REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Sausio 27 d. 19:48

Telemedicinos paslaugos: ar Rokiškis gaus privilegiją – dar neaišku

Panevėžys

Gimtasis RokiškisŠaltinis: Etaplius.lt


115379

Siekiant gerinti skubiosios medicinos pagalbos paslaugų kokybę bei prieinamumą regionų gyventojams, Lietuva rengiasi diegti užsienyje populiarias telemedicinos paslaugas, kai pasitelkus modernias technologijas skirtingose gydymo įstaigose dirbantys medikai gali konsultuotis tarpusavyje gyvai per atstumą. Tuo tikslu bus įgyvendinamas pilotinis Europos Sąjungos (ES) lėšomis finansuojamas telemedicinos centrų projektas. Kol kas dar neaišku, ar į šį projektą paklius Rokiškio rajono ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyrius.

Po tris skyrius rajonų ligoninėse

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, šiuo metu vyksta projekto parengiamieji darbai. Pirmiausia telemedicina startuos teikiant skubiąją pagalbą, vėliau bus sprendžiama, kokiose srityse galima plėtoti šias paslaugas. Šios paslaugos itin svarbios, kai reikia spręsti kritinius atvejus, pavyzdžiui, kuo skubiau pradėti taikyti gydymą insulto, traumų, sunkių infekcijų atvejais. Šį pilotinį projektą su Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) įgyvendins Kauno klinikos, Santaros klinikos ir Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė (RVUL).

Planuojama, kad kiekviena iš šių įstaigų turės po tris konsultuojamus skubiosios medicinos pagalbos skyrius rajonų ar regionų ligoninėse.

Konsultuojančios įstaigos gydytojas teiks skubiosios telemedicinos paslaugas rajono ar regiono ligoninės skubiosios medicinos pagalbos skyriaus gydytojui su pacientu, pasitelkęs vaizdo, informacines ir elektronines ryšių priemones. Regionų įstaigose bus naudojama mobili įranga su galimybe prijungti diagnostinius prietaisus, pvz., otoskopą, oftalmoskopą, ultragarsinį aparatą ir kt.

Gydytojas konsultantas, skubos tvarka įvertinęs paciento būklę, galės paskirti tyrimus, koreguoti gydymą, pateikti rekomendacijas dėl tolesnio ištyrimo ir gydymo. Taip pat didieji telemedicinos centrai turės galimybę keistis informacija.

Ar yra šansų, kad tarp devynių konsultuojamų skubiosios medicinos pagalbos skyrių paklius ir Rokiškis? Rajono ligoninės direktorės pavaduotoja medicinai Marijana Čeponytė sakė kol kas neturinti jokios preliminarios informacijos. Pasak jos, laukiama sveikatos ministro įsakymo, tik tada paaiškės, kuriems rajonams ar regionams bus taikoma tokia privilegija.

Sutaupys laiką ir pagerins gydymą

Naujovės užtikrins, jog pacientams ir jų artimiesiems nebereikės vykti į didžiųjų miestų ligoninių skubiosios pagalbos skyrius konsultacijų, jos bus kokybiškai suteiktos jų gyvenamajame regione per kur kas trumpesnį laiką. Prireikus guldyti į ligoninę didžiuosiuose centruose, pacientai galės būti nuvežami tiesiai į specializuotus skyrius. Telemedicina turėtų sumažinti nereikalingų arba išvengiamų pacientų pervežimų, būtų galima greičiau reaguoti į gyvybei grėsmingus iškvietimus, o kritinių situacijų metu būtų greičiau pradedamas gydymas, tai pagerintų gydymo rezultatus. Be to, ši priemonė padėtų kelti regionų gydytojų ir kitų specialistų kvalifikaciją, kartu gerėtų ir periferijoje teikiamų paslaugų kokybė. Tikimasi, kad telemedicinos galimybės padės pritraukti į regionus daugiau jaunų specialistų.

Planuojama, kad pilotinis projektas truks apie vienerius metus, o finansavimo sutartis su jį įgyvendinsiančiomis įstaigomis bus pasirašyta iki šių metų pabaigos. Jam numatytas 3,1 mln. eurų finansavimas.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA