Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.
× Man dar nėra
18 metų
×
Angle down Atgal

Tokį žiaurumą pasaulis matė tik vieną kartą: mažamečiai nukankino ir nužudė dvimetį

Beveik prieš 30 metų pasaulį sukrėtė neregėtas nusikaltimas. Stebėjimo kameros užfiksuotas kadras, kurį matote viršuje, amžiams įsirašė į žmonijos atmintį.

Jeigu jums neteko girdėti apie Jameso Bulgerio žmogžudystę, scena gali pasirodyti pakankamai nekalta: du berniukai vedasi mažylį, o vienas jų laiko jį už rankos einant pro prekybos centrą Butlyje, Anglijoje (netoli Liverpulio).

Vyresni berniukai (Jonas Venablesas ir Robertas Thompsonas) atrodo lyg galėtų būti mažiausiojo (Jameso Bulgerio) broliai, kaip tą dieną prekybos centre galvojo praeiviai. Tačiau jie tokie nebuvo. Iš tiesų jie buvo vaiko pagrobėjai ir, labai greitai, žudikai.

Dviejų metukų Jamesas Bulgeris @ Wikimedia
Dviejų metukų Jamesas Bulgeris @ Wikimedia

Prieš pagrobimą

Praėjus vos kelioms valandoms po to, kai kameros užfiksavo šį vaizdą, 1993 metų vasario 12 dieną dešimtmečiai mirtinai nukankino dvimetį Jamesą. Mažylį besivedžiojančius vaikus matė dešimtys žmonių. Daugelis jų vėliau tyrėjams sakė, jog Bulgeris atrodė išsigandęs. Kai kurie netgi matė, kaip vyresnieji berniukai dvimetį kumščiuoja ir spardo. Tačiau daugelis jų nesiėmė nieko, o tie, kurie susistabdė būsimus Jameso žudikus, greitai leido jiems eiti savais keliais.

Žinoma, pirmiausia Jonas Venablesas ir Robertas Thompsonas turėjo pagrobti Bulgerį triukšmingame Anglijos prekybos centre. Berniukai jame atsidūrė vasario 12-osios popietę, tą dieną pabėgę iš pamokų. Čia jie vaikščiojo iš parduotuvės į parduotuvę vagiliaudami ir mėtydami vogtus daiktus nuo eskalatoriaus – tam, kad pasilinksmintų.

Iki šiol nežinoma, kodėl berniukai nusprendė pagrobti vaiką. Neaišku ir kas buvo pasiūlymo iniciatorius, o suimti jie tiesiog kaltino vienas kitą. Be to, Jamesas Bulgeris nebuvo pirmas vaikas, kurį bandė pavogti porelė.

Kiek anksčiau tame pačiame prekybos centre viena pirkėja pastebėjo, jog du berniukai bando atkreipti jos vaikų dėmesį. Po kelių akimirkų jos trimetės dukters ir dvimečio sūnaus jau nebebuvo šalia. Motina greitai rado dukrą, tačiau sūnaus nebematė. Ji išbėgo laukan, kur Venablesas ir Thompsonas kvietėsi jos sūnų sekti paskui juos. Kai Venablesas pamatė vaiko motiną, jis liepė berniukui pas ją grįžti ir pabėgo. Gali būti, kad vaikas gyvas liko tik per plauką.

Kelias į mirtį

Netrukus po nepavykusio pagrobimo Venablesas su Thompsonu grįžo į prekybos centrą vogti saldainių, kai netoli mėsinės durų pastebėjo Jamesą Bulgerį. Berniuko motinai Denisei kelioms akimirkoms dėmesį nukreipus kitur, jie įtikino mažylį eiti su jais. Venablesas nusivedė jį už rankos. Vaizdo kamera užfiksavo juos išeinančius į lauką 15 val. 42 min.

Tuo metu Denisė jau panikavo. Ji greitai susirado prekybos centro apsaugos darbuotojus ir apibūdino jiems vaiko išvaizdą bei drabužius. Tačiau iki 16 val. 15 min. Jamesas taip ir neatsirado, todėl apie jo dingimą buvo informuota vietos policija.

Liudininkai, kurie nedarė nieko

Venablesas ir Thompsonas nusivedė vaiką į apleistą vietą netoli kanalo. Čia jie jį pargriovė ant galvos ir paliko ant žemės verkiantį. Viena praeivė pastebėjo išsigandusį berniuką, tačiau nieko nedarė. Venablesas ir Thompsonas liepė Bulgeriui ateiti pas juos. Ir jis atėjo. Tačiau jo kakta buvo praskelta, todėl vyresnieji vaikai užmovė jam gobtuvą, kad paslėptų žaizdą. Nepaisant to, dar keli praeiviai pastebėjo vaiko sužalojimą. Tačiau nė vienas nieko nedarė.

Vaikai dar kurį laiką klajojo aplink Liverpulio parduotuves, pastatus ir automobilių stovėjimo aikšteles. Jie netgi praėjo viena didžiausių Liverpulio gatvių. Kai kurie liudininkai vėliau sakė, kad Bulgeris juokėsi, tačiau kiti prisiminė, jog jis šaukėsi mamos ir priešinosi berniukams. Vienas žmogus netgi pamatė, kaip Thompsonas spiria Bulgeriui į šonkaulius. Ir vėl niekas nieko nedarė.

Tiesa, artėjant vakarui, viena moteris suteikė mažą vilties spindulėlį Jamesui Bulgeriui. Ji pamatė, kad mažylis verkia, pastebėjo jo sužalojimus ir paklausė vaikų, kas čia dedasi. Tačiau dešimtmečiai pasakė, kad vaiką tokį jau rado. Atsakymu patenkinta moteris paprasčiausiai pasakė berniukams nuvesti dvimetį į artimiausią policijos komisariatą.

Jameso Bulgerio žmogžudystė

Trijulė vakarojant pasiekė apleistus geležinkelio bėgius. Brutalus Jameso Bulgerio kankinimas ir nužudymas įvyko maždaug tarp 17.45 ir 18.30 val. vakaro.

Venablesas ir Thompsonas turėjo pavogę mėlynos spalvos dažų ir pripylė jų Jamesui į akį. Tuomet jie jį apspardė, apmėtė plytomis ir akmenimis. Galiausiai berniukai smogė Bulgeriui į galvą geležiniu strypu, įskeldami kaukolę dešimtyje vietų. Iš viso dvimetis patyrė 42 sužalojimus įvairiose veido, galvos ir kūno srityse. Jis buvo taip žiauriai sumuštas, kad tyrėjai nepajėgė nustatyti, kuris smūgis buvo lemiamas.

Galiausiai Venablesas ir Thompsonas padėjo mirusio vaiko kūnelį ant bėgių, tikėdamiesi, kad nužudymas atrodys kaip nelaimingas atsitikimas, ir pabėgo iš įvykio vietos.

Vaiko paieška tęsėsi dar dvi dienas, kai keturi vaikai netikėtai atrodo Bulgerio kūną ant tų pačių geležinkelio bėgių.

Jauniausi Britanijos istorijoje žudikai @ Wikimedia
Jauniausi Britanijos istorijoje žudikai @ Wikimedia

Žudikų paieška

Jau turėdami vaizdo kameromis užfiksuotų įrodymų ir žinių apie žudikus, policininkai kibo į paieškas. Tačiau galutinį tašką padėjo anoniminis skambutis, kuriuo skambinusysis identifikavo Joną Venablesą ir Robertą Thompsoną kaip galimus Jameso Bulgerio žudikus. Policininkai aplankė abiejų vaikų namus ir aptiko kraujo žymių ant Thompsono batų bei mėlynų dažų ant Venableso švarko.

Per kelias dienas trukusias tardymo sesijas Venablesas galiausiai prisipažino. „Aš jį nužudžiau, – pasakė jis. – Kaip jo mama, ar pasakysite jai, kad man gaila?“

Thompsonas, savo ruožtu, toliau viską neigė. „Jis nieko nenorėjo prisipažinti, – prisimena detektyvas seržantas Philas Robertsas. – Tačiau galiausiai jis pats sau šovė į koją tiksliai man papasakodamas, ką Jamesas Bulgeris tuo metu vilkėjo.“

Apklausų metu Thompsonas neparodė jokių emocijų ar graužaties, priešingai nei Venablesas, kuris vis puldavo į isterijos priepuolius. Žurnalistai jį praminė „berniuku, kuris neverkė“.

Po devynių mėnesių prasidėjo teismo procesas. Prie teismo rūmų susirinkę įsiutę žmonės reikalavo žudikų kraujo. „Užmuškite tuos niekšelius, – šaukė jie. – Akis už akį.“

Svarbu tai, kad teismo paskirti psichiatrai padarė išvadą, jog abu berniukai mokėjo atkirti blogą elgesį nuo gero ir yra pakaltinami, tačiau nesugebėjo nustatyti jokių konkrečių žmogžudystės motyvų. To padaryti nepavyko nė vienam psichologijos ekspertui net ir praėjus keliems dešimtmečiams po nusikaltimo.

Jonas Venablesas ir Robertas Thompsonas buvo pripažinti kaltais dėl Jameso Bulgerio žmogžudystės ir tapo jauniausiais dėl to nuteistais asmenimis Didžiojoje Britanijoje per 250 metų. Jiems buvo paskirta neterminuota laisvės atėmimo bausmė, su nutarimu paleidimą svarstyti po aštuonerių metų, kai berniukams sukaks 18-ka.

Venablesas ir Thompsonas jiems skirtą įkalinimo laiką praleido ramiai ir be jokių incidentų. Todėl po 8 metų, 2001-aisiais, abu buvo paleisti į laisvę.

Gyvenimas po paleidimo

Po paleidimo Venablesui ir Thompsonui buvo sukurtos naujos tapatybės ir visam gyvenimui suteiktas teisinis anonimiškumas. Net ir praėjus eilei metų, žmonės vis dar norėjo Jameso Bulgerio žudikų kraujo.

Tiesa, iki šiol jokių keršto protrūkio nepasitaikė. Jameso Bulgerio motina Denisė pasakojo suradusi Robertą Thompsoną 2004-aisiais, tačiau sakė, jog buvo „paralyžuota neapykantos“ ir negalėjo su juo susitikti akis į akį.

Šiandien, turimais duomenimis, Thompsonas asimiliavosi į visuomenę ir gyvena ramų gyvenimą, tačiau to paties negalima pasakyti apie Venablesą. 2010-aisiais jis vėl sėdo į kalėjimą, kai jo kompiuteryje buvo rasta smurtinių nuotraukų, kuriose vaizduojama prievarta prieš vyriškos lyties vaikus. 2013-aisiais jis buvo paleistas į laisvę.

Tačiau po kelių metų, 2017-ųjų lapkritį, jis vėl atsidūrė už grotų kompiuteryje aptikus dar daugiau tokių nuotraukų bei pedofilams skirtą manualą, kuriame instruktuojama apie seksą su vaikais. Jonas Venablesas gavo trijų metų kalėjimo bausmę, tačiau dabar jau 38-erių vyras nebus paleistas į laisvę, nors šių metų spalį suėjo jo paleidimo terminas. Ekspertų teigimu, jis naudoja „seksą ir pornografiją kaip susitaikymo mechanizmą“ ir „daug galvoja apie seksą“, todėl kelia pavojų visuomenei.

Parengta pagal užsienio žiniasklaidą

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite