Angle down Atgal

Tėvų piktnaudžiavimas alkoholiu išlieka opia problema

Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai nuo 2018 m. liepos 1 d., kai pradėjo veikti centralizuota vaiko teisių apsaugos sistema, teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais reagavo į 2940 pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus, iš kurių į 385 Kretingos rajone.

Per minėtą laikotarpį Klaipėdos apskrityje buvo parengti 107 prašymai sudaryti mobiliąją komandą, iš jų – 12 Kretingos rajone. Mobilioji komanda dirbo su 124 šeimomis, iš jų – 15 Kretingos rajone, parengė 92 rekomendacijas atvejo vadybininkams dėl tolimesnio darbo su šeimomis, iš jų – 9 Kretingos rajone, dalyvavo 9 atvejo vadybos posėdžiuose, organizavo 166 susitikimus su atvejo vadybininkais, iš jų – 19 Kretingos rajone.

Kaip pastebi vaiko teisių apsaugos specialistai, Kretingos rajone pagrindinė priežastis, dėl kurios tenka paimti vaikus iš šeimos, yra tėvų piktnaudžiavimas alkoholiu. Tokiose situacijose tėvams, pirmiausia, pagalbą teikia mobilioji komanda, kurią sudaro socialinis darbuotojas, specialistas, dirbantis su priklausomybių turinčiais asmenimis ir psichologas. Esminis šios komandos darbo tikslas – kuo skubiau suteikti intensyvią konsultacinę pagalbą ir padėti šeimai kurti bei palaikyti saugią aplinką vaikui augti ir vystytis, koreguojant šeimos narių elgesį.

„Psichologinis konsultavimas yra labai svarbus, nes krizę išgyvenančiose šeimose vyrauja įtampa. Dėl to svarbu nuraminti žmogų, užmegzti su juo kontaktą. Vykstame į šeimą visos kartu, nes nežinome, kokios pagalbos prireiks šeimai. Kalbame, aiškinamės priežastis, dėl kurių kilo vienos ar kitos problemos šeimoje, padedame sudaryti šeimai planą, kaip elgtis, kad vaikas galėtų sugrįžti į šeimą, nes tėvai patiriantys stresą nebežino, ką daryti, nuo ko pradėti. Kai išsklaidome nežinomybę, žmogui atsiranda vidinė motyvacija, aiškumas, kad jis nėra paliktas vienas ir gali tikėtis pagalbos iš kitų“, – sakė mobiliosios komandos psichologė Kristina Lekavičiūtė.

Pasak K. Lekavičiūtės, dėl to, kad vaikas šiuo metu yra ne su jais kartu, atsakomybė tenka tėvams. Jie turi suprasti, kad tik nuo jų priklauso, ar vaikas grįš į šeimą. Jeigu tėvai dės pastangas, keis savo gyvenimo būdą, didelė tikimybė, kad vaikas jiems bus grąžinamas.

„Kai vaikas yra paimtas iš nesaugios aplinkos, mobilioji komanda, gavusi tėvų sutikimą priimti jų teikiama pagalbą, 14 kalendorinių dienų atlieka intensyvų darbą su šeima jos gyvenamojoje ar kitoje vietoje, jei gyvenamojoje vietoje sąlygos tam nėra tinkamos. Specialistų grupė teikia ir organizuoja į krizę patekusiai šeimai individualią ar grupinę medicininę, psichologinę, socialinę, teisinę pagalbą. Dirbant su šeima, vieno apsilankymo konsultacija gali trukti iki 2 val. ar net ilgiau, atsižvelgiant į šeimos poreikius“, – mobiliosios komandos darbą pristatė mobiliosios komandos vyriausioji specialistė-socialinė darbuotoja Aušra Petkutė.

Tęsdama susitikimą mobiliosios komandos priklausomybės ligų specialistė Renata Bružienė teigė, kad būna atvejų, kai nuvykus į šeimą mato sutrikusią, viltį praradusią šeimą, tada ją motyvuoja, atsako į šeimos nariams kylančius klausimus. „Susitikimų metu yra renkama informacija apie šeimą, kartu su šeimos nariais pildomas klausimynas, vertinama reali šeimos situacija. Stengiamės įžvelgti ne tik rizikos grėsmes šeimoje, bet ir pastebėti šeimos stiprybes, pagal kurias šeimos narius galime pakreipti tinkama linkme į kitokius gyvenimo įpročius. Per savo darbo laikotarpį vertiname, kaip šeima bendrauja, bendradarbiauja, ar situacija šeimoje keičiasi“, – pasakojo R. Bružienė.

Baigiantis intensyvaus mobiliosios komandos darbo su šeima terminui, atliekamas šeimos situacijos ir šeimos narių elgesio pokyčių vertinimas bei pateikiamos rekomendacijos atvejo vadybininkui dėl tolimesnio darbo su šeima organizavimo, pagal kurias vėliau sudaromas pagalbos šeimai planas. Parengtos rekomendacijos aptariamos su šeima, tikslinamasi, ar visos pasiūlytos pagalbos priemonės tinka.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorės inicijuotame susitikime, kuriame vaiko teisių apsaugos skyriaus mobilioji komanda pristatė savo veiklą, funkcijas, tikslus, metinės veiklos rezultatus, dalyvavo Kretingos rajono savivaldybės administracijos atstovai, Socialinių paslaugų centro darbuotojai, Kretingos policijos komisariato atstovai, mokyklų atstovai ir kiti specialistai.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite