Angle down Atgal

Teisėjai iš Latvijos Šiauliuose domėjosi Lietuvos teismų reforma ir teismine mediacija

Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose svečiavosi Žiemgalos rajono (apylinkės) teismo teisėjų delegacija. Pirmos instancijos teismui atstovaujantys Žiemgalos regiono teisėjai domėjosi Lietuvos teismų reforma ir teismine mediacija.

Latviškai su svečiais pasisveikinusi ir pokalbį pradėjusi Šiaulių apylinkės teismo pirmininkė Rasa Milvydaitė maloniai nustebino svečius latvių kalbos žiniomis. 26-ių Žiemgalos rajono teismo teisėjų delegacijai teismo pirmininkė R. Milvydaitė papasakojo apie teismų reformą Lietuvoje.

Šiaulių apylinkės teismas, kuriame yra šeši rūmai, trečias pagal dydį šalyje. Teisme dirba 47 teisėjai. Nuo Šiaulių rūmų labiausiai nutolę yra Raseinių rūmai – 72 kilometrai, didžiausias atstumas tarp teismo rūmų – 120 kilometrų. Pirmininkė R. Milvydaitė sakė, kad po 2018 m. sausio 1 dienos, kai buvo sujungti teismai, teko įveikti daug kilusių iššūkių – vienas jų dėl teisėjų darbo krūvio.

Žiemgalos rajono (apylinkės) teismo pirmininkė Liga Ašmane tvirtino, kad Latvijoje taip pat vyko teismų reforma – buvo stambinami teismai. Buvo sujungti septyni teismai ir įkurtas Žiemgalos rajono (apylinkės) teismas, kurio centriniai rūmai yra Jelgavoje. Teisme dirba 64 teisėjai. Iniciatyva pradėti reformą kilo Rygoje 2015 metais, siekiant taip pat kaip ir Lietuvoje sumažinti teisėjų krūvius.

Teisėjai kalbėjo ir apie nuotolinius posėdžius. Šiaulių apylinkės teisme tik Šiaulių rūmuose vyksta nuotoliniai posėdžiai. Latvijoje, pirmos instancijos Žiemgalos teisme, visi septyni teismo rūmai turi įrangą nuotoliniams teismo posėdžiams vesti.

Skirtingai nei Lietuvoje, Latvijoje nėra teisminės mediacijos, teismuose nedirba ir psichologai. Pasak svečių, ginčų reguliavimo procedūros – padėti taikiai išspręsti ginčą – vyksta, tačiau Latvijos teisėjai nėra mediatoriai. Šiaulių apylinkės teismo atstovai pabrėžė, kad Lietuvoje teisminę mediaciją vykdo teismo mediatoriai – specialiai apmokyti teisėjai, teisėjų padėjėjai arba kiti atitinkamą kvalifikaciją turintys asmenys.

Tai buvo pirmasis dviejų pirmos instancijos – Šiaulių apylinkės teismo ir Žiemgalos rajono (apylinkės) teismo – teisėjų susitikimas.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite