Telšių apskrities mobilioji komanda: žmogaus priklausomybė kartais būna stipresnė nei mūsų skatinimas keistis

Telšiai
Reporteris Inga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Jau kone metus Telšių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriuje besidarbuojanti mobilioji komanda Plungės bei Rietavo socialiniams partneriams išgrynino savo darbo tikslą - padėti krizę išgyvenančiai šeimai, kai yra nustatytas antras grėsmės vaikui lygis ir šis nebegyvena jam nesaugioje aplinkoje.

Telšių apskrities mobiliąją komandą sudaro psichologė Sandra Mikuževičienė, socialinė darbuotoja Danutė Novikova ir priklausomybės ligų specialistė Loreta Zakarauskienė. Darbuotojos teigė, jog komandoje vyraujanti trijų specialistų įvairovė padeda suteikti efektyvesnę pagalbą šeimai. „Atvykusios į šeimą pirmiausiai išsiaiškiname, kokios pagalbos žmogui reikia. Vieną kartą gali būti reikalingesnė psichologinė pagalba, kitą kartą – susijusi su priklausomybės ligų gydymu, trečią – susijusi su socialinių įgūdžių tobulinimu. Būdamos kartu galime iškart organizuoti konkrečiam atvejui reikalingesnę pagalbą, tačiau kaip bebūtų – kone visais atvejais reikalinga kompleksinė pagalba, kurią mes teikiame kaip komanda“, – teigė specialistės.

Mobiliosios komandos specialistės papasakojo ir apie pačią pagalbą, intensyviai teikiamą šeimoms. „Su šeima 14 kalendorinių dienų dirbame jos gyvenamojoje vietoje, koreguojame šeimos narių elgesį ir sukuriame saugią gyvenamąją aplinką vaikui grįžti į namus. Vaikų mes nematome, dirbame tik su jų tėvais. Turime specialius klausimynus, kurie atskleidžia šeimos stiprybes, silpnybes ir poreikius. Ieškome galimybių padėti šeimai – galbūt jai reikalinga pagalba įsidarbinant, galbūt klientai turi sveikatos problemų, o gal jau dešimtmečiais jie klampoja priklausomybių liūne ir motyvacinio interviu metodu galime juos patraukti pagalbą teikiančios institucijos link. Buvo ne vienas atvejis, kai moteriai su vaiku padėjome laikinai apsigyventi krizių centre, taip ją atskiriant nuo smurtaujančio vyro, bet paliekant su vaiku“, - apie teikiamą pagalbą pasakojo mobiliosios komandos darbuotojos.

Nors mobilioji komanda darbą su šeima turi pradėti tada, kai teritorinio vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai nustato vaikui antrąjį grėsmės lygį ir paima jį iš šeimos, mobiliosios komandos pagalbą priimti nori ne kiekviena šeima. „Nuo 2018 m. liepos 1 d. iki 2019 m. birželio 1 dienos lankėmės 52 šeimose, iš kurių 7 šeimos atsisakė mūsų pagalbos. Šeimoje, su kuria dirbame, vidutiniškai apsilankome 4-5 kartus, nesistengiame už juos nieko padaryti, bet įgaliname – paraginame veikti patiems, keisti savo netinkamą elgesį. Svarbu tai, jog negalime norėti pokyčių labiau nei patys klientai. Išties nelengva dirbti su žmonėmis, kurie turi priklausomybes, mat kartais priklausomybė būna stipresnė nei mūsų skatinimas pokyčiams, kad žmogus pasiryžtų reabilitacijai“, – apibendrino specialistės.

Kaip teigia mobiliosios komandos narės, klientui svarbi ne vien tik jų pagalba, tačiau ir aplink supančių žmonių. „Didelę įtaką sveikstantiems daro aplinka. Jei žmogus jaučia artimųjų psichologinį palaikymą, geranoriškumą, didelė tikimybė, jog jis pajaus ir poreikį keisti savo gyvenimo būdą. Tačiau, jei pabaigęs reabilitacijos kursą asmuo pateks tarp tokių, kurie taip pat gydėsi, bet ir vėl yra priklausomi nuo alkoholio, tikėtina, kad jis ir pats atkris bei vėl pateks į užburtą priklausomybių ratą“.

Užbaigdamos savo veiklos pristatymą ir dalijimąsi patirtimis, sukauptomis per beveik vienerius darbo metus, specialistės padėkojo susirinkusiems socialinių įstaigų, nevyriausybinių organizacijų atstovams ir pasidžiaugė sėkmingu bendradarbiavimu su jomis.