Angle down Atgal

Techninės apžiūros stotyse – akcija prieš korupciją

Šeštadienį Techninės apžiūros įmonių asociacija „Transeksta“ drauge su Policijos departamento ir šalies policijos įstaigų imuniteto bei vidaus tyrimų padalinių pareigūnais visoje Lietuvoje rengia susitikimus su automobilininkais techninės apžiūros stotyse.

Pasak pranešimo, ruošiantis gruodžio 9-ąją visoje Europoje minimai Tarptautinei antikorupcijos dienai, bus siekiama atkreipti dėmesį į grėsmes, kurias korupcinio pobūdžio susitarimai kelia eismo saugumui, skatins domėtis korupcijos problematika ir daroma žala bei asmeniškai įsitraukti į kovą su korupcija.

Asociacijos „Transeksta“ direktorius Gintautas Šlėderis pastebi, kad tiek Specialiųjų tyrimų tarnybos, tiek „Transparency International“ Lietuvos skyriaus užsakymu atliekami tyrimai rodo pasiekus apčiuopiamų permainų dėl korupcijos pažabojimo.

2019 m. pradžioje paskelbtame naujausiame „Lietuvos korupcijos žemėlapyje“ nurodomą kyšininkavimo indeksą lyginant su fiksuotu 2005/2007 metais, pastebimas sumažėjimas nuo 0,88 iki 0,09 (kyšio prievartavimo indeksas).

Tačiau, pasak pranešimo, tiek techninės apžiūros įmonių vidaus kokybės kontrolės sistema, tiek išorinių priežiūros institucijų pareigūnai vis dar fiksuoja atvejus, kai teigiamą patikros išvadą gauna abejotinos techninės būklės transporto priemonės.

Policijos departamento Imuniteto valdybos Korupcijos prevencijos ir analizės skyriaus viršininkė Radvilė Masiulionienė pasidžiaugė, kad papirkimo atvejų policijoje skaičius yra ženkliai sumažėjęs.

„Per metus tokių atvejų sumažėjo beveik dvigubai, per kelerius pastaruosius metus – mažėjimas skaičiuojamas kartais, tačiau vis dar didžiausia bandymų papirkti policijos pareigūnus (kyšininkavimo atvejų) dalis registruojama dėl to, kad asmenys bando išvengti atsakomybės dėl padarytų Kelių eismo taisyklių pažeidimų. Todėl šiais metais ruošdamiesi paminėti Tarptautinę antikorupcijos dieną priėmėme sprendimą orientuotis į kelių eismo dalyvius ir akciją rengti drauge su Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija „Transeksta“, – dėsto R. Masiulionienė.

G. Šlėderis atkreipia dėmesį į pasekmes, kurias sukelia kiekvienas siūlymas, pažadas, susitarimas duoti kyšį arba kyšio davimas: kontrolierius elektroniniame techninės apžiūros protokole padaro atitinkamą įrašą „GK“ („galima korupcija“).

„Kitą kartą atvykus į TA centrą šis įrašas veikia tarsi signalizacija, perspėjanti apie akistatą su nesąžiningu žmogumi, kurio automobilis galimai kelia grėsmę kitiems eismo dalyviams. Su tokiu įrašu automobilio TA kortelėje teigiamą išvadą galima gauti tik po to, kai kontrolierius padarys nuotraukas, įrodančias, kad pirminės apžiūros metu fiksuoti techniniai trūkumai yra pašalinti. T. y. „susitarti“ bandančiam automobilio savininkui visais atvejais tai sukelia problemų laviną“, – teigia G. Šlėderis.

Per vienuolika šių metų mėnesių įrašai apie galimą korupciją atsirado daugiau nei 2350 techninės apžiūros protokolų – daugiau nei per visus 2018 metus. Tai reiškia, kad TA stotyse dirbantys kontrolieriai vis principingiau reaguoja į pasiūlymus tapti nusikalstamos veiklos bendrininkais.

Taip pat vis daugiau automobilininkų pastabas dėl techninių trūkumų laiko ne „kabinėjimusi prie smulkmenų“, bet pagalba užbėgant galimoms problemoms už akių, todėl po patikros jis padėkoja net gavę neigiamą išvadą.

Akcija, skirta Tarptautinei antikorupcijos dienai paminėti, siekiant atkreipti dėmesį į korupciją ir paskatinti žmones užkirsti jai kelią vyks gruodžio 7 d. nuo 8 iki 12 valandos 17-oje TA stočių visoje Lietuvoje – Kaune ir Kauno rajone, Vilniuje ir Vilniaus rajone, Ukmergės, Šalčininkų, Telšių, Mažeikių, Panevėžio, Klaipėdos, Šiaulių, Radviliškio, Alytaus, Tauragės, Utenos ir Marijampolės TA stotyse.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite