Trūko Kazlų Rūdos „Maximos“ darbuotojų kantrybė: tokiomis sąlygomis nedirbsime

Marijampolė
Birutė Montvilienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Kol šalies žiniasklaidoje skaitome, kad vis gerėja sąlygos prekybos centrų darbuotojams ir sparčiai kyla jų atlyginimai bei gerėja darbo sąlygos, tikrovė kartais parodo kitą pusę – nepakėlę sunkių darbo sąlygų ir pasipiktinę dėl mažų atlyginimų ketvirtadienį į darbą Kazlų rūdoje neišėjo visa „Maximos“ parduotuvės darbuotojų pamaina – dvylika žmonių. Vienas vyriškis bei vienuolika moterų būriavosi lauke prie parduotuvės ir sakė, kad kantrybės taurę perpildė prieš kelias dienas gauti atlyginimai – žmonės nesitikėjo, kad už sunkias darbo sąlygas, ilgas darbo valandas gaus tiek mažai pinigų.

 

Nepasitenkinimas atlyginimu ir darbo sąlygomis brendo ilgą laiką
– Ši mūsų akcija nėra spontaniška, ji brendo jau kurį laiką. Dirbti mūsų „Maximoje“ darėsi vis sunkiau, darbo valandų daugėjo, krūviai vis didėjo. Žinoma, dirbtume, jei gautume normalų atlyginimą, bet kai praėjusį šeštadienį pamatėme, kad tie atlyginimai siekia vos apie 500 eurų, tylėti ilgiau negalime, – sakė prie parduotuvės besibūriavusios moterys.
Kalbėdamos apie darbo sąlygas, moterys minėjo, jog joms priklauso valandos pertrauka – pusvalandis pietums ir dar likęs pusvalandis, bet dažniausiai jos net užkąsti nespėja ir jau turi grįžti į kasą ar prie kito darbo. Krūviai vis didėja, tačiau atlyginimas dėl to nekyla.
– Mums reikia išlaikyti šeimas, o gavus į rankas 500 eurų tai padaryti sunku. Mes net savo algalapių negauname, tad ir nežinome, kiek už ką mokama. Daug kartų kreipėmės į parduotuvės vedėją, bet ji tik numoja ranka ir mūsų bėdų nenori išklausyti. To žmogiškumo pasigendame visus dvejus metus, kai ji atėjo į šį darbą, – sakė Edita Totilienė.
Tą patį minėjo ir kitos darbą sustabdžiusios moterys – su jomis administracija nebendrauja, sunku net išsikovoti priklausančius mamadienius, dalis darbuotojų, kurie yra lojalūs vadovei, gauna priedus prie atlyginimų, ir taip kolektyvas esą yra skaldomas.
„Maximos“ parduotuvės darbas dėl streikavusiųjų nesustojo – į kasas ir kitas darbo vietas stojo tos pamainos, kuri jau išvakarėse buvo baigusi darbą ir ketvirtadienį turėjo ilsėtis, žmonės. Nors streikavusios darbuotojos prie parduotuvės susirinko dar gerokai prieš jai pradedant darbą, „Maximos“ vedėja Lina Stočkienė atėjo į darbą dar anksčiau ir su moterimis pasikalbėti taip ir neišėjo.
Nepanoro ji bendrauti ir su „Suvalkiečio“ žurnalistais, o kai parduotuvės apsaugos darbuotojos paklausėme jos pavardės, viena iš kasininkių pareikalavo, kad pavardė nebūtų įvardinta, nors ją galima rasti stende prie įėjimo į parduotuvę.

Atvyko „Maksimos“ atstovai iš Kauno
Po kurio laiko į Kazlų Rūdą išsiaiškinti padėties iš Kauno atvyko „Maxima“ regiono atstovai, kurie kvietėsi po keturis streikavusius darbuotojus ir su jais kalbėjosi. Tų pokalbių metu darbuotojams buvo pasakyta, kad jų akcija neteisėta, ir už tai gresia atitinkami padariniai. Moterys regiono vadovei išsakė, kas buvo susikaupę pastaruoju metu ir prašė pakeisti parduotuvės vedėją, bet išgirdo atsakymą, kad to padaryta nebus. Darbuotojoms dėl iškylančių problemų pasiūlyta dažniau kreiptis į regiono vadovus, ieškoti problemų sprendimo.
E. Totilienė „Suvalkiečiui“ sakė, kad su dabartine parduotuvės vedėja ji dirbti negali ir todėl pasitraukia iš darbo šioje „Maksimoje“. Dalis akcijoje dalyvavusių darbuotojų po susitikimo su administracijos atstovais tą pačią dieną grįžo į darbą, ruošėsi dirbti ir kitomis dienomis. Moterys domėjosi, ar dėl šios akcijos joms nebus kerštaujama ir jos nejaus spaudimo – buvo pažadėta, kad taip nebus.   

Ir atlyginimai, ir sąlygos dirbti tiesiog puikūs
Darbo dienai baigiantis gavome ir „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės Ernestos Dapkienės komentarą dėl susiklosčiusios padėties.
„Ketvirtadienio rytą „Maximos“ administracijos atstovai atvyko į Kazlų Rūdą, kad susitiktų su darbuotojais ir aptartų susiklosčiusią situaciją. Situacija mums buvo žinoma, o parduotuvės darbuotojai prieš dieną buvo informuoti apie susitikimo laiką.
Darbo sąlygų gerinimas yra mūsų prioritetas. Šių metų pradžioje buvo peržiūrėti baziniai darbuotojų atlyginimai ir papildomai 8 mln. eurų padidintas bazinių atlyginimų fondas. Tai lėmė, kad Kazlų Rūdos darbuotojų baziniai atlyginimai pirmąjį šių metų pusmetį augo 13 proc. 
Sudėtingos COVID-19 pandemijos metu išplėtėme darbuotojų premijavimo apimtis. Skatinamosios premijos kas mėnesį darbuotojams skiriamos už visos komandos pasiektus konkrečius parduotuvės veiklos rodiklius, o tam, kad įvertintume darbuotojų individualias pastangas, premijas objektyviai paskirsto parduotuvės vadovas, kuris geriausiai mato kiekvieno savo komandos nario indėlį.
Šiemet Kazlų Rūdoje esančios „Maximos“ parduotuvės darbuotojo vidutinė premija yra 21 proc. didesnė nei praėjusiais metais. Apie 80 procentų Kazlų Rūdos parduotuvės darbuotojų kiekvieną mėnesį gauna skatinamąsias premijas. Visame „Maxima“ tinkle per pirmąjį pusmetį išmokėta per 8,6 mln. eurų skatinamų premijų, t. y. 26 proc. daugiau nei pernai.
Vieninteliai iš visų didžiųjų Lietuvos prekybos tinklų taikome praktiką viešai skelbti darbo užmokesčius. Reguliariai kiekvieną mėnesį skelbiame išsamią informaciją apie vidutinį darbo užmokestį pagal skirtingus padalinius. Susipažinti su bendrovėje taikoma darbo užmokesčio politika galima: https://www.maxima.lt/darbo-uzmokestis. Birželį vidutinis „Maxima“ parduotuvių darbuotojų atlyginimas siekė 1115 EUR iki mokesčių, išdirbus visą darbo laiko normą, t. y. 167 val.
Kiekvieną mėnesį, kai yra mokami atlyginimai, darbuotojams yra pateikiami atsiskaitymų lapeliai. Jie įteikiami kiekvienam darbuotojui asmeniškai. Šioje Kazlų Rūdos „Maxima“ parduotuvėje viskas vyksta pagal numatytas bendrąsias tvarkas ir darbuotojams atlyginimų lapeliai yra įteikiami kiekvieną mėnesį.
Socialinių naudų paketas, kuris priklauso visiems „Maxima“ darbuotojams, šįmet jau viršijo visų 2020 metų socialinių naudų paketo biudžetą. Visi mūsų darbuotojai yra apdrausti nuo COVID-19 ligos. Taip pat visi „Maxima“ darbuotojai yra apdrausti ir papildomu sveikatos draudimu. Emocinei darbuotojų sveikatai palaikyti COVID-19 pandemijos metu yra sudarytos sąlygos nemokamai anonimiškai konsultuotis su profesionaliais psichologais“.

Bus suformintos pravaikštos
Direktorės Ernestos Dapkienės teigimu, šiandienos susitikimo metu su Kazlų Rūdos parduotuvės darbuotojais kalbėta ir dėl pietų pertraukų. „Tikrai suprantame, kad darbuotojams atsirado nepatogumas įvedus sugriežtintas COVID-19 prevencijos tvarkas, kai nedidelėje virtuvės patalpoje buvo apribotas vienu metu galinčių būti asmenų skaičius. Aptarėme, kaip šią problemą spręsime, kad būtų darbuotojams patogiai užtikrinta poilsio pertrauka.
Esame atvira organizacija, kur kiekvienas darbuotojas gali reikšti savo nuomonę ar nepasitenkinimą, organizuoti susibūrimą. Šiandienos darbuotojų susibūrimo kaip streiko nevertiname. Streikas yra rimta teisinė forma, kuri griežtai reglamentuota šiuo metu Lietuvoje galiojančių įstatymų, numatančių, kad streiką gali organizuoti tik profsąjunga ir tik kolektyvinėms deryboms.
Šiandien su darbuotojams aptarėme, kad palaikysime abiem pusėms priimtiną dialogą ir ieškosime abipusių sprendimų. Darbuotojai, kurie po susibūrimo grįžo tęsti savo darbo – jokių nuobaudų nesulauks, o dviem darbuotojoms, kurios šiandien turėjo dirbti ir pasišalino iš darbo vietos neinformavusios savo vadovų – bus suformintos pravaikštos.“

Ieškos darbo kitur
Tuo tarpu kantrybės netekusios „Maximos“ darbuotojos sakė, kad Kazlų Rūdoje bus statomas kitas didelis prekybos centras ir jos norėtų išeiti dirbti tenai, kur sąlygos gal bus geresnės ir žmogiško bendravimo daugiau. Daugumai iš moterų iki pensijos likę nedaug, tad jos norėtų dirbti ir uždirbti, o kokių 700 eurų atlyginimas į rankas joms būtų tikra svajonė ir nė viena tiek gaudama nestreikuotų. Pasak darbuotojų, kiek jos pasikalba su kitų prekybos centrų darbuotojomis, niekur tokių sunkių sąlygų ir mažų atlyginimų nėra, gal todėl šioje „Maximoje“ tikrai didelė kadrų kaita.    

Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos