienas ukmergiškis išreiškė nuomonę, kad jų namų ūkyje yra netgi patogiau išvis atliekų nerūšiuoti. Tai rodo, kad su žmonėmis verta vis pasikalbėti šiomis temomis ir akcentuoti atliekų rūšiavimo pliusus“, - teigė praėjusią savaitę Ukmergėje kelias valandas praleidę vilniečiai – „Švaros ambasadoriai“.

Vienos sostinės viešųjų ryšių agentūros darbuotojai Morta, Lukas, Erikas ir Dominykas keliose Ukmergės miesto vietose atliko anoniminę trumpą gyventojų apklausą apie rūšiavimą ir atliekų tvarkymą jų gyvenamojoje vietoje.

Apklausos rezultatai bus pateikti projekto „Atliekų kultūra“ vykdytojui – Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centrui (VAATC), kuris kartu su Vilniaus miesto savivaldybe specialiai šiam projektui ir subūrė „Švaros ambasadorių“ komandą. „Atliekų kultūros“ projektas skirtas išsiaiškinti, kokios priežastys lemia gyventojų rūšiavimo pasirinkimą ir kokie klausimai iškyla atliekų tvarkymo tema. Tam, kad šalies atliekų surinkimo sistema galėtų gerėti ir ją tobulinti būtų paprasčiau – būtina žinoti gyventojų nuomonę, jų įpročius ir jų kiemo atliekų tvarkymo kasdienybę bei jiems rūpinčius klausimus.

„Švaros ambasadoriai“ prieš atvykdami į ukmergiškių kiemus buvo susitikę su Ukmergės rajono savivaldybės Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyriaus vedėju Aidu Dutkumi. Jis svečiams papasakojo, kaip Ukmergė tvarkosi su atliekų rūšiavimu ir netgi vietoje pademonstravo, kaip efektyviai veikia vaizdo filmavimo kameros. Atvykus į vieną atliekų rūšiavimo ir surinkimo aikštelę viename Ukmergės mikrorajone, „Švaros ambasadorių“ komanda pastebėjo šalia konteinerių paliktą unitazą, o A. Dutkus prisiminė, jog dar praėjusią dieną jo ten nebuvo. Savivaldybės atstovas nieko nelaukęs parodė, kaip veikia mieste esančių stebėjimo kamerų vaizdo įrašymo sistema ir per kelias minutes nustatė pažeidimo laiką bei parodė, kada ir kaip kažkas iš gyventojų taip netinkamai atsikratė atliekomis.

„Atliekų kultūros“ projektas startavo 2018 metais ir dabar įpusėjo antrus savo gyvavimo metus, per kuriuos buvo nuveikta tikrai daug – nuo TV laidų sukūrimo apie rūšiavimą iki dalijimosi daiktais stotelių „DĖK’ui“ tinklo atidarymo. Kasdien bendraudama su gyventojais iš visos Lietuvos „Atliekų kultūros“ komanda pamatė, kad žmonės nori sužinoti ir suprasti dar daugiau, todėl šįkart į gatves išleido „Švaros ambasadorius“, kurie rūpinsis, jog gyventojų klausimai būtų atsakyti ir jų komentarai padėtų gerinti atliekų tvarkymo kokybę Vilniaus mieste ir apskrityje.

Iš pradžių „Švaros ambasadoriai“ rinksis „karštuosiuose“ Vilniaus ir kitų miestų taškuose, kur yra nustatyta, kad atliekų tvarkymas gali būti geresnis, o projektą nutarus tęsti – ir kituose Lietuvos miestuose.