Angle down Atgal

Svarbiausi trečiadienio įvykiai: Lietuvoje pratęsė karantiną, Prancūzijoje įves komendanto valandą

Pateikiame svarbiausių trečiadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Vyriausybės formavimas. Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą dėl Ingridos Šimonytės skyrimo ministre pirmininke. Įgaliojimus ji gaus, kai prezidentas patvirtins Vyriausybės sudėtį, o Seimas – Vyriausybės programą. Tai turėtų įvykti gruodžio mėnesį. Paskyręs premjerą, prezidentas pradėjo susitikimus su jos siūlomais kandidatais į ministrus – trečiadienį G. Nausėda priėmė į socialinės apsaugos ir darbo ministres siūlomą konservatorę Moniką Navickienę, kandidatą į kultūros ministrus liberalą Simoną Kairį ir susisiekimo ministru pretenduojantį tapti Laisvės partijos atstovą Kasparą Adomaitį. 

Koronaviruso situacija:

* Per parą Lietuvoje nuo koronaviruso mirė 23 žmonės. Lietuvoje nustačius dar 2289 naujus koronaviruso atvejus, bendras patvirtintų užsikrėtimų skaičius viršijo 50 tūkst. Ligoninėse gydomi 1707 COVID-19 pacientai, 126 iš jų – reanimacijoje.

* Vyriausybė nusprendė pratęsti karantiną iki gruodžio 17 dienos, tačiau nuo gruodžio 10 dienos vėl leido atsidaryti muziejams ir galerijoms, ribojant žmonių srautus. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad dabartinis karantino režimas sulėtino koronaviruso augimo tempą, tačiau „neveikia tiek, kiek norėtumėme“. 

* Vyriausybė apibrėžė kriterijus, pagal kuriuos nuo koronaviruso krizės nukentėjęs verslas galės gauti paramą. Ją galės gauti tos įmonės, kurių vidutinė vieno mėnesio apyvarta šiemet kovą-spalį sumažėjo bent 30 procentų. Atsisakyta iki šiol svarstyto kriterijaus, kad nukentėjusi įmonė būtų iš sektoriaus, kurio bendra apyvarta būtų kritusi 40 procentų. Dėl paramos dydžio ministrai žada tartis kitą savaitę. 

* Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pareiškė mananti, kad saviizoliacijos skyrimas Seimo nariams dėl kontaktų su koronavirusu užsikrėtusiais žmonėmis gali prieštarauti Konstitucijai. Ji žada artimiausiu metu šį klausimą aptarti su teisės ir sveikatos specialistais. Šiuo metu koronavirusu serga penki parlamentarai, liberalams ir daliai konservatorių dėl artimų kontaktų nurodyta izoliuotis. A. Veryga savo ruožtu paragino Seimo narius nesusireikšminti ir klausyti epidemiologų nurodymų. 

* Europos Komisija patvirtino sutartį su farmacijos įmone „Moderna“. Sutartyje numatyta visų ES valstybių narių vardu iš pradžių įsigyti 80 mln. vakcinos dozių, taip pat galimybė užsisakyti dar 80 mln. dozių. Tai šeštoji ES sutartis su vakcinų gamintojais.

* Lenkijoje, Rusijoje ir Vokietijoje vėl užfiksuoti paros mirčių nuo COVID-19 rekordai – šiose šalyse oficialiai pranešta apie atitinkamai 674, 507 ir 410 mirčių per dieną. Italija pranešė apie didžiausią aukų skaičių nuo kovo mėnesio – čia per parą mirė 853 žmonės. 

* Bulgarija nuo penktadienio nusprendė įvesti griežtą karantiną – uždaromos kavinės, restoranai, prekybos centrai, darželiai, mokyklos ir universitetai. 

* Antrajame pagal dydį JAV mieste Los Andžele uždaryti restoranai. Jie neveiks mažiausiai tris savaites. JAV per parą nuo koronaviruso miršta apie 2 tūkst. žmonių. 

* Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas paskelbė, kad nuo šeštadienio atsidarys parduotuvės, o nuo gruodžio 15-osios bus atšauktas draudimas be svarbios priežasties išeiti iš namų. Nuo gruodžio vidurio šalyje karantiną pakeis komendanto valanda, ji galios nuo 21 valandos iki 7 valandos ryto, išskyrus Kūčias ir Naujųjų metų sutikimo naktį. Prancūzijos valdžia sakė, kad antroji koronaviruso banga piką pasiekė praėjusią savaitę.

* Britų vyriausybė paskelbę prognozę, kad šios šalies ekonomika šiemet smuks 11,3 proc., o kitais metais atsigaus ir ūgtels 5,5 proc. Palyginimui, Lietuvoje prognozuojamas maždaug 2 proc. BVP smukimas. Britų finansų ministras pranešė, kad dėl krizės Jungtinė Karalystė mažins tarptautinę paramą skurdžioms šalims/ 

Pandemijos poveikis. „Sodros“ duomenimis, pandemija moteris paveikė labiau nei vyrus. Trečiąjį ketvirtį vyrų bedarbių skaičius išaugo 42 proc., tuo metu moterų – 70 proc. Be to, nuo metų pradžios iki rugsėjo moterų atleista 3,6 tūkst. daugiau negu priimta, tuo metu vyrų – 9,1 tūkst. daugiau priimta negu atleista. „Sektoriuose, kuriuos labiau paveikė karantinas, moterų dirba daugiau. Daugiausiai atleista kelionių palydovų, kelionių konsultantų, viešbučių administratorių, virėjų, kur dirbančiųjų moterų dalis neretai siekia 70 procentų“, – sako „Sodros“ Statistikos, analizės ir prognozės skyriaus patarėja Kristina Zitikytė.

Represijos Baltarusijoje. Byloje dėl baltarusių aktyvisto Ramano Bandarenkos mirties areštuoti gydytojas Arciomas Sarokinas ir žurnalistė Kaciaryna Barysevič, pranešę, kad sulaikytas aktyvistas nebuvo apsvaigęs nuo alkoholio. Tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ pripažino juos sąžinės kaliniais ir paragino Baltarusijos valdžią nedelsiant juos išlaisvinti.

Bideno komanda. Išrinktasis JAV prezidentas Joe Bidenas pristatė savo būsimąją nacionalinio saugumo komandą. Iš patyrusių diplomatų ir politikų suburta komanda žada atsisakyti Donaldo Trumpo izoliacionizmo politikos. „Ši komanda atspindi faktą, kad Amerika sugrįžo. Pasiruošusi vesti pasaulį, o ne nuo jo trauktis“, – sakė J. Bidenas. Diplomatijos vadovu taps ilgametis diplomatas Antony Blinkenas, buvęs valstybės sekretorius Johnas Kerry bus skiriamas specialiuoju pasiuntiniu klimato kaitos klausimais, krašto saugumo sekretoriumi skiriamas Kuboje gimęs Alejandro Mayorkasas, nacionalinio saugumo patarėju – buvęs artimas Hillary Clinton padėjėjas Jake'as Sullivanas, nacionalinės žvalgybos direktore taps buvusi CŽV vadovo pavaduotoja Avril Haines.

Kunigaikštienės atvirumas. Sasekso kunigaikštienė Meghan Markle  laikraštyje „The New York Times“ atskleidė liepos mėnesį patyrusi persileidimą. 39 metų kunigaikštienė sakė, kad savo istorija dalijasi vildamasi padėti kitiems. Meghan su britų karalienės Elizabeth II anūku princu Harry susituokė Vindzoro pilyje 2018 metų gegužės mėnesį. Kitais metais gimė jųdviejų sūnus. Šių metų pradžioje pora paskelbė atsitraukianti nuo karališkųjų pareigų ir persikelianti į Šiaurės Ameriką. Priežastimi sutuoktiniai nurodė britų žiniasklaidos nepakenčiamą kišimąsi ir rasistinį požiūrį.

Škotų sprendimas. Škotijos parlamentas nusprendė, kad moterys ir merginos visuomeniniuose pastatuose, įskaitant mokyklas ir universitetus, galės nemokamai gauti asmens higienos priemonių – paketų ar tamponų. Jungtinei Karalystei priklausanti Škotija tapo pirmąja tokį sprendimą priėmusi šalimi pasaulyje. „Tai yra lyčių lygybės Škotija, kur niekam nereikės patirti pažeminimo naudojant netinkamas priemones menstruacijų metu, dar labiau didinant namų ūkio išlaidas“, – sakė Škotijos kabineto narė Aileen Campbel.

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite