REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2020 m. Liepos 16 d. 21:09

Tragiškais tempais pasaulyje mažėjantis gimstamumas gali turėti liūdnų pasekmių

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris MargaritaŠaltinis: Etaplius.lt


138648

Mokslininkų teigimu, pasaulis nėra pasiruošęs šiuo metu tragiškais tempais mažėjančiam vaikų gimstamumui, o tai gali turėti neregėtų pasekmių visai žmonijai.

Portalo BBC teigimu, mažėjantys gimstamumo rodikliai reiškia, kad beveik visos pasaulio valstybės iki šio amžiaus pabaigos turės gerokai mažesnę populiaciją, o 23 valstybėse, tarp kurių yra ir Lietuva, iki 2100 m. gyventojų sumažės dvigubai.

Kas atsitiko?

Gimstamumo rodiklis, arba vidutinis moterų pagimdytų vaikų skaičius, krenta. Jei šis skaičius kris žemiau nei 2,1 vaiko vienai moteriai ribos, pasaulio populiacijos dydis ims mažėti.

1950 m. moterys vidutiniškai susilaukė 4,7 vaiko per visą savo gyvenimą. Tačiau Vašingtono universiteto sveikatos duomenų ir vertinimo instituto tyrėjai apskaičiavo, kad šis skaičius 2017 m. beveik dvigubai susitraukė – iki 2,4 vaiko, o iki 2100 m. jis turėtų kristi net iki 1,7.

Dėl to tyrėjai mano, kad aukščiausias planetoje gyvenančių žmonių skaičius turėtų pasiekti 9,7 mlrd. apie 2064 m., o tada stabiliai kristi ir iki amžiaus pabaigos pasiekti 8,8 mlrd.

„Tai yra gan svarbus dalykas. Didžioji dalis pasaulio eina link natūralaus gyventojų kritimo, – teigė tyrėjas prof. Christopheris Murray‘us. – Manau, kad yra gan sudėtinga suvokti tai ir suprasti, kokio masto tai yra įvykis. Tai neįtikėtina, dėl to mes turėsime iš naujo perdėlioti visuomenes.“

Kodėl gimstamumas krenta?

Tai nėra niekuo susiję su spermos kokybe ar kitais įprastais dalykais, kai yra dažniausiai kalbama apie vaisingumą.

Šis gimstamumo kritimas yra skatinamas didesnio moterų įsitraukimo į švietimą ir darbo rinką, taip pat geresnės prieigos prie kontracepcijos, o tai lemia moterų galimybę pasirinkti turėti mažiau vaikų.

Daugeliu atvejų mažėjantis gimstamumas yra sėkmės istorija.

Kurios valstybės bus labiausiai paveiktos?

Japonijos gyventojų skaičius turėtų kristi nuo aukščiausio – 128 mln. – gyventojų taško 2017 m. iki mažiau nei 53 mln. šio amžiaus pabaigoje.

Italijoje turėtų įvykti panašaus masto dramatiškas gyventojų kritimas nuo 61 mln. iki 28 mln. per tą patį laiko tarpą.

Šios valstybės yra tik dvi iš 23, tarp kurių yra Ispanija, Portugalija, Tailandas, Pietų Korėja, kuriose gyventojų skaičius turėtų kristi daugiau nei dvigubai.

Kinija, šiuo metu daugiausia gyventojų turinti valstybė, turėtų pasiekti savo aukščiausią gyventojų lygį per ketverius artimiausius metus – 1,4 mlrd. ir galiausiai susitraukti iki 732 mln. 2100 m. Indija tada turėtų užimti jos vietą.

Tačiau tai yra tikrai pasaulinis reiškinys, nes 183 valstybės iš 195 turi mažesnį gimstamumą, nei reikėtų palaikyti populiacijos dydį.

Kodėl tai problema?

Būtų galima pagalvoti, kad šis gyventojų mažėjimas yra gerai aplinkai. Mažesnė populiacija galėtų sumažinti anglies emisiją, taip pat miškų kirtimą žemės ūkiui.

„Tai galbūt būtų tiesa, jei ne atvirkščia amžiaus grupių struktūra (daugiau senų žmonių nei jaunų) ir visų neigiamų pasekmių, ką ši struktūra lemtų“, – teigė prof. C. Murray‘us.

Tyrimas prognozuoja:

  • Vaikų iki 5 metų skaičius iki 2100 m. kris nuo 681 mln. 2017 m. iki 401 mln. 2100 m.
  • Vyresnių nei 80 metų žmonių išaugs nuo 141 mln. 2017 m. iki 866 mln. 2100 m.

„Tai sukurs milžinišką socialinį pokytį. Tai mane neramina, nes pats turiu 8 metų dukrą ir svarstau, koks pasaulis jos laukia“, – teigė profesorius.

Kas mokės mokesčius senstančioje visuomenėje? Kas mokės už sveikatos apsaugą seniesiems? Kas prižiūrės senolius? Ar žmonės vis dar galės išeiti į pensiją?

„Mums reikalingas saugesnis variantas“, – mano C. Murray‘us.

Ar yra kokių nors išeičių?

Valstybės, kaip JK, naudojo migraciją, kad padidintų savo populiacijos lygį ir kompensuotų savo mažėjantį gimstamumą. Tačiau šis sprendimas baigsis, kai kiekvienoje valstybėje vos pradės mažėti gyventojų.

„Mes galiausiai prieisime prie periodo, kai nebebus pasirinkimo, ar atverti sienas, ar jas užverti, kad ribotume migrantų konkurenciją, nes jų paprasčiausiai neužteks“, – teigė C. Murray‘us.

Kai kurios valstybės bandė įvairias skatinamąsias politikas, kaip didesnės motinystės ir tėvystės atostogos, nemokama sveikatos apsauga vaikams, finansinės iniciatyvos ar didesnės teisės darbovietėje, tačiau kol kas nežinia, ar tokios priemonės pasiteisina.

Švedijai pavyko pakelti savo gimstamumą nuo 1,7 iki 1,9, bet kitos valstybės, kurios stengėsi pradėti „kūdikių bumą“, susidūrė su problemomis.

„Esu matęs besijuokiančių iš to žmonių. Jie negali patikėti, kad tai gali neveikti, jie mano, kad moterys tiesiog nuspręs turėti daugiau vaikų“, – mano profesorius.

Tačiau tyrėjai ragina net nesvarstyti stabdyti moterų švietimo ir prieigos prie kontracepcijos.

„Atsakyti į populiacijos mažėjimo problemą tikriausiai bus daugelio valstybių prioritetas, tačiau tai negali būti daroma moterų reprodukcinės sveikatos ar moterų teisių progreso sąskaita“, – teigė prof. Steinas Emilis Vollsetas.

Kodėl 2,1 gimstamumo rodiklis yra slenkstis?

Galbūt gali pasirodyti, kad skaičius turėtų būti 2,0 – du tėvai susilaukia dviejų vaikų, todėl populiacija išlieka tokio paties dydžio.

Tačiau net ir su geriausia įmanoma sveikatos apsauga ne visi vaikai sulaukia pilnametystės. Taip pat kūdikiai, nors minimaliai, dažniau būna vyriškos lyties. Būtent todėl visuomenėje 2,1 gimstamumo išsivysčiusiose valstybėse riba yra kritinė.

Valstybėse, kuriose yra dažnesnis vaikų mirtingumas, yra reikalingas ir didesnis gimstamumo lygis.

Ką sako ekspertai?

„Jei šios prognozės yra bent iš dalies teisingos, migracija taps būtinybe, o ne tik pasirinkimu visoms valstybėms, – mano Londono universiteto koledžo (UCL) profesorius Ibrahimas Abubakaras. – Kad būtume sėkmingi, mums reikia permąstyti visą pasaulinę politiką.“

„Dirbančios populiacijos perskirstymas taps kritiniu veiksniu, sprendžiant, ar žmonija toliau klestės, ar smuks“, – pridūrė mokslininkas.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA