REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Liepos 21 d. 15:14

Ten, kur susikerta du pasauliai

Marijampolė

Vaida JuselytėŠaltinis: Etaplius.lt


46057

Šiais laikais vyrauja dviprasmiška nuomonė dėl virtualaus pasaulio, vieni jo visiškai atsisako teigdami, kad šis XXI a. fenomenas naikina tradicijas, pasaulėvoką ir realaus pasaulio suvokimą, kiti visomis išgalėmis stengiasi įsilieti į virtualų gyvenimą, stengdamiesi nepasimesti milžiniškame informacijos sraute.

Internetas šiomis dienomis suvokiamas kaip beribės informacijos talpykla. Čia galima atlikti kasdienius buitinius darbus, bendrauti su artimaisiais ir draugais, ieškoti naujų pažinčių, sužinoti naujausias pasaulio aktualijas ar leisti laiką pramoginėse svetainėse. Pastaraisiais metais internetinėje erdvėje pradėjo plisti įvairaus pobūdžio virtualios kapinės: kapinės augintiniams, dvasinę ar materialinę vertę turėjusiems daiktams. Tokiose kapavietėse galima uždegti virtualią žvakutę ar paspausti gedulo ženklą. Svarbu pabrėžti, kad šiomis dienomis didėja aktualumas istorinę, memorialinę ir kultūrinę vertę turinčias kapines perkelti į interneto erdvę. Būtent šio tipo kapinės netrukus pasieks www.noriuzinoti.lt interneto tinklapį, tad netrukus virtualiame pasaulyje bus galima išvysti Marijampolės senųjų kapinių gidą.

Tam, kad būtų galima argumentuoti naujos paslaugos aktualumą vertėtų sugrįžti prie istorijos. Marijampolės senosios kapinės buvo įkurtos 1872 m. Čia palaidota apie 250 Lietuvos sportui, kultūrai, politikai, švietimui, menui nusipelniusių žmonių, iš kurių žymiausi: tautinio atgimimo žadintojas P. Arminas-Trupinėlis, rašytoja J. Žemaitė, knygnešiai: J. Akelaitis, J. Bliūdžius, J. Kazakevičius, A. Matulaitis, J. Senkus ir kt., visuomenės veikėjas V. Enziulaitis, vaistininkas V. Bartlingas, burmistras J. Maurukas, šachmatų teoretikas K. Stalioraitis, šachmatininkas J. Mozūraitis, muzikai: K. Gurevičius ir J. Kamaitis, A. Šmulkštys, nepriklausomybės gynėjas R. Juknevičius ir t.t. Išlikę kapų kompleksai:
• Lietuvos karių-savanorių, žuvusių 1919–1920 m. dėl Lietuvos nepriklausomybės kapai. Palaidoti 65 kariai: Vyties kryžiaus ordino kavalierius vyr. leitenantas L. Jonaitis, DK Vytenio 9 pėstininkų pulko vadas pulkininkas A. Svylas, kapelionas kun. M. Petrauskas, vyr. ltn. A. Gustaitis ir kiti.
• Pirmojo pasaulinio karo žuvusių vokiečių karių kapai.
• Nekalto prasidėjimo Šv. Mergelės Marijos kongregacijos vargdienių seselių vienuolių kapai. Palaidota vienuolijos įkūrėja P. Uogintaitė ir kt.
• Katalikių sesučių vienuolijos kapai: palaidota įkūrėja E. Bendoravičiūtė ir kt.
• Sovietų armijos karių, žuvusių Antrojo pasaulinio karo metais kapai.

Kapinėse galima išvysti ne vieną paminklą turintį memorialinę, istorinę ir meninę vertę, Šv. Trejybės stačiatikių cerkvę. Spėjama, kad Marijampolės senosiose kapinėse yra palaidotas V. Lenino nesantuokinis sūnus. Tad šios kapinės saugo begalę istorijų, prisiminimų, gyvenimų, kurių ieško istorijos entuziastai, po visą pasaulį išsibarsčiusių išeivių giminaičiai ar tiesiog žmonės, besidomintys lietuvių kultūra ir asmenybėmis, kurios kadaise kūrė šį kraštą.

Kapinių perkėlimas į internetinę erdvę padės fiksuoti įvairius istorinius įvykius, padės tautiečiams ieškoti artimųjų kapų, surasti vieno ar kito žymaus šio krašto šviesuolio amžino atilsio vietą.

Gidas po senąsias Marijampolės kapines atsivers jau šių metų rugsėjo mėnesį, tad visus virtualaus pasaulio gyventojus www.noriuzinoti.lt komanda ir Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos darbuotojai kvies žengti į ten, kur susikerta du pasauliai.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA