REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Liepos 19 d. 11:57

Telšių rajone rastas maru užsikrėtęs šernas

Telšiai

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


45763

Telšių rajone nustatytas pirmasis afrikinio kiaulių maro atvejis. Liepos 18 dieną Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakymu Telšių rajono savivaldybės teritorija paskelbta afrikiniu kiaulių maru užkrėsta teritorija. Medžiotojai ir visi gyventojai įspėjami būti budriais ir laikytis biologinio saugumo reikalavimų.

Afrikiniu kiaulių maru užsikrėtusio šerno gaišena rasta Varnių seniūnijos Pušinės miške, medžiotojų klubo „Žvėrių Rojus“ medžioklės plotų vienete.

Šią savaitę Telšių rajono savivaldybėje vyko Ekstremalių situacijų komisijos posėdis. Įstaigų atstovai tarėsi dėl saugumo reikalavimų įgyvendinimo, situacija kontroliuojama, kol kas daugiau užsikrėtusių šernų neužfiksuota.

Kadangi vasarą gyventojai miškuose uogauja ir grybauja, prašome informuoti vieni kitus, jog suradus šerno gaišeną, jos nereikia liesti, geriausia – užfiksuoti gaišenos radimo vietos koordinates ar pažymėti vietą ryškia medžiaga ir apie gaišeną pranešti Telšių maisto ir veterinarijos tarnybai telefonu 8 444 78718 arba visą parą veikiančia nemokama linija 8 800 40403. Pranešusiam asmeniui yra mokama 30 Eur išmoka.

Apie užkratą byloja ir paties šerno elgesys – šernas svirduliuoja, gali išeiti į važiuojamąją kelio dalį.

Afrikinis kiaulių maras – ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių ir šernų liga. Šis virusas perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat jį perneša Ornithodoros rūšies erkės. Afrikiniu kiaulių maru gyvūnai užsikrečia ir netiesioginio kontakto būdu: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir pan.

Ši liga per placentą perduodama vaisiui. Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms. Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis, kuriose yra gyvūninių produktų. Afrikinio kiaulių maro virusas plinta žaibiškai, nepriklausomai nuo metų laiko, kiaulių amžiaus ar veislės. Jis atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui.

Afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės, šernai. Kitiems gyvūnams ir žmonėms šią ligą sukeliantis virusas nepavojingas. Užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama vartoti ne dėl pavojaus užsikrėsti žmonėms, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas bus išplatintas už ligos židinio ribų. Afrikinis kiaulių maras yra žmonėms nepavojinga liga – jie nesusirgs, net jei suvalgytų užkrėstos mėsos. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina gyventojus, jog Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti.

Užfiksavus afrikinį kiaulių marą, tiriami visi sumedžioti šernai, medžiotojų klubas ar būrelis įpareigojamas ne rečiau vieną kartą savaitėje ir ne trumpiau kaip vieną mėnesį ieškoti šernų gaišenų.

Kiaulių savininkai, įtariantys, kad jų gyvuliai serga, turi nedelsiant kreiptis į vietos privatų veterinarijos gydytoją arba teritorinės Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistus. ki šiol nėra sukurta jokių afrikinio kiaulių maro gydymo metodų ar efektyvios vakcinos, apsaugančios nuo šios ligos. Tad susirgusios kiaulės nėra gydomos, o utilizuojamos. Siekiant užkirsti kelią virusui plisti, naikinamos (deginamos ar užkasamos ne mažesnio nei 2 m gylio duobėse) ne tik kiaulių gaišenos, bet ir menkavertis turtas, ūkyje laikyti pašarai.

Tvartai ir jų aplinka dezinfekuojami tris kartus. Nustačius, kad tvartų dezinfekcija nėra efektyvi, gali būti priimtas sprendimas naikinti ir juos.

Afrikinio kiaulių maro požymiai

• karščiavimas (40,5 – 42 °C);

• ankstyva leukopenija ir trombocitopenija (48–72 valandos);

• odos paraudimas (baltosioms kiaulėms) apie ausis, uodegą, galūnių distalinę dalį, pilvą ir krūtinę;

• anoreksija, cianozė ir koordinacijos sutrikimas (pasireiškia per 24 – 48 valandas iki mirties);

• padidėjęs pulsas ir kvėpavimo dažnis;

• vėmimas, viduriavimas (kartais su krauju);

• užsikrėtus mirtis dažniausiai pasireiškia per 6 –13 dienų, tačiau gali ir po 20 dienų;

• paršavedėms gali sukelti abortus;

• naminių kiaulių mirtingumas siekia 100 proc.

Detalesnė informacija apie afrikinį kiaulių marą: http://vmvt.lt/gyvunu-sveikata-ir-gerove/gyvunu-sveikata/gyvunu-ligos/afrikinis-kiauliu-maras

zem-13948.jpg



REDAKCIJA REKOMENDUOJA