REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2020 m. Gegužės 7 d. 09:53

Sveikiname Lietuvos jaunųjų filologų konkurso, kuris turėjo vykti Veisiejų TVM, trečiosios vietos laimėtoją!

Alytus

S. Petruškevičiūtė sulaukė ir rašytojos, ir leidinių redaktorės laiškų su jos darbo įvertinimu.

Kestutis MatuleviciusŠaltinis: Etaplius.lt


129237

Nors mūsų gyvenimo tempą gerokai sulėtino pasaulinė pandemija, tačiau jis visai nesustojo. Tai itin ryšku švietimo sistemoje, kur mokymas(-is) toliau vyksta nuotoliniu būdu, o iš anksto suplanuoti svarbūs respublikiniai konkursai, suteikiantys galimybę laimėtojams prie stojamųjų balų prisidėti papildomus balus, taip pat persikėlė į virtualią erdvę. Ne išimtis ir 52-asis Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkursas, kurio finalinis šalies etapas nė kiek nevėluodamas įvyko suplanuotu laiku.

Jaunųjų filologų konkursai pasižymi atsiųstų darbų, kurie jau laimėjo rajoniniuose turuose, gausa. Vertinimo komisijos pirmininkas, rašytojas, Vilniaus universiteto docentas dr. Regimantas Tamošaitis sako, kad tai nė kiek nekeista žinant, kad šiame konkurse veikia net 7 sekcijos (prozos, poezijos, literatūros kritikos, publicistikos ir eseistikos, literatūrinių vertimų, tautosakos ir kalbos darbų), į kurias gabūs, talentingi, kūrybingi Lietuvos mokiniai gali atsiųsti savo darbus. Šiemet į konkursą atkeliavo 194 mokinių darbai. Nors jaunųjų filologų konkursai yra keliaujantys ir kasmet vyksta vis kitoje Lietuvos vietoje, šiemetinis konkursas buvo organizuojamas nuotoliniu būdu. Jeigu ne pandemija, finalinis jo etapas būtų įvykęs mūsų rajone, Veisiejų technologijos ir verslo mokykloje. Jaunųjų kūrėjų darbus vertino rašytojai, literatūros tyrėjai ir kalbininkai, vertėjai, tautosakininkai. Vertintojai su į finalinį konkurso etapą atrinktaisiais 108 mokiniais bendravo elektroniniu paštu, telefonu ir per internetines pokalbių programas.

Kasmet jaunųjų filologų konkurse dalyvauja ir Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos mokiniai. Į šalies etapą šiemet buvo pakviesta 3gA klasės mokinė Simona Petruškevičiūtė (mokinę ruošė mokytoja Vida Kvaraciejienė). Simonos esė rinkinys ,,Sugedęs variklis, arba banalios mintys apie skyrybas“ buvo vienas iš 15 publicistikos ir eseistikos sekcijos komisijos atrinktų darbų.

Mergina buvo maloniai nustebinta, kai tuoj po šv. Velykų, balandžio 16 dieną, gavo publicistikos ir eseistikos sekcijos komisijos narės rašytojos, eseistės Gintarės Adomaitytės laišką.

G. Adomaitytė rašė: „Laba diena, Simona, ačiū už įdomų rašinį. ,,Sugedęs variklis, arba banalios mintys apie skyrybas“ – keturiais balsais papasakota vienos šeimos istorija. Tai vienintelis tekstas šių metų konkurse, kuriame nuosekliai, nesibaiminant smulkesnių detalių parašomas nuoseklus siužetas. Tikėtina, kad viskas, apie ką pasakoja autorė, vyksta iš tikrųjų, tik veikiančių asmenų vardai ir pavardės, saugant korektiškumą ir intymumą, pakeisti. Iš visų keturių pasakotojų stipriausias ir įtaigiausias Agotos balsas. Mums pateikiama jos vaikystė – mergaitė yra kitokia, nes nemėgsta žaisti su lėlėmis, mieliau renkasi garažą ir motorus. Agotos santykių su tėvu aprašymas gal net perauga publicistikos žanro ribas, pretenduoja tapti apysaka. Skaityti įdomu, o kartu ir skaudu – juk kalbama apie aktualius, bene kiekvieną giminę ištinkančius reiškinius: alkoholizmą, skyrybas. Nieko banalaus tekste neradau, tačiau suprantama, kad kurdama pavadinimą autorė pabandė tartum atsiriboti nuo to, kas svarbu. Autorė leidžia pasisakyti ne tik Agotai, bet ir jos broliui, mamai, tėčiui. Jie netampa veikėjais, lygiaverčiais Agotai. Jų monologai tik papildo ir paryškina kai kuriuos jos nutylėjimus. Tekstas aktualus, bandantis keisti pasaulį. Vertinu palankiai. Gintarė Adomaitytė.“

Tą pačią dieną Simonai parašė ir kita komisijos narė Audronė Daugnorienė, „Naujosios Romuvos“ ir „Pašvaistės“ leidinių redaktorė.

A. Daugnorienė davė vertingų patarimų, kaip būtų galima pagerinti rašymo stilių: „Laba diena, Simona, teko skaityti Tavo darbą kaip vertinimo komisijos narei. Mane įtraukė sklandus pasakojimas psichologine tema – apie tėvų skyrybas. Autorės apmąstymus pagyvina rašinio struktūra: į problemą pažvelgiama iš kiekvieno skyrybų dalyvio pozicijos. Pasitaikė stilistiškai vengtinų posakių. Pvz.: Prie močiutės garažo jau stovi juodai raudonas motoroleris. Nederėtų sakyti juodai raudonas – kokia tai spalva? Geriau: juodos ir raudonos spalvos ar panašiai. Derėtų vengti tokių banalių palyginimų: ašaros byra kaip žirniai, apsiverčia aukštyn kojom. Skatinčiau paieškoti kokių nors netikėtų palyginimų – tai suaktyvintų skaitytojo susidomėjimą ir fantaziją. Norėčiau Tavo darbų publikuoti žurnale „Pašvaistė“, tik „Sugedęs variklis“ ilgokas. Gal turi trumpesnių esė? Prašyčiau atsiųsti. Žurnalo „Pašvaistė“ vyr. redaktorė Audronė Daugnorienė.“

Palankūs abiejų komisijos narių vertinimai suteikė Simonai ne tik džiaugsmo, bet ir vilties, kad jos esė šiame konkurse vertos daugiau negu pripažintų kūrėjų pagyrimai. Taip ir buvo! Balandžio 18 d. Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro puslapyje buvo paskelbtas 52-ojo Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkurso vertinimo komisijos PROTOKOLAS, kuriuo patvirtinama, kad Simona Petruškevičiūtė, Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 3gA klasės mokinė (mokytoja Vida Kvaraciejienė), Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos III laipsnio diplomu apdovanojama už gerą publicistiką ir eseistiką. Diplomai mokiniams bus išsiųsti birželio mėnesį.

Sveikiname Simoną Petruškevičiūtę ir linkime jai svarių kūrybinių laimėjimų!



REDAKCIJA REKOMENDUOJA