Turistų daugėja, bet nerimą kelia didelės paslaugų kainos

Trakai
Gabrielė Mateikaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Apibendrinus Trakų turizmo informacijos centro ( TIC) lankytojų 2017 m. pirmųjų trijų ketvirčių srautus, galime pasidžiaugti, kad užsienio turistų skaičius iš prioritetinių Lietuvai šalių žymiai auga.

Dėl informacijos sklaidos socialiniuose tinkluose, sistemingai ir planingai vykdomos Trakų krašto turizmo rinkodaros per 9 šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2016 m., TIC lankytojų skaičius padidėjo 29,8 proc. ( 84 994 / 65 470). Dėl prastų vasaros orų lankytojų iš Lietuvos skaičius sumažėjo 8proc. Kaip TIC informavo krašto turizmo verslo atstovai, esant prastam orui, lietuviai masiškai anuliuodavo apgyvendinimo ir aktyvių pramogų rezervacijas.

Trakų TIC lankytojų TOP 5 jau eilę metų sudaro tų pačių Europos šalių turistai, tik šiais metais Latvija ir Prancūzija apsikeitė pozicijomis. Prancūzai į Trakus šiais metais plūstelėjo jau gegužę ir jų srautas nemažėjo iki rugsėjo pabaigos (ankstesniais metais sulaukdavome tik liepos – rugpjūčio mėnesiais). Prancūzai didžiąją dalį savo atostogų skirdavo kelionėms po šalį, Šiaurės Afriką ir į pietines Europos šalis. Bendraujant su šios šalies individualiai keliaujančiais turistais, Lietuvos ir Prancūzijos kelionių organizatoriais, paaiškėjo staigaus prancūzų kelionių krypties pasikeitimo 2017 m. priežastis – saugumas ir alinantys karščiai Pietų Europoje. Pas mus juos žavi nors ir vėsios vasaros, bet gaivus – kaip jie sako – „skanus“ oras. Prancūzams dar „pakeliamos“ ir paslaugų kainos.

Į TIC lankytojų TOP 10 pakilo kaimynai iš Baltarusijos, jiems savo poziciją užleido Didžiosios Britanijos turistai. Dėl vykdomos sistemingos ir nuoseklios turizmo rinkodaros labiausiai auga TIC užsienio lankytojai iš Lenkijos – 57,2 proc., Vokietijos – 26,2proc., Rusijos – 32,2 proc., Prancūzijos – 72,1 proc., Latvijos – 46,0 proc.

2017 m. TIC lankytojų TOP 5 pirmoje vietoje įsitvirtino kaimynai lenkai. Tačiau pabendravę su šios šalies turistais ir kelionių organizatoriais, girdime nuogąstavimų dėl aukštų paslaugų kainų.

Nors ir mažiau įpirkdami turizmo paslaugų, šios šalies turistai myli Lietuvą, jos sakralinį paveldą. Tuo pačiu tikslu lankosi ir Trakuose. Tačiau individualiai keliaujantiems lenkams mūsų krašto turizmo paslaugų kainos jau yra per didelės. Tokiomis pačiomis paslaugų kainomis jie gali leisti sau keliauti po Skandinaviją.

Pritartume www.vz.lt publikuotoms Žygimanto Maurico, „Luminor“ banko vyriausiojo ekonomisto, įžvalgoms. Jis įspėja, kad, nors turistų Lietuvoje gausėja, pasitempti yra kur, nes vis dar esame labai priklausomi nuo turistų iš NVS šalių bei Ukrainos. Lietuvos konkurencingumui pavojų kelia ir per aukštos paslaugų – pavyzdžiui, SPA, viešbučių, kainos.

Pasak jo, taip vyksta, nes dabar yra ciklinis ekonomikos atsigavimas, lietuviai atveria pinigines ir verslui susidaro iliuzija, kad kainos visą laiką augs, kad nereikia gerinti kokybės, o kainą bus galima nuolat kelti ir visi toliau pirks. Anot Ž. Maurico, laikas pradėti stengtis, nes mes negalime kainų lygio laikyti tokio kaip Suomijoje, Vokietijoje ir tikėtis, kad pas mus vis tiek važiuos, nes pas mus labai graži gamta. Juk mes patys matome, kad vien tik dėl gamtos užsieniečiai nevažiuoja.