REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2021 m. Rugsėjo 10 d. 13:09

Ūkininkai Robertas ir Inga Ramaneckai: derlių nulemia gamta

Vilnius

Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt


187569

Svajojant apie ateities profesiją, paprastai norima, kad ji būtų perspektyvi, teiktų džiaugsmą ir materialinę gerovę. Yra daug įvairių profesijų, kurios yra būtent tokios, tačiau yra ir kitų, ku­rios taip pat reikalingos. Kiekviena profesija yra savita, tačiau reikalinga. Viena tokių gali būti ūkininko profesija, kurios nebūtina mokytis mokymo įstaigoje ar universitete.

Dauguma ūkininkų tokiais tampa natūraliai, visko išmokdami artimoje aplinkoje ir su tuo užaugdami. Pasirinkus ūkininkavimą, visuomet bus privalumų ir taip pat trūkumų, tačiau tai neišvengiama bet kurioje srityje. Taigi apie ūkio darbus kalbamės su ūkininkais iš Vievininkų Inga ir Robertu Ramaneckais.

Kada pradėjote ūkinin­kauti? Kurią sritį apima jū­sų veikla (žemdirbystę, gyvuli­ninkystę…)?
Ūkininkauti pradėjo mano vyras Robertas, šia veikla užsiima jau daugiau kaip 20 metų, o aš ūkininkauti pradėjau neseniai. Roberto tėvai turėjo gyvulių ūkį, tad jis išmoko visko natūralioje aplinkoje ir su tuo užaugo, tačiau pats ūkininkauti pradėjo augindamas grūdines kultūras, po to daržoves: bulves, kopūstus, morkas, burokėlius, svogūnus, česnakus ir kt.

Ar sugebate susidoroti vieni, ar turite pagalbininkų, kurie padeda nuimti ar sėti derlių?

Ūkio darbus stengiamės nudirbti patys, sūnus paauglys daug prisideda prie darbų. Kartais kviečiame ir kitus į talką.

Kokie šie metai palyginus su praėjusiais? Su kokiais sunkumais, iššūkiais susiduriate pandemijos metu?
Derliaus gausą dažniausiai nulemia gamta – vienais metais jis gausesnis, kitais – prastesnis. Derliaus nuėmimui didelę įtaką daro oras. Susiplanuoji nuimti derlių, o paaiškėja, kad labai stipriai lyja ir tai sujaukia visus planus, viską reikia derinti ir galvoti iš naujo. Tačiau pripranti prie tokios veiklos: vienur pasiseka, kitur ne. Pasiseka, jeigu derlius užauga geras, nepasiseka, jei prastas. Pandemija, žinoma, palietė ir mus, buvo sunkiau realizuoti daržoves.

Kokias kultūras auginate? Paprasta ar sunku jas realizuoti? Gal turite nuolatinių pirkėjų?
Auginame įvairias daržoves: bul­ves, morkas, kopūstus, svogūnus, česnakus, burokėlius, porus, salierus ir kt. Atvažiavęs pirkėjas vienoje vietoje gali

nusipirkti visokių daržovių. Jas parduodame Elektrėnų sa­vivaldybėje, prekiaujame prie pašto Elektrėnų turgelyje. Vieviečiai dažniausiai atvažiuoja į namus. Turime ir nuolatinių pirkėjų. Taip pat daržoves vežame pagal sudarytas sutartis į vietines mokyklas, darželius. Žiemą rūšiuojame, perrinkinėjame, valome ir pakuojame. Užsakymus vykdome kartą per savaitę ir juos pristatome. Tai nenutrūkstamas darbas, jei įsipareigoji pagal sutartį, privalai laiku viską atlikti.

Kokios supirkimo kainos? Didesnės ar mažesnės lyginant su praėjusiais metais?
Daržoves parduodame rinkos kainomis. Labai sunku atsakyti, kokios bus kainos, mažesnės ar didesnės, parodys ruduo, kai nuimsime visą derlių. Bus aišku, kiek šalyje yra daržovių ir kokių. Konku­ruoti Lietuvoje su dideliais prekybos centrais yra labai sunku. Tačiau grei­čiausiai šiemet bus brangiau nei pernai, nes šiemet būtent daržovių, ypač bulvių, derlius yra prastesnis. Tai pastebėjome ne tik mes, bet ir kiti ūkininkai.

Kaip manote, ar reikalinga ūkininkams europinė parama, ar ja naudojatės?
Parama reikalinga norint plėtoti ir vystyti ūkius, turėti modernią techniką, geriausias sąlygas ir būti konkurencingiems savo veikloje. Pir­mus žingsnius paramai gauti jau esame padarę. Visa informacija apie paramą yra vieša, reikia tik domėtis. Tiesa, labai daug popierizmo.

Kokie yra ūkininkavimo privalumai bei trūkumai?
Privalumų daug: išmoksti netinginiauti, paskirstyti laiką, planuoti, ūkininkavimas moko ir drausmės. Kalbant apie trūkumus, tai nelabai lieka laiko sau, nes dirbi 7 dienas per savaitę. Reikia labai gerai planuoti darbų atlikimo laiką, kad turėtum galimybę atsipalaiduoti. Mes stengiamės bent vienai dienai kur nors išvykti. Namai yra darbas, o darbas yra namai. Negali atskirti vien namų ūkio, viskas vienoje vietoje, verda viename katile. Visada turi dirbti, todėl iš namų būtina ištrūkti.

Jei neklystu, auginate sūnų, kaip manote, jam patinka ūkininkauti? Ar domisi jūsų veikla?
Šiuo metu sūnus daug prisideda prie ūkio veiklos, tačiau laikas parodys, ką jis pasirinks ateityje.
Mes esame labai laimingi, kad galime aprūpinti Elektrėnų sa­vivaldybės gyventojus savo su meile užauginta produkcija. Džiaugiamės galėdami dirbti vietinėje rinkoje ir dėkojame gyventojams, kurie mumis pasitiki ir perka mūsų užaugintas daržoves. (Inga ir Robertas Ramaneckai)

Nuoširdžiai dėkoju už po­kalbį. Linkiu gausaus derliaus ir geros prekybos.

Ieva Barauskaitė



REDAKCIJA REKOMENDUOJA