REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2018 m. Birželio 22 d. 11:41

Turi profesinės patirties ir įgūdžių – gausi ir pažymėjimą (LDB kvalifikuotiems darbuotojams suteikia galimybę eksternu gauti profesijos pažymėjimus)

Marijampolė

Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt


42410

Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, yra gana daug jaunų žmonių, kurie ieškodami savo pašaukimo neskuba rinktis studijų ar profesijos mokymų, o stengiasi padirbėti ir išbandyti save įvairiuose amplua. Žinoma daug atvejų, kai tokie savęs ieškojimai baigiasi tuo, kad į savo „vėžes“ pataikęs jaunas žmogus vėliau tobulėti stengiasi dirbdamas ir studijuodamas savarankiškai.

Naujovė – LDB iniciatyva

Dirbdami tokie specialistai įgyja patirties, tampa savo srities profesionalais, juos vertina ir darbdaviai. Tačiau, žiūrėk, susiklosto tam tikros aplinkybės, kai su ta įmone, kurioje buvai vertinamas ir tobulėjai, tenka atsisveikinti.

Be abejo, įgytos žinios ir sukaupta patirtis niekur nedingsta. Deja, nuėjęs į kitą įmonę siūlyti savo paslaugų būsimam darbdaviui nei įgytų žinių, nei sukauptos patirties ant stalo nepadėsi. Juolab kad darbdaviai paprastai pirmiausia pageidauja matyti „popierius“, t. y. CV (gyvenimo aprašymą) ir įgytą specialybę ar profesiją liudijančius dokumentus.

Ištiesti pagalbos ranką į tokias situacijas patenkantiems jauniems profesionalams, specialistams neseniai ryžosi Lietuvos darbo birža (LDB). LDB pastangomis dabar tokiems žmonėms jau sudaryta galimybė siekti, kad neformaliojo švietimo ir savišvietos būdu įgytos jų kompetencijos būtų oficialiai pripažįstamos. Pasinaudoti šia nauja LDB paslauga pageidaujantys asmenys turi kreiptis į Teritorines darbo biržas (TDB). Jose tarp gauti pažymas apie įgytas kompetencijas turinčių žmonių ir TDB pasirašomos dvišalės sutartys. Jomis TDB įsipareigoja mokymo centrams sumokėti už suteiktas kompetencijų pripažinimo paslaugas ir kompetencijų pripažinimo siekiantys asmenys nukreipiami į tokius centrus.

Turi patirties ir įgūdžių – gausi ir „popierių“

Marijampolės TDB Jaunimo užimtumo skyriaus vyr. specialistės Loretos Barkauskienės teigimu, nauja DB paslauga kaip tik ir yra orientuota į tiesioginiame darbe, savanoriškoje veikloje, neformalaus mokymo kursuose, stažuotėse ar kitu neformaliu ar savišvietos būdu tam tikrų praktinių įgūdžių ir kompetencijų įgijusius asmenims, kurie neturi tai patvirtinančio diplomo ar kompetencijos pažymėjimo.

„Dabar tokių asmenų savaiminiu būdu įgytas žinias, įgūdžius ar gebėjimus galima įvertinti ir pripažinti, o jiems išduoti profesinio mokymo diplomą ar kompetenciją įrodantį pažymėjimą, – teigia L. Barkauskienė. – Neformaliojo švietimo ir savišvietos būdu įgytų kompetencijų pripažinimo paslauga kaip tik ir skirta asmenų turimoms žinioms, įgūdžiams ir gebėjimams patikrinti, siekiant jiems padėti įgyti atitinkamos profesinės kvalifikacijos diplomą arba kompetenciją patvirtinantį pažymėjimą.“

Kvalifikacijos pažymėjimą įgijo pasinaudojusi darbo patirtimi

Marijampolėje pirmoji tokia paslauga pasinaudojo Greta Skinkytė. 23 metų marijampolietė Marijampolės kolegijoje studijavo kultūros ir sporto vadybą ir tuo pat metu dirbo viename Birštono restorane. Iš pradžių Greta darbavosi padavėja, vėliau – barmene padavėja ir per trejus darbo metus puikiai perpratusi šios profesijos subtilybes tapo kvalifikuota darbuotoja, tikra savo profesijos žinove. Tačiau ilgainiui darbas kitame mieste marijampolietę pradėjo varginti.

„Supratau, kad noriu ramesnio darbo, – pakalbinta „Suvalkiečio“ pasakojo Greta. – Be to, pamačiau, kad dirbdama tame restorane nebeturiu galimybių tobulėti, kilti karjeros laipteliais, todėl nutariau išeiti.“

Taip susiklostė, kad dėl sveikatos problemų merginai teko sustabdyti ir įpusėtas studijas. Taigi, ieškodama darbo Marijampolėje Greta kreipėsi į Marijampolės TDB ir tapo Jaunimo užimtumo skyriaus kliente, formaliai neturinčia jokio profesinio pasirengimo, tai yra apie įgytas kompetencijas liudijančio pažymėjimo. Tačiau TDB specialistės žinojo, kad marijampolietė yra gana ilgai dirbusi restorane padavėja ir jai pasiūlė pasinaudoti neformaliojo švietimo ir savišvietos būdu įgytų kompetencijų pripažinimo paslauga.

„Pagalvojau, kodėl gi ne, – „Suvalkiečiui“ pasakojo Greta, – ir nutariau pabandyti.“

Tuomet TDB merginą nukreipė į VšĮ „Profesijų spektras“ Marijampolės skyrių. Ten jai teko pasitikrinti turimas žinias ir išspręsti testą. Po to „Profesijų spektras“ jai pateikė medžiagos rengtis profesijos egzaminui. Jo metu marijampolietei teko atsakyti į 100 teorijos klausimų, o paskui atlikti praktinę užduotį – dviem asmenims padengti vakarienės stalą.

„Mano žinios buvo įvertintos dešimtuku, – džiaugėsi lengvai egzamino užduotis įveikusi Greta, – ir dabar aš jau esu kvalifikuota padavėja.“

Naujovė – geras dalykas

VšĮ „Profesijų spektras“ Marijampolės skyriaus vadovės Raimondos Masytės-Baliūnienės teigimu, neformaliojo švietimo ir savišvietos būdu įgytų kompetencijų pripažinimo paslauga yra geras dalykas darbo patirties ir profesinės kompetencijos turintiems žmonėms, nes jiems nereikia gaišti laiko dalyvaujant profesijos ar specialybės mokymuose.

„Tai išties greitas būdas turimos kvalifikacijos pažymėjimui gauti eksterno būdu, – sakė R. Masytė-Baliūnienė. – Pavyzdžiui, tokį patį egzaminą, kuriame reikia atsakyti į šimtą teorijos klausimų ir atlikti praktinę užduotį, laiko ir devynis mėnesius trukusius profesijos mokymus lankę asmenys. Be to, jų žinios irgi vertinamos dalyvaujant Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Marijampolės filialui.“

Marijampolės TDB tikisi, kad nauja neformaliojo švietimo ir savišvietos būdu įgytų kompetencijų pripažinimo paslauga susidomės ir daugiau profesinių žinių ir patirties įgijusio jaunimo. Teisę pasinaudoti tokia paslauga jiems numato ir Lietuvos užimtumo įstatymas.

Ričardo Pasiliausko nuotrauka



REDAKCIJA REKOMENDUOJA