REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Rugpjūčio 13 d. 15:10

Troškulį malšinkite tuo, kas natūralu

Klaipėda

Simptomai. Kai smegenims nepakanka vandens, žmogus gali jausti nuovargį, susierzinimą, nekontroliuojamą pyktį, nerimą, jaudulį, potraukį vartoti alkoholį, narkotikų ar rūkyti.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


48260

Karštą vasaros dieną tiesiog būtina vartoti daugiau skysčių. Sakysite, nenoriu, negaliu, tačiau tai – įprotis, kurį reikėtų išsiugdyti.

Vanduo – geram organizmo funkcionavimui

„Vanduo toks įprastas mūsų gyvenime, kad net nesusimąstome apie jo vertę bei naudą“, – sako dietologė Laima Mikulėnienė.

Dar iš vaikystės žinome, jog be maisto žmogus gali išgyventi ganėtinai ilgą laiką, o vandens nebuvimas stabdo gyvybines funkcijas. Mūsų organizmas – ląstelių visuma, o kiekvienai ląstelei kaip atskirai gyvybei reikalinga švari aplinka, nes per ją ląstelė maitinasi bei valosi, siekdama atsikratyti toksinų ir kitų atliekų.

Kaip užterštame vandenyje žuvys ilgai negyventų, taip ir mūsų ląstelėms reikalingas švarus, deguonies prisotintas vanduo, kuris gali išgydyti daugelį ligų, o ką jau kalbėti apie teigiamą vandens poveikį grožiui. Nuolatinis vandens gurkšnojimas, kaip ir geras poilsis, laikomas svarbiausia sveikos odos sąlyga, nes apsaugo ją nuo dehidratacijos, o tai yra pagrindinė senėjimo priežastis.

Šiandien rinka perpildyta įvairių gaiviųjų gėrimų, tad vanduo tarsi praranda savo patrauklumą. Europos maisto saugumo tarnyba rekomenduoja sveikiems suaugusiems žmonėms per dieną išgerti 2–2,5 l skysčių, tačiau vandens poreikis priklauso nuo individualių žmogaus organizmo savybių. Kur kas daugiau vandens nei įprastai reikia išgerti, jeigu sportuojate ar dalyvaujate daug prakaito verčiančioje išlieti veikloje, jeigu karščiuojate ar vemiate, esate nėščia ar maitinate krūtimi ir pan.

piotr-chrobot-nuotr-stocks.jpg

Apie skysčių trūkumą gali įspėti net alkis

Organizmas pats perspėja, kad jam trūksta skysčių – tereikia įsiklausyti į jo siunčiamus signalus. Tai gali būti sąnarių, skrandžio skausmas, opos, nugaros skausmas, energijos nebuvimas. Skysčių trūkumą galite pastebėti ir pagal šlapimo spalvą: esant tamsiai geltonai spalvai, būtina padidinti vandens gėrimą. Vidurių užkietėjimas taip pat yra požymis, jog organizmui trūksta skysčių.

Aiškiausias signalas, žinoma, yra troškulys. Būtent jis leidžia suprasti, kad jau reikėtų atsigerti vandens. Jeigu žmogus nuolatos vartoja nepakankamai skysčių, troškulio pojūtis išsireguliuoja, nebejaučiame, kada būtina atsigerti. Tuomet troškulys painiojamas su alkiu: ima atrodyti, kad norisi valgyti, nors iš tikrųjų organizmas reikalauja skysčių.

Kai smegenims nepakanka vandens, žmogus gali jausti nuovargį, padidėjusį kraujo plūdimą į veidą, susierzinimą be jokios priežasties, atsirandantį nekontroliuojamą pyktį, niekuo nepagrįstą nerimą, jaudulį, potraukį vartoti alkoholį, narkotikų ar rūkyti. Visi šie jausminiai indikatoriai rodo, kad vandens stoka veikia kai kurias smegenų funkcijas.

Beje, troškulys nėra pirmasis ir vienintelis dehidratacijos požymis. Jeigu jus troškina, vadinasi, organizmo normaliam funkcionavimui katastrofiškai trūksta skysčių.

Esant troškuliui, nepulkite gerti vandens dideliais gurkšniais. Jie slopina, bet nemalšina troškulio. Organizmas geriausiai pasisavina nedideliais gurkšneliais ir mažais intervalais geriamą vandenį. Idealiausias variantas išgerti stiklinę vandens per dvi valandas, net jei nesijaučiate ištroškę. „Patenkinti organizmo vandens poreikį gali tik vanduo, kurį rekomenduojama gerti po truputį visą dieną, – sako dietologė. – Geriant vandenį, būtina juo mėgautis.“

priyanka98742-nuotr-drinki.jpg

Kiekvienas gėrimas turi savo privalumų ir trūkumų

„Kiekvienas žmogus turi žinoti, kokį vandenį geria, nes nuo to priklauso jo sveikata“, – įsitikinusi specialistė. Kokybiškas vanduo yra skaidrus, bespalvis, neturintis specifinio skonio bei kvapo.

Sveikiausias yra požeminis vanduo, tačiau jo mažėja. Tam įtakos turi klimato šiltėjimas, taip pat netinkamas požeminio vandens išteklių valdymas. Sparčiausiai vandens kiekiai mažėja JAV, Indijoje, Kinijoje. Lietuviams vandens taupyti kol kas nereikia, nes mūsų šalis yra viena iš nedaugelio pasaulio valstybių, kuri turi didelių požeminio vandens atsargų. Visgi reikia nepamiršti, kad vandens kokybė priklauso nuo mūsų supratingumo. Sodybose, kur ūkininkaujama, požeminis vanduo dažnai būna užterštas azoto junginiais ir bakterijomis. Nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio ar spalvos, jie nepašalinami nei virinant, nei buitiniais vandens filtrais.

Nereguliari mityba, nesveikas maistas, stresas, per mažas išgeriamo vandens kiekis sudaro nepriekaištingas sąlygas žmogaus organizme kauptis toksinų atliekoms. Dėl to sutrinka medžiagų apykaita bei organų veikla. Valyti organizmą nuo rūgštinių atliekų galima, geriant jonizuotą, t. y. šarminį vandenį. Dėl šarminio vandens antioksidacinių savybių apsaugomos sveikosios ląstelės, stiprinama organizmo imuninė sistema. Geriant šarminį vandenį, organizmas gauna šarminių jonų „kokteilį“, reikalingą organizmo šarminei terpei palaikyti. Šarminis vanduo dėl mažesnių molekulinių darinių lengviau prasiskverbia į audinius, šalina organizme susikaupusius toksinus, prisotina ląsteles vandens.

„Karštomis vasaros dienomis troškulį malšinti reikėtų tik vandeniu“, – pabrėžia dietologė. Arbata, kava, alkoholis, pramoniniai gėrimai, ypač energiniai, turi ne tik cheminių komponentų, bet ir vandenį iš organizmo šalinančių medžiagų. Viena jų – kofeinas, kuris, daugelio įsitikinimu, suteikia žvalumo ir didina darbingumą. Tačiau kartu kofeinas aktyvina šlapimo išsiskyrimą, taip tik dar labiau išsausindamas organizmą. Tikriausiai pastebėjote, kad kava nenumalšina troškulio, po jos gerti norisi dar labiau.

Jeigu karštą vasaros dieną atsisakyti kavos nepavyksta, tam, kad išliktų vandens balansas, išgėrus kavos puodelį, reikia išgerti vieną stiklinę vandens. Verta žinoti ir tai, kad karšti gėrimai, taip pat ir karšta sriuba iš organizmo pašalina kur kas daugiau vandens nei nekaršti gėrimai. Jų suvartojus, padidėja prakaito išsiskyrimas, nes užkaitintas iš vidaus organizmas nori atvėsti. Šalti gėrimai gaivina, tačiau, perkaitus ir jų pavartojus, padidėja tikimybė persišaldyti. Sultys troškulį malšina tik trumpam, nors bet kokiu atveju vaisių sultys tai vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis.

silviarita-nuotr-river-352.jpg

Vandens „receptai“

Itin tinkamas gėrimas troškuliui malšinti – mineralinis vanduo, kurio sudėtis gali būti labai įvairi. Per karščius verčiau rinkitės sūresnį mineralinį vandenį, nes prakaituodami netenkame natrio, magnio ir kitų mineralų.

Troškulį geriau malšinti ne vienu, o skirtingų rūšių gėrimais. Taip organizmas gaus daugiau ir įvairesnių mineralinių medžiagų. Tai ypač aktualu karštą vasaros dieną.

Kad įprastumėte reguliariai gerti vandenį, po akimis nuolatos turėkite indą su vandeniu. Kaskart pakėlę akis bei pamatę vandenį, pamažu išsiugdysite įprotį suvartoti skysčių tiek, kiek jų reikia jūsų organizmui. Vandenį galite paskaninti vaisiais bei žolelėmis: apelsinų, greipfrutų, citrinų griežinėliais, šviežiomis uogomis, mėtų, rozmarino lapeliais. Rūgštūs gėrimai suteikia subjektyvų gaivinamąjį efektą, nors troškulio geriau nemalšina.

Įprotį gerti vandenį, anot specialistės, svarbu formuoti nuo mažens, nes, metams bėgant, tam prireikia vis daugiau pastangų ir kantrybės.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA