Angle down Atgal

Svarbiausių savaitgalio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalga

Naujienų agentūra BNS pateikia svarbiausių savaitgalio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą.

Koronaviruso situacija:

* Lietuvoje per paskutines dvi paras bendrai nustatyti 92 nauji koronaviruso atvejai, bendras atvejų skaičius išaugo iki 3335.

* Dar šeši atvejai sekmadienio rytą nustatyti Vilniaus Gabijos progimnazijoje, susirgo vienos klasės moksleiviai. Šie atvejai bus įtraukti į pirmadienį skelbiamą statistiką. Šioje gimnazijoje iš viso jau nustatyti aštuoni užsikrėtusieji Covid-19 infekcija.

* Kaune vienas žmogus mirė, jis priklausė rizikos grupei pagal amžių ir turėjo gretutinių ligų. Mirusiųjų dėl Covid-19 infekcijos skaičius išaugo iki 87. 

* Susirgimų daugėja ir kaimyninėse šalyse. Latvijoje per paskutines dvi paras nustatyta 15 koronaviruso atvejų, Estijoje – 44.

* Rusijoje per dvi paras nustatyta beveik 11 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, 213 žmonių mirė.

* Šeštadienį Čekijoje buvo patvirtintas 1 541 naujas užsikrėtimo atvejis ir paros skaičius buvo didžiausias nuo pandemijos pradžios. Sveikatos apsaugos ministras Adamas Vojtechas (Adamas Voitechas) pripažino, jog tokio atvejų šuolio „niekas nesitikėjo“.

* Prancūzijoje per parą buvo užregistruota daugiau kaip 10 tūkst. naujų užsikrėtimo koronavirusine infekcija COVID-19 atvejų – daugiausiai nuo tada, kai šalyje buvo pradėtas masinis testavimas.

* Farmacijos milžinė „AstraZeneca“ šeštadienį pranešė atnaujinusi vakcinos nuo COVID-19 bandymus, gavusi Didžiosios Britanijos reguliavimo institucijų leidimą po pertraukos, padarytos dėl vieno savanorio Jungtinėje Karalystėje ligos. AstraZeneca“ yra tarp devynių bendrovių, šiuo metu vykdančių paskutinį kuriamų vakcinų bandymų etapą.

Žuvinto rezervatas. Aplinkos ministerija žada taisyti teisės aktus, nebepaliekant dviprasmių dėl draudimo medžioti paukščius Žuvinto biosferos rezervate – saugiklius žadama įtraukti į šiuo metu rengiamas medžioklės taisykles. Nerimą dėl atsivėrusių teisinių spragų išreiškė Žuvinto biosferos rezervato direkcijos vadovas Arūnas Pranaitis.

Dezinformacija. Dėl Baltarusijos įvykių rugpjūčio mėnesį žymiai išaugo dezinformacijos atvejų – jų nustatyta daugiau nei 200, šeštadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM). Dauguma klaidinančios informacijos atvejų sietini su oficialia Lietuvos ir jos aukščiausių vadovų pozicija dėl situacijos Baltarusijoje. 

Situacija Baltarusijoje: 

* Nepriklausomybės prospekte Minsko centre sekmadienį susirinko apie 100 tūkst. Didvyrių eitynėmis pavadintos protesto akcijos dalyvių, pranešė liudininkai. Teisėsaugos pareigūnai Minske sekmadienį vėl sulaiko žmones, sekmadienio pavakare jau sulaikyta kelios dešimtys žmonių.

Sulaikyta Baltarusijos opozicionierė Maryja Kalesnikava šeštadienį perkelta į kitą tardymo izoliatorių – iš Minsko į Žodziną, naujienų agentūrai „Interfax“ sakė buvusio pretendento į prezidentus Viktaro Babarykos štabo atstovas Hlebas Hermančukas. Kodėl M. Kalesnikava buvo perkelta iš Minsko 1-ojo tardymo izoliatoriais, neaišku.

* Baltarusijos opozicijos Koordinacinė taryba tęs darbą ir sulaikius ar išvarius iš šalies beveik visus jos prezidiumo narius, šeštadienį pranešė Tarybos spaudos tarnyba. Taip pat nurodoma, kad prezidiumo sudėtis nebus keičiama.

* Didžiausios pasaulyje kalio trąšų gamintojos „Belaruskalij“ streiko komitetas, kurio streiką Baltarusijos teismas išvakarėse paskelbė neteisėtu, pareiškė ketinantis tęsti protestus neterminuoto streiko forma.

* Baltarusija atitraukė kariuomenę nuo vakarinės sienos, tačiau stebės NATO aktyvumą bei adekvačiai reaguos į situaciją pasienyje, šeštadienį po pasitarimo su prezidentu pareiškė Baltarusijos gynybos ministras Viktaras Chreninas.

Rinkimai Rusijoje. Tolimuosius Rytus krečiant protestams, koronaviruso pandemijai padidinus ekonominę krizę ir kilus triukšmui dėl opozicijos veikėjo Aleksejaus Navalno apnuodijimo, 41-ame Rusijos regione renkami gubernatoriai ir vietos asamblėjos, be to, keturiuose regionuose vyksta papildomi rinkimai į nacionalinį parlamentą.

Grasina atsaku. Rusija atsakys į galimas naujas Vakarų sankcijas dėl opozicijos veikėjo Aleksejaus Navalno, šeštadienį pareiškė rusų užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. 44-erių A. Navalnas, vienas pagrindinių prezidento Vladimiro Putino kritikų, kaip įtariama, buvo nunuodytas nervus paralyžiuojančia „Novičiok“ grupės medžiaga.

Istorinės derybos Dohoje. Kataro sostinėje Dohoje šeštadienį prasidėjo istorinės taikos derybos tarp Afganistano vyriausybės ir Talibano, kuriomis siekiama užbaigti 19 metų trunkantį karą. Šis procesas svarbus siekiant ilgalaikės taikos, kuri taip pat sudarys sąlygas po beveik 19 metų išvesti iš Afganistano JAV ir NATO pajėgas.

„Auksinis liūtas“. Pagrindinis kasmet rengiamo Venecijos kino festivalio apdovanojimas – „Auksinis liūtas“ – šeštadienį atiteko kinų kilmės amerikiečių režisierės Chloe Zhao (Klojos Džao) juostai „Klajoklių žemė“. Ji tapo pirmąja per dešimtmetį moterimi, laimėjusia šį apdovanojimą. 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite