Svarbios smulkmenos: idėjos Kūčių patiekalams ir stalo dekoravimui

Vilnius
Reporteris Ugnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šventės nenumaldomai artėja, o ar jau apsisprendėte, kaip atrodys jūsų Kūčių stalas? Kasmet gaminate tokią pat silkę, žuvį, mišrainę? Metas eksperimentuoti tiek su maistu, tiek su stalo papuošimu!

Stalo dekoravimas – itin svarbi detalė

Kada daugiau, jei ne per didžiąsias metų šventes mes galime pasijusti iškilmingai, prabangiai, sukurti jaukumo jausmą? Per Kūčias ir Kalėdas svarbu ne tik tai, ką padėsime ant stalo, bet ir kaip tai padarysime. Užtieskite pačią geriausią savo staltiesę (labai gražu balta ar raudona), ant staltiesės dėkite stalo takelį ar atskiras medžiagines servetėles, padėkliukus kiekvienam asmeniui.

Naudokite geriausius savo indus, kiekvienam valgytojui vienodus. Iš karto padėkite taures vynui bei stiklines kisieliui, vandeniui ar sultims. Į lėkštes dėkite susuktas servetėles, bet, patartina, ne popierines, o medžiagines, jas apjuoskite servetėlių žiedu. Galima rinktis paprastą medinį, jei stalas dvelkia natūralumu, ar blizgų, jei norite sukurti prabangos įspūdį.

Stalą puoškite Kalėdų gėle – puansetija, eglės šakelėmis ar pamerkite gėlių puokštę, uždekite žvakes. Štai keletas idėjų, kaip gali atrodyti jūsų šventinis stalas:

Gaminkite ką nors naujo ir netikėto

Visi žinome, ko derėtų nevalgyti per Kūčias. Atrodo, jei nėra mėsos, lieka menkas pasirinkimas. Anaip tol! Yra įvairiausių neišbandytų receptų, kuriais šiais metais galite nustebinti namiškius. Vietoj tradicinės silkės su svogūnais ar razinomis, rinkitės silkių kąsnelius – ant sūraus sausainio (didesnio krekerio) dėkite silkės gabalėlį, pilkite padažo, kurį labiausiai mėgstate, papuoškite krapų šakele ar kitu mėgiamu žalumynu.

Galima pasigaminti skaniausio humuso su avinžirniais ar burokėliais bei patiekti jų papuoštame stiklainyje, užtepėlių su lašiša, kepti ne žuvies gabaliukus tešloje, o visą žuvį su daržovėmis orkaitėje.

Štai keletas receptų jūsų Kūčių stalui:

Silkės vyniotinis su burokėliais

Jums reikės:
maltų juodųjų pipirų;
2 kietai virtų kiaušinių;
250 gramų silkės filė;
prancūziško batono;
majonezo;
tarkuoto sūrio;
druskos;
sviesto;
virto burokėlio;
žalumynų.

Batonas išilgai įpjaukite, išskobkite dalį jo minkštimo, vidų aptepkite sviestu. Sutarkuokite kiaušinius ir maišykite su tarkuotu sūriu, majonezu, žalumynais bei druska. Tarkuotą burokėlį taip pat sumaišykite su šiek tiek majonezo ir prieskonių. Silkės filė supjaustykite nedideliais gabalėliais.

Į batoną dėkite burokėlių masę, tuomet kiaušinių bei sūrio masę ir silkės gabaliukus. Batoną suspauskite, apriškite juostele, kad neiširtų ir palikite pusvalandį pastovėti. Po pusvalandžio pjaustykite batoną riekelėmis ir dėkite į lėkštę.

Lydeka su daržovėmis

Žinoma, galite rinktis nebūtinai lydeką, tinka bet kokia jūsų mėgiama žuvis, lygiai kaip ir mėgiamos daržovės.

Į skardos apačią pripjaustykite svogūnų, paprikos morkų (jas galite ir tarkuoti), brokolių, kitų mėgiamų daržovių. Ypač tinka pomidorų griežinėliai. Išvalytą, nepjaustytą žuvį ištrinkite tik druska. Galite įtrinti žuvies prieskoniais, jei tokius mėgstate. Užspauskite citrinos sulčių, ant daržovių galite užspausti ir česnako skiltelę. Paruoštą patiekalą iš pradžių užklokite folija ir 20 minučių kepkite orkaitėje su ja, vėliau nuimkite ir leiskite apskrusti.

Žuvį ant stalo patiekite su visa skarda, papuoškite žalumynų šakelėmis.

Daržovėmis įdaryti pievagrybiai

Grybai – labai geras pasirinkimas Kūčių vakarienei. Jų būna ant kiekvieno lietuvio stalo. Netradiciškai ir labai gražiai atrodys įdaryti grybai. Paimkite didžiausius kokius tik rasite pievagrybius, nupjaukite kotelį ir tą vietą šiek tiek išskobkite. Į vidų galite dėti ant sviesto jau šiek tiek pakepintas mėgiamas daržoves – morkas, svogūnus, čili pipiriuką, moliūgą, įberti prieskonių. Žinoma, įdaryti galima ne tik daržovėmis, bet ir lašiša, įdėti įvairių sėklų – viskas priklauso nuo ragautojų ir jūsų skonio.

Kepkite grybus orkaitėje apie 15 minučių, jei daržovės viduje jau pakepintos!

Burokėlių karpačio su riešutais ir moliūgų sėklomis

Burokėlių karpačio gaminami iš nevirtų burokėlių. Juos plonai supjaustome, dedame į lėkštę (galime šiek tiek pasukti, paraityti, kad nesuliptų vienas su kitu). Iš citrinų sulčių, šaukštelio medaus, alyvuogių aliejaus ir česnako pagaminame užpilą ir gausiai apšlakstome burokėlius. Ant viršaus beriame graikinius riešutus, kepintas ar džiovintas moliūgų sėklas. Apšlakstyti padažu burokėlius geriausia likus pusvalandžiui iki patiekimo – taip padažas gerai įsigers ir skonis bus nuostabus!