Tarpukariu statyta Kurnėnų mokykla vėl kaip nauja

Alytus
Restauruotą mokyklos pastatą ketinama pritaikyti švietimo, kultūrinėms ir kultūrinio turizmo veikloms. KPD Alytaus-Marijampolės skyriaus nuotrauka
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Tarpukariu statyta, tačiau nuo 2008 m. jau neveikusi ir nykusi Kurnėnų pagrindinė mokykla (ją savo kaimui padovanojo JAV lietuvis Laurynas Radziukynas), vėl atgavo pirminę išvaizdą. Prieš pusantrų metų, 2019-ųjų birželį, buvo pradėti unikalios Kurnėnų mokyklos, esančios Alytaus rajone, Miroslavo seniūnijoje, Kurnėnų kaime (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 16014) tvarkybos darbai. Visai neseniai darbai priimti, paveldosaugininkai priekaištų neturi. Šis pastatas – puikus tarpukario mecenatystės pavyzdys.

Mokyklos pastatas buvo tvarkomas etapais, pagal fasadų ir stogo remonto ir restauravimo (eksterjero tvarkybos) bei vidaus patalpų ir įrangos remonto, restauravimo, konservavimo, avarijos grėsmės pašalinimo (interjero tvarkybos) projektus. Visų darbų metu buvo siekta išsaugoti autentiškas detales, kurių čia labai daug. Atliekant projekte numatytus darbus, buvo sutvarkytos medinės stogo konstrukcijos, pakeistos čerpės, atkurtas pirminės sudėties fasadų tinkas, sutvarkytos prieduobės su švieslangiais, išorės laiptai, kaminai, atliktas nuogrindos remontas ir pamatų hidroizoliacija, restauruoti langai ir durys.  Naujai pagaminti tik tie elementai ir detalės, kurių buvo neįmanoma restauruoti. Pastato viduje konservuoti polichrominio dekoro fragmentai, restauruotos medinės ir gelžbetoninės perdangos, tinkuoti ir dažyti interjero paviršiai, įvairaus medžiagiškumo grindų dangos, mozaikinio betono laiptai, stalių gaminiai, stacionarūs baldai, santechnikos įrenginiai, koklinės viryklės. Pakeista susidėvėjusi elektros sistema, įrengta signalizacija ir kiti statiniui eksploatuoti reikalingi tinklai.

Medžiagos statybai keliavo iš JAV

Amerikos lietuvis Laurynas Radziukynas (1880–1966), gimęs ir augęs Kurnėnuose, 1934 m. skyrė 160 tūkst. litų pradinės mokyklos gimtinėje statybai ir įrengimui. Apskrities valdyba pridėjo 11 tūkstančių. Mokyklos projektas parengtas JAV. Išskyrus plytas ir čerpes, pirktas Lietuvoje, visos kitos mokyklos ir vėjo jėgainės statybai panaudotos medžiagos sausumos bei vandens keliais buvo atgabentos iš JAV. Mokyklos statyba su pertraukomis truko dvejus metus. Mokyklos statybos darbams vadovavo architektas Pranas Medziukas, medžio darbams –  Vladas Leščinskas. 1936 m. pastatyta mokykla buvo aprūpinta modernia technologine įranga: veikė centrinis šildymas, biologiniu būdu tvarkoma kanalizacija, įrengti dušai, praustuvės ir vonia. Šalia mokyklos pastato pastatyta vėjo jėgainė – siurblys, naudotas vandeniui pumpuoti iš 97 metrų gylio artezinio šulinio į rezervuarą vandens bokšte. Tuo metu Kurnėnų mokykla savo įranga buvo moderniausia Lietuvoje. 

Po tinku išsaugotas Vytis

Mokyklos bokštas dekoruotas keramiko Vytauto Brazdžiaus sukurtu keraminiu Lietuvos herbu – Vyčiu. Vytis iki užtinkavimo 1975 m. buvo tiesioginė ir visiems matoma mokyklos sąsaja su nepriklausomu Lietuvos valstybingumo laikotarpiu. Net ir paslėpus Vytį po tinko sluoksniu, apie jo buvimą plačiai žinota. Paslėptas legendinis Vytis buvo padrąsinimas svajojantiems apie Lietuvos laisvę ir paskata neužmiršti savosios tapatybės. Herbas atidengtas ir restauruotas Sąjūdžio laikais, 1988 m. rugpjūčio 23 d.

Nedidelėje „dviejų komplektų“ pradžios mokykloje buvo stengtasi sukurti intymią, namų erdvei būdingą atmosferą. Parinkti humaniški baldų dydžiai, pritaikyti augantiems vaikams. Formuojant mokyklos vidinę ir išorinę aplinką, buvo svarbu saugumo jausmas ir jaukumas, patogumas, įrangos kokybė ir modernumas. Prie mokyklos įrengta aikštelė fizinės kultūros ugdymui, įveistas sodas.

Šiandieninis pritaikymas

Emigracija ir demografinės situacijos iššūkiai palietė ir Kurnėnų pagrindinę mokyklą – nuo 2008 m. ji stovėjo neeksploatuojama. Būklė kasmet akivaizdžiai blogėjo. 2010 m. atlikti Kurnėnų mokyklos statinių komplekso istoriniai, žvalgomieji polichromijos ir konstrukcijų tyrimai. 2016 m. atlikti papildomi tyrimai ir parengtas mokyklos fasadų ir stogo tvarkybos darbų projektas (projekto vadovė Irena Kliobavičiūtė). Mokyklos vidaus kapitalinio remonto ir tvarkybos darbų projektas parengtas 2018 m.  (projekto vadovė Viltė Janušauskaitė)

Mokyklos pastatą ketinama  pritaikyti švietimo, kultūrinėms ir kultūrinio turizmo veikloms. Kurnėnų mokykloje, kuri veiks kaip Pivašiūnų amatų centro filialas, ketinama vystyti tradicinius amatus ir prekiauti tradicinių amatų produktais, organizuoti edukacijas, įrengti ekspozicijas, organizuoti kultūrinius-švietėjiškus renginius ir šventes.

Autentiška tarpukario įranga vėl veikia

Daugumą tvarkybos darbų objekte vykdė UAB „Paveldo sprendimai“ specialistai (vadovas Rolandas Janulis). Nors mokyklos pastato būklė prieš pradedant darbus buvo labai bloga, tačiau viduje buvo išlikę neįtikėtinai daug autentiškų detalių. Sudėtingiausia buvo restauruoti  dešimtmečiais nenaudotą santechninę keramiką ir chromuotas metalines santechnikos detales, bet ne ką mažiau sudėtingas buvo ir ketaus radiatorių, koklinių krosnių, sienų polichrominio dekoro fragmentų, langų ir durų, parketo ir lentų grindų, stacionarių baldų, išlikusių autentiškų mokyklinių suolų bei įspūdingo dydžio klasių lentų iš skalūno restauravimas.

Darbus vykdžiusių restauratorių pastangomis nustatyta ir patikslinta informacija apie autentiškų lementų gamintojus (informaciją pateikė R. Janulis): Gipso kartono plokščių (USG Corporation, arba United States Gypsum Corporation, įmonei jau 119 metų, veikia iki šiol);  Santechnika (Standard Sanitary Manufacturing Company, dabar American Standard Company, įmonei daugiau nei 140 metų, veikia iki šiol); Asbesto plokčių (Johns-Manville „Asbestos flexboard“); Parketo (J. W. Wells Lumber Company);  Spynos, rankenos, durų pritaukėjai (visa furnitūra) (Reading Hardware Company); Vėjo siurblys (Aermotor Windmill Company, įmonei 118 metų, veikia iki šiol.); Langai (Curtis Company, įmonė uždaryta 1966 m.); Vandens talpa (Hall-Woolford Tank Company was established in 1854, įmonei 166 metai, veikia iki šiol).