Tyrimas: Lietuva dėl šešėlinės prekybos rūkalais neteko 66 mln. eurų

Vilnius
Reporteris Inga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Praėjusiais metais dėl šešėlinės prekybos rūkalais Lietuvos biudžetas neteko 66 mln. eurų pajamų, o nelegalių cigarečių suvartojimas išlieka stabilus, rodo audito bendrovės KPMG tyrimas.

Bendrovės KPMG Europos Sąjungos (ES) šalyse atliktas tyrimas „Stella Report" rodo, kad Lietuvoje suvartojamų nelegalių cigarečių 2018 m. nežymiai sumažėjo nuo 17,7 proc. 2017 m. iki 17 proc. šiemet. Įvertinus trejų metų laikotarpį, kontrabandinių rūkalų vartojimas išlieka stabiliai aukštas.

Tyrimo autoriai taip pat atkreipia dėmesį, kad lietuviai iš esmės rūko mažiau. Surūkomų cigarečių skaičius sumažėjo nuo 3,22 mlrd. 2017-aisiais iki 3,07 mrld. pernai.

Tuo tarpu net 0,5 mlrd. iš visų surūkytų cigarečių buvo įgytos nelegaliai.

KPMG tyrimo duomenimis, 2018 m. šalies biudžetui kontrabandinių ir suklastotų cigarečių vartojimas lėmė net 66 mln. eurų nesurinktų mokesčių. Tuo tarpu ES valstybių biudžetai bendrai patyrė net 10 mlrd. eurų nuostolių.

Nors bendras nelegalių rūkalų vartojimas Bendrijoje 2018 m. išliko stabilus, lyginant su 2017 m., tačiau per metus daugiau nei 30 proc. padidėjo suvartojamų rūkalų klastočių skaičius.

Skelbiama, kad 2018 m. šešėlinių cigarečių vartojimas ES siekė 8,6 proc. 5,5 mlrd. cigarečių iš 43,6 mlrd. suvartotų buvo klastotės.

Ekspertai pabrėžia, kad efektyvias pastangas kovoje su šešėline rūkalų prekyba užgožia padidėjęs nelegalių cigarečių vartojimas Graikijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Šiose šalyse nelegalių rūkalų dalis 2018 m. buvo viena didžiausių ES kartu su Airija ir kaimynine Latvija, kurioje net 19,5 proc. suvartojamų rūkalų buvo nelegalūs.

„Stella Report" ataskaitoje teigiama, kad sumažėję šešėlinės prekybos mastai Lenkijoje (9,9 proc.), Vokietijoje (3,2 proc.) , Estijoje (9,5 proc.) ir Suomijoje (9,7 proc.) iliustruoja pastangas šių šalių pasienio zonose, kontroliuojant nelegalių rūkalų srautus Rytų Europoje. Srautai iš didžiausių nelegalių rūkalų tiekėjų - Ukrainos, Baltarusijos ir Alžyro - per metus iš viso sumažėjo 15 proc.

Tyrimo autorių apklausti teisėsaugos atstovai paaiškino, kad šis sumažėjimas sutapo su investicijomis į pasienio punktų kontrolę. Tuo pačiu pripažįstama, kad nelegalius srautus iš ankstesnių kilmės šalių keičia cigarečių klastojimas ES viduje.