Angle down Atgal

Svarbiausi ketvirtadienio įvykiai Lietuvoje ir pasaulyje

BNS pateikia svarbiausių ketvirtadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Seimo sprendimai:

* Danutė Jočienė paskirta Konstitucinio Teismo pirmininke. Ji tapo pirmąja moterimi, einančia šias pareigas.

* Teisėjas Nerijus Meilutis paskirtas Lietuvos apeliacinio teismo pirmininku.

* Seimas atleido neblaivų vairavusį Arvydą Daugėlą iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigų.

* Seime įstrigo Liberalų sąjūdžio frakcijos siekis atlaisvinti alkoholio ribojimus, tačiau po pateikimo pritarta „darbiečio“ Andriaus Mazuronio siūlymui ilginti prekybą alkoholiu sekmadienį.

Koronaviruso situacija:

* Nustatyti 104 nauji COVID-19 atvejai, mirė keturi žmonės. 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų pasiekė dviženklį skaičių – 94. Ligoninėse gydoma 316 COVID-19 pacientų, iš jų 47 – reanimacijoje. Per praėjusią parą pirmą skiepo dozę gavo 6682 žmonės.

* Lietuvoje pirmą kartą užfiksuota Delta koronaviruso atmaina, kaip manoma, atsiradusi Indijoje. Ji laikoma keliančia nerimą, nes gali sparčiai plisti.

* Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad šiuo metu epidemiologinė situacija leidžia tikėtis, jog karantinas nebebus pratęstas, tačiau, kad rekomendacijas dėl jo dar turi pateikti Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisija.

* Ekonomikos ir inovacijų ministerija pasiūlė nuo COVID-19 skiepyti ne tik užsienyje gyvenančius Lietuvos piliečius, bet ir turistus.

* Artėjant Tokijo olimpinėms žaidynėms, Japonijos vyriausybė pritarė siūlymui šalies sostinėje atšaukti nepaprastąją padėtį. 

* Estijos vyriausybė nusprendė paaukoti 900 tūkst. „AstraZeneca“ vakcinos dozių COVAX programai skurdžioms šalims bei perduoti Rytų Partnerystės valstybėms.

Pagalba vertėjams. Lietuvos ministrai pažadėjo suteikti prieglobstį su Lietuvos kariais Afganistane bendradarbiavusiems vietiniams vertėjams. Į Lietuvos institucijas ir politikus šią savaitę kreipėsi 12 tokių vertėjų.

„Valstiečių“ sprendimai. Opozicinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pašalino parlamentarą Tomą Tomiliną iš partinių postų. Partijos lyderis Ramūnas Karbauskis teigia, kad T. Tomilinas išdavė „valstiečių“ vertybes, kai balsavo už lyčiai neutralią partnerystę įteisinantį įstatymą. Pats T. Tomilinas tvirtino nuosekliai atstovavęs savo politinėms pažiūroms, o demokratiją vertinantis labiau negu pareigas ar postus.

Susitikimas su protestuotojais. Protestuotojai, anksčiau rinkęsi prie Seimo ir Vyriausybės, susirinko prie Prezidentūros. Čia su jais susitiko prezidento patarėjas Povilas Mačiulis. Jis padėkojo jiems už aktyvumą, perdavė prezidento Gitano Nausėdos linkėjimus ir dalijosi nerimu dėl Referendumo konstitucinio įstatymo bei diskusijų dėl prezidento vykimo į Europos Vadovų Tarybą.

Bideno ir Putino susitikimas. Svarbiausi akcentai iš Jungtinių Valstijų prezidento Joe Bideno ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimo:

* Prezidentai sutarė pradėti dialogą dėl branduolinių ginklų kontrolės bei dėl kibernetinio saugumo. JAV prezidentas J. Bidenas sako perdavęs sąrašą 16 svarbių sektorių, į kuriuos negalima taikytis kibernetinėmis atakomis.

* JAV prezidentas sakė esąs įsitikinęs, kad jo rusų kolega nenori naujo šaltojo karo.

* Planuota, kad viloje prie Ženevos ežero surengtos derybos truks apie penkias valandas, tačiau prezidentų susitikimas tęsėsi maždaug pusketvirtos valandos.

* Rusijos prezidentas pareiškė, kad aptarė su JAV vadovu Joe Bidenu galimą apsikeitimą kaliniais ir kad šiuo klausimu įmanomi „kompromisai“.

* J. Bidenas sakė, kad Rusijos vadovo išsakyta kritika žmogaus teisių padėčiai Jungtinėse Valstijose buvo „absurdiška“. 

* V. Putinas po susitikimo sakė, kad Maskva yra pasirengusi tęsti dialogą, jei to norės ir pačios JAV.

* Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad Jungtinės Valstijos primetė savo žaidimo taisykles Rusijai, o Kremlius turėtų imtis veiksmų mažinant įtampą Vidurio ir Rytų Europoje.

Reidai Honkonge. Honkongo policija sulaikė laikraščio „Apple Daily“ vyriausiąjį redaktorių ir keturis vadovus. Tai – jau antras reidas šio laikraščio redakcijoje. Už grotų esantis „Apple Daily“ savininkas Jimmy Lai tvirtai palaiko prodemokratinį judėjimą šiame tarptautiniame finansų centre ir aštriai kritikuoja autoritarinius Kinijos vadovus.

Kinijos astronautai. Į naująją Kinijos kosminę stotį atvyko pirmieji astronautai. Tai svarbus žingsnis šaliai siekiant įsitvirtinti kaip didžiajai kosminei galiai.

Švedijos vyriausybė. Daugumai Švedijos parlamento partijų paskelbus, kad palaikys balsavimą dėl nepasitikėjimo ministrų kabinetu, kitą savaitę gali būti nuversta mažumos vyriausybė ir potencialiai gali būti sušaukti pirmalaikiai rinkimai.

Laivas Šri Lankoje. Chemikalus gabenęs ir netoli Šri Lankos sostinės degęs konteinerinis laivas nuskendo: pranešta, jog jis visiškai guli jūros dugne. Pareigūnai baiminasi galimos ekologinės katastrofos.

Paulius Viluckas, Austėja Masiokaitė-Liubinienė, Saulius Jakučionis

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite