Tyrimas dėl įtariamos korupcijos Panevėžyje: STT atliko kratas judėjimo „Kartu“ būstinėje

Panevėžys
G. Savickio / ELTOS nuotr.
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Vykstant tyrimui dėl galimos Panevėžio mero Ryčio Mykolo Račkausko korupcijos, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai atliko kratas ir pilietinio judėjimo „Kartu“ patalpose.

Pasak STT atstovės spaudai Renatos Endružytės, kratos atliktos antradienį pavakare.

„Patvirtiname, kad buvo atliktos kratos judėjimo „Kartu“ patalpose Panevėžyje. Paimti tyrimui reikšmingi dokumentai“, – BNS trečiadienį sakė atstovė.

R. M. Račkauskas ir kiti šio pilietinio judėjimo atstovai 2015 metais dalyvavo savivaldos rinkimuose sąraše „Povilas Urbšys už sąrašą KARTU“.

Kilus nesutarimams su Seimo nariu P. Urbšiu, iš šio judėjimo pasitraukė beveik visa savivaldybės tarybos frakcija, įskaitant patį merą.

Teisėsauga pirmadienį R. M. Račkauskui pareiškė įtarimus dėl prekybos poveikiu ir piktnaudžiavimo, jis iki šiol yra sulaikytas.

Pats judėjimo pradininkas P. Urbšys tvirtino, kad krata atlikta remiantis birželio 12 dienos Šiaulių apylinkės teismo nutartimi, kurioje nurodoma, kad yra pagrįstų duomenų, jog judėjimo „Kartu“ būstinėje yra 2017-2018 metų sutarčių su įvairiomis įmonėmis bei sąskaitų–faktūrų. Įvardytos ir įmonės: „Alora“, „Spinter tyrimai“, „Duomenų projektai“, taip pat ieškota duomenų apie pagal šias sutartis įgytas paslaugas, prekes, darbus, įrodymų, susijusių su Panevėžio miesto savivaldybės nuomonės tyrimu dėl gyvenimo mieste ir pasitenkinimo mero darbu, su rinkodaros programos „Panevėžio atsinaujinimas“ 2018-2023 metų planu.

P. Urbšys sako, kad krata buvo atliekama antradienio vakarą, tuo pat metu, kai jis pats buvo apklausiamas STT pareigūnų Vilniuje. P. Urbšys tikino, kad nei jis pats, nei judėjimas „Kartu“ su minimomis įmonėmis nėra susijęs bei garantavo, kad pareigūnai ieškotų dokumentų nerado.

„Apie tai, kad meras ir savivaldybė yra sudariusi sutartis su minėtais subjektais, irgi jokios informacijos nebuvo. Nesuprantu, kokių jie duomenų turi, jei nebuvo jokio – nei tiesioginio, nei netiesioginio kontakto. Man susidaro įspūdis, kad veikiama šiek tiek „rutiniškai“ – kažkas turi prielaidą ir tikrinama. Bet tyrimai atlikinėjami ne pagal prielaidas, pagal surinktus duomenis“, – aiškino P. Urbšys.

Jį taip pat nustebino, kad kratą atliko penki ginkluoti pareigūnai.

„Kai aš buvau vadovu, suprasdavau vieną dalyką: perteklinis jėgos naudojimas gali būti interpretuojamas kaip perteklinis spaudimas (...), susidaro įspūdis, kad tyrimo metu lyg norima dirbtinai prikergti judėjimą ir visuomeninį rinkimų komitetą“, – aiškino parlamentaras.

Jis taip pat pripažino, jog šiuo atveju kritikuoja STT veiksmus, be kita ko, ir dėl to, jog siekia atsiriboti, nes viešoje erdvėje pasirodė vertinimų, jog pastarąjį tyrimą galėjo inspiruoti pats P. Urbšys. Prieš tapdamas Seimo nariu P. Urbšys yra vadovavęs STT Panevėžio valdybai.

Įtarimai taip pat pareikšti mero patarėjai Gintarei Maskoliūnienei ir trims verslo atstovams. G. Maskoliūnienė 2015 metais taip pat dalyvavo savivaldos rinkimuose kai judėjimo „Kartu“ kandidatė. Ji taip pat buvo sulaikyta. Iš viso STT antradienį skelbė sulaikiusi penkis asmenis.

Pareigūnai taip pat atliko kratas asmenų darbo vietose bei namuose, iš Panevėžio miesto savivaldybės ir kai kurių uždarųjų akcinių bendrovių paimti tyrimui reikšmingi dokumentai.

STT įtaria, kad Panevėžio miesto savivaldybėje galimai buvo piktnaudžiaujama tarnyba ir duodami neteisėti nurodymai savivaldybės administracijos valstybės tarnautojams, siekiant sudaryti palankias sąlygas kai kurioms įmonėms laimėti viešųjų pirkimų konkursus.

BNS žiniomis, STT pareigūnų akiratyje atsidūrė viešieji pirkimai, susiję su Aukštaitijos sporto komplekse planuojamu 50-ies metro plaukimo baseinu, taip pat požeminių konteinerių bei savivaldybės rinkodaros programos „Atsinaujinantis Panevėžys“ konkursai.

BNS