REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Liepos 17 d. 12:00

Taikos stulpui Birštone – 20 metų

Kaunas

Atsisveikinimo akimirka 2002 08 16.

Ramutė ŠimukauskaitėŠaltinis: Etaplius.lt


138850

2000 m. birželio 2 d. Birštono ir Prienų sveikuoliai surengė akciją „Dviračiui – saugų eismą, dviratis – sveikata, švarus oras“. Tuometinės akcijos iniciatorė ir vadovė – Dalė Baltuonienė. Prieš du dešimtmečius sveikuoliai su dviračiais rinkosi prie Prienų poliklinikos ir važiavo į Prienų centrą. Apsukę ratą aplink Savivaldybę, šiek tiek pamitingavę, sugužėjo į Žvėrinčiaus mišką, kuriame Birštono „Šilagėlės“ klubo nariai buvo paruošę draugystės laužą. Akcijoje dalyvavo ir pasaulį apkeliavę dviratininkai Sigitas Kučas ir Guoda Čiplytė.

Tuomet nuoširdaus bendravimo, šurmulio ir geros nuotaikos netrūko. Kadangi nei Prienų, nei Birštono valdžios atstovų nebuvo, aš, be jokių įgaliojimų, svečius pakviečiau apsilankyti kurorte ilgesniam laikui.
Per pasaulį keliaujančius dviratininkus Lietuvoje globojo Danutė Tamkevičienė. Keliauninkai ir jų koordinatorė Danutė nutarė, kad vien ryšio su sveikuoliais nepakanka, ir kreipėsi į tuometinį Birštono vicemerą Juozą Aleksandravičių. Dviratininkai pasiūlė Birštono muziejuje surengti parodą, kurioje demonstruotas žemėlapis su visu kelionių maršrutu ir kiti eksponatai. Liepos 5 d. muziejus pakvietė į parodos atidarymą, o Kultūros centre žiūrėjome filmą apie kelionę ir klausėmės įdomaus pasakojimo.
Po mėnesio, rugpjūčio 6 d., Birštone pastatytas iš Japonijos atvežtas taikos stulpas, ant kurio keturiomis kalbomis (lietuvių, anglų, rusų ir japonų) parašyta: „Tebūna pasaulyje taika“. Jo pastatymo renginyje dalyvavo Birštono vadovai, tuometinis Seimo narys Juozas Olekas, šilagėliečiai ir nemažas būrys birštoniečių. Visi dalyviai pasirašė taikos ir neprievartos manifestą:
„Aš įsipareigoju savo kasdieniniame gyvenime, savo šeimoje, savo darbe, savo bendruomenėje, savo šalyje:
1. gerbti kiekvieną gyvybę,
2. atmesti prievartą,
3. išlaisvinti savo kilniadvasiškumą,
4.klausytis vardan tarpusavio supratimo,
5. iš naujo atrasti solidarumą“.
Tais metais Lietuvoje buvo pastatyti šeši taikos stulpai. 2001 m. – dar šeši. Kiek Lietuvoje iš viso pastatyta tokių stulpų, nežinau.

Nevyriausybinės Pasaulinės taikos maldos draugijos („World Peace Prayer“) Japonijos skyrius lankė stulpų „gyvenamąsias“ vietas. 2001 m. rugpjūčio 13 d. šilagėliečiai sutiko šešis Japonijos atstovus, vadovaujamus Masayo Shibamoto. Kartu su juo atvyko Sigitas ir Danutė, kurie mums vertėjavo. Ant Vytauto kalno japonai mokė sveikuolius medituoti, o vėliau prie Birštono savivaldybės sukvietė visus norinčiuosius rašyti mandalą.
Vakarop apjuosę Taikos stulpą, prašėme žemei taikos. Kiekvienas dalyvis rankoje laikė kurios nors šalies vėliavėlę ir, ją pakėlęs, tarė: „Tebūna Lietuvoje taika“. Visiems garsiai pakartojus prašymą, kilo vis kitos šalies vėliavėlė. Iš viso svečiai buvo atsivežę 140 šalių vėliavėles.
Tolimosios Japonijos penki atstovai su ta pačia vadove Birštone vėl lankėsi 2002 m. rugpjūčio 15 – 16 d. Jie sakė, kad iš visų lankytų Lietuvos vietų jiems labiausiai patiko Birštonas. Kartu su japonais atvyko Sigitas ir Danutė. Vėl mokėmės medituoti, vėl aiškinomės mandalų rašymo subtilybes, vėl prašėme Žemei taikos.
Šiais metais dėl karantino daug renginių neįvyko. Manau, kad įvairių nevyriausybinių organizacijų ir Savivaldybės vadovų pastangomis šių metų pirmoje pusėje, Taikos stulpo dvidešimtmečio pastatymo proga, galėtų būti organizuota Taikos maldos diena.
Galbūt iš Japonijos svečių nesulauktume, bet Lietuvoje veikia Japonijos ambasada, ir jos atstovai galėtų atvykti.
Teresė Murauskaitė
Nuotraukos iš asmeninio archyvo



REDAKCIJA REKOMENDUOJA