REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Gegužės 27 d. 15:09

Tarptautinę šiaurietiškojo ėjimo dieną apie žmogaus kognityvines funkcijas

Šiauliai

Vardenis PavardenisŠaltinis: Etaplius.lt


85573

Visi naujausi psichologiniai ir fiziologiniai tyrimai patvirtina, kad mūsų kūnas ir siela yra visuma bei veikia vienas kitą. Jei esame prastos fizinės formos, mus dažniau aplanko liūdnos, pesimistinės mintys, mažėja produktyvumas darbe, atsiranda įtampa asmeniniuose santykiuose. Jei mūsų kūnas yra sveikas, smegenys gauna pakankamai deguonies, esame kūrybiški ir energingi, kasdienius darbus atliekame greitai ir su malonumu.


Foto galerija:

5cebd1d247117.jpg
5cebd1d4e9f69.jpg
5cebd1d90a4f6.jpg

Einant šiaurietiškuoju žingsniu, dirba per 90 proc. mūsų raumenų, išnaudojamos ne tik kojos, bet ir viršutinė kūno dalis, rankos. Ėjimas su lazdomis, skirtingai nei bėgimas, nuima dalį krūvio, tenkančio kojų sąnariams ir nugarai, o teisingai atliekami judesiai atpalaiduoja kaklo ir pečių raumenis.

Šiaurietiškasis ėjimas ne tik padeda įveikti nugaros skausmus, kovoti su antsvorio problemomis, turi teigiamą poveikį širdies darbui, bet ir gerina nervų bei imuninę sistemas. Taip pat yra veiksmingas gydant kvėpavimo ir kraujotakos sutrikimus, stuburo ligas. Jis puikiai tinka vyresnio amžiaus bei antsvorio turintiems žmonėms, kaip bendro fizinio pasiruošimo ar reabilitacijos po traumų priemonė.

Šiaurietiškasis ėjimas stiprina raumenis, sąnarius ir raiščius daro elastingesnius, stiprina kaulus, mažina osteoporozės tikimybę. Jis reguliuoja žarnyno veiklą, mažina stresą, gerina miegą, susikaupimo ir pastabumo savybes.

Kognityvinių funkcijų sutrikimai padidina riziką nukristi

Kognityvinių funkcijų silpnėjimas su amžiumi pasireiškia šiais simptomais: užmaršumas, gebėjimo išlaikyti dėmesį sumažėjimas, problemų sprendimo priėmimo lėtėjimas. Šie simptomai gali būti ir tokių rimtų ligų kaip demencija, depresija ar net Alzheimerio liga.

• Aktyvus gyvenimo būdas, tinkama mityba, mokymasis, pažintinių funkcijų lavinimas lėtina degeneracinių procesų progresą.

• Atliekant izoliuotus, ritminius judesius rankomis ar kojomis vyresnio amžiaus tiriamiesiems daugiau aktyvuojasi kognityviniai, asociaciniai, už veiksmo vykdymą atsakingi smegenų regionai.

• Vyresnių žmonių smegenų aktyvacija yra tiesiogiai priklauso nuo užduoties sudėtingumo ir atlikimo tikslumo.

Dvigubos užduoties atlikimo nauda

• Su amžiumi mažėjant organizmo energetiniams ištekliams, atliekant dvigubą užduotį, blogėja abiejų užduočių atlikimo kokybė.

• Vyresnio amžiaus žmonės dažniau skiria prioritetą geresnei pusiausvyros kontrolei palaikyti, nei geriau atlikti kognityvinę užduotį.

• Net paprasčiausioje pozoje (lengviausioje) pusiausvyros palaikymas reikalauja minimalių kognityvinių pastangų. Sunkėjant pusiausvyros palaikymo sąlygoms, kognityvinės pastangos pusiausvyros palaikymui didėja.

MAŽAI PASTANGŲ REIKALAUJANTI KOGNITYVINĖ UŽDUOTIS GALI PAGERINTI PUSIAUSVYROS ELGSENĄ!

Šiaulių r. sav. visuomenės sveikatos biuras tarptautinę šiaurietiškojo ėjimo dieną minėjo su šauniaisiais Šiaulių rajono senjorais. Spinduliavome abipuse simpatija, patyrėme begalė gerų emocijų, dovanojome šypsenas vieni kitiems ir skaičiavome... Viso žygio metu skaičiavome, sprendėme matematinę užduotį, kuri tiesiogiai teigiamai įtakojo mūsų kognityvinių funkcijų veiklą bei tapo nelengva dviguba užduotis mūsų galvos smegenims.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, siekdamas skatinti Šiaulių rajono gyventojų fizinį aktyvumą bei gerinti bendruomenės sveikatą, kviečia sekti nemokamų sveikatą stiprinančių renginių kalendorių ir dalyvauti organizuojamose šiaurietiškojo ėjimo užsiėmimus/mokymuose. Mokymų metu bus suteikta informacija apie šiaurietiškojo ėjimo teigiamą poveikį sveikatai, tinkamą inventoriaus pasirinkimą bei bus mokoma bazinių žingsnių.

KVIEČIAME BŪTI AKTYVIAIS IR DAUGIAU LAIKO PRALEISTI GAMTOJE SU JUMS MIELAIS ŽMONĖMIS!

Daugiau informacijos apie Šiaulių r. sav. visuomenės sveikatos biuro organizuojamus nemokamus sveikatos renginius ir konkursus galite rasti tinklapyje www.siauliurvsb.lt, „Facebook“ paskyroje (@siauliurvsb), Šiaulių r. sav. internetinėje svetainėje, rubrikoje „Gyventojams“ – „Visuomenės sveikatos biuras“, www.kursenai.lt skiltyje „Sveikata“, savaitraštyje „Kuršėnų krašto žinios“, tinklapyje www.etaplius.lt, laikraštyje „Šiaulių kraštas“ ir viešuosiuose rajono skelbimams skirtose vietose.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Skaistė Grigytė



REDAKCIJA REKOMENDUOJA