REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2021 m. Kovo 20 d. 10:28

Talk­šos be­brų li­ki­mas – me­džio­to­jų ran­ko­se?

Šiauliai

Šiau­lių sa­vi­val­dy­bė jau krei­pė­si į ap­lin­ko­sau­gi­nin­kus dėl be­brų po­pu­lia­ci­jos re­gu­lia­vi­mo – ke­ti­na­ma or­ga­ni­zuo­ti be­brų gau­dy­mą. (Au­to­rės nuo­tr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


168608

Į sa­vait­raš­tį „Etap­lius“ pa­skam­bi­no skai­ty­to­ja, su­si­rū­pi­nu­si Talk­šos eže­ro priei­go­se be­brų kre­čia­mo­mis ei­bė­mis. Ašt­ria­dan­čiai be at­van­gos ver­čia me­džius, o Šiau­lių ir Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos at­sto­vų nuo­mo­nės, ką da­ry­ti, – prie­šin­gos.

Tuoj prie Talkšos medžių nebeliks“

Savaitraščiui paskambinusi šiaulietė sakė pasibaisėjusi bebrų įžūlumu ir daroma žala gamtai. Prie Talkšos, šalia betonine tvora apjuostos „Elnio“ teritorijos, bebrai verčia medžius ežero link, nesibaimindami šalia esančių gyventojų sodybų.

„Vaikštinėjame taku ir matome, kad tuoj nė vieno nenuversto medžio nebeliks. Paėjėjus taku Ginkūnų link, medžių priversta dar daugiau nei prie „Elnio“. Ar kas nors galvoja, ką daryti?“ – klausė skaitytoja.

Ir išties, vos perėjus per upelį, jungiantį Talkšą su Prūdeliu, savo akimis gali išvysti – bebrai čia gerai pasidarbavo. Nuversti keli seni gluosniai, keli pradėti graužti.

Vieną seną gluosnį kažkas bandė gelbėti – apjuosė kamieną plieniniu tinklu, taip bandydami išsaugoti nuo „medkirčių“. Tačiau net ir tinklas neatlaikė bebrų dantų ir užsispyrimo – jau gerokai išardytas.

158638642-291420735673994-3582307899150316445-n.jpg

Gaudyti bebrus ar saugoti medžius?

„Etaplius“ pasiteiravo Šiaulių miesto savivaldybės, ar jie žino apie bebrų eibes prie Talkšos ir ką ketinama daryti?

Henrita Giedraitienė, Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vyr. specialistė, informavo, kad šiuo metu yra kreiptasi į Šiaulių aplinkos apsaugos departamento Šiaulių valdybą dėl bebrų populiacijos reguliavimo Šiaulių mieste. Pasak specialistės, gavus leidimą iš valdybos, bus organizuojamas bebrų gaudymas minėtose teritorijose.

„Etaplius“ pasiteiravo ir Aplinkos ministerijos, kaip jie siūlo spręsti problemas dėl bebrų veiklos.

Pasak Mariaus Čepulio, aplinkos ministro patarėjo gyvūnų apsaugos ir bioįvairovės klausimais, bebrai negali daryti gamtai žalos – versdami medžius, jie atlieka savo funkciją. Jo teigimu, keisdami vietovės ekosistemą, bebrai visų pirma didina biologinę įvairovę.

„Jeigu gyventojai ar savivaldybė nori išsaugoti konkrečius medžius, juos nuo bebrų galima apjuosti specialiu tinklu“, – sakė M. Čepulis, paaiškindamas, kad parūdijusi tvoros dalis, kokia yra apjuostas senas gluosnis prie Talkšos, – nėra pakankamas barjeras.

Druskininkuose bebrai bus medžiojami

Etaplius.lt pirmadienį rašė, kad, pavyzdžiui, Druskininkuose, Ratnyčėlės upelyje ir prie Alkos tvenkinių, iki balandžio vidurio bus reguliuojama bebrų populiacija. Druskininkų savivaldybė pranešė, kad bebrai naikina saugomus miesto želdinius bei stato užtvankas, taip ne tik gadindami estetinį pakrantės vaizdą, bet ir suardydami natūralią Ratnyčėlės upelio ekosistemą.

Dėl leidimo medžioti bebrus savivaldybė kreipėsi į aplinkosaugininkus. „Gauta teigiama išvada dėl bebrų populiacijos reguliavimo – naudojant humanišką būdą – medžioklė spąstais“, – teigė savivaldybė.

Bebrai Druskininkuose bus medžiojami, statant selektyvius ir gyvagaudžius spąstus, o darbus vykdys licenciją turintys medžiotojai. Bebrų populiacijos gausos reguliavimo laikotarpis truks iki balandžio 15 d.

Aviacijos bazėje bebrai šaudomi

Dar pernai „Etaplius“ rašė, kaip su aštriadančiais elgiamasi Šiauliuose esančioje Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje. Bebrai yra įsikūrę aplink bazę esančiuose miškuose, tačiau užklysta ir į pačią bazę. Dėl jų veiklos užsikemša lietaus nuotekų tinklai, todėl pakyla vanduo ir užliejami pakilimo takai.

Bebrai čia naikinami du–tris kartus per metus. Vienu kartu sumedžiojama iki penkių bebrų.

Šią užduotį vykdo ne medžiotojai, o patys kariškiai, turintys medžiotojo bilietą. Privalu gauti ir Aplinkos apsaugos departamento leidimą, mat medžioklė vyksta ne medžioklinėje zonoje.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA