REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Sausio 29 d. 21:06

Svarbiausi dalykai, žinomi apie žaibiškai plintantį koronavirusą

Vilnius

Elta nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


115769

1. Nuo ko viskas prasidėjo?

2019 m. gruodį Kinijos Uhano mieste užfiksuotas dėl nežinomo sukėlėjo prasidėjęs pneumonijos protrūkis. Paskutinę metų dieną Kinijos valdžia pranešė apie 44 šia paslaptinga liga susirgusius asmenis, 11 iš jų būklė buvo sunki.

Protrūkio priežastimi tapo koronavirusų atmaina, kuri anksčiau nebuvo aptikta žmonių organizme.

Koronaviruso aukų skaičius artėja link pusantro šimto, patvirtintų užsikrėtimo atvejų – daugiau kaip 4 tūkst., viruso atvejų fiksuota Kinijoje (4528), Tailande (14), Taivane (7), Singapūre (5), Malaizijoje (4), Japonijoje (4), Pietų Korėjoje (4), Vietname (2), Nepale (1), Šri Lankoje (1), Kambodžoje, (1), Prancūzijoje, (3), Vokietijoje (1), JAV (5), Kanadoje (2), Australijoje (5).

Kinijos vyriausybė paskelbė karantiną Uhane ir kituose miestuose centrinėje Hubėjaus provincijoje, todėl juose faktiškai įstrigo daugiau kaip 50 mln. žmonių, įskaitant tūkstančius užsieniečių. Jie šiuo metu jau evakuojami.

2. Iš kur išvis atsirado šis virusas?

Tiksliai nėra žinoma. Mokslininkai spėja, kad užkratas greičiausiai mutavo nuo gyvūno.

Manoma, kad mirtinai pavojingas virusas praeitą mėnesį pasklido iš laukinių gyvūnų turgaus Uhano mieste – nemaža dalis pirmųjų pacientų dirbo minėtame turguje arba nuolat jame apsipirkinėjo.

Tik nedidelė dalis koronavirusų cirkuliuoja žmogaus organizme, daugiausia jais užsikrečia gyvūnai.

Daugelis koronavirusų cirkuliuoja gamtoje, kasmet žmonėms jie sukelia 5–10 proc. kvėpavimo takų infekcijų, o žmonėms nepavojingomis koronavirusinėmis infekcijomis nuolat serga netgi naminiai gyvūnai (šunys, katės).

Žinomi keli koronavirusai:

Pirmieji SARS – ūmaus kvėpavimo takų sindromo – atvejai buvo nustatyti pietų Kinijoje 2002-ųjų lapkritį. Virusu užsikrėtė daugiau nei 8 tūkst. žmonių visame pasaulyje, daugiausia – Kinijoje. SARS paveikė keletą užsienio šalių, o iki to laiko, kai sergamumas sumažėjo (2003 m. vasarą), mirė beveik 10 proc. susirgusiųjų. SARS nusinešė 774 gyvybes. 2003 m. Kinija tikrąjį viruso pavojaus mastą pripažino tik jam išplitus kitose šalyse.

Artimųjų Rytų kvėpavimo takų sindromo koronavirusas (MERS-CoV). Sindromas gali pasireikšti nuo lengvų kvėpavimo sutrikimų iki sunkių plaučių uždegimo formų.

Pirmą kartą diagnozuotas Saudo Arabijoje 2012 m. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 35 proc. šia liga sergančių pacientų mirė.

MERS sindromą sukelia virusas, perduotas nuo vienakuprių kupranugarių, SARS sindromą sukelia civetai (žinduoliai, gyvenantys tropikuose ir subtropikuose).

3. Kokie pagrindiniai naujojo viruso simptomai?

Pirmieji simptomai panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, raumenų skausmas, nuovargis. Rentgeno nuotraukose pastebimi pakitimai plaučių srityje. Daliai pacientų pasireiškia dusulys. Kai kuriems susirgimas komplikuojasi į gerokai sunkesnes formas.

PSO skelbia, kad vertėtų sunerimti, jei:

– pacientui pasireiškia sunkios ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai: karščiavimas, kosulys;

– būklei apsunkus iki būtinos hospitalizacijos, jei nėra paaiškinamų tokios savijautos priežasčių, asmuo per dvi savaites iki simptomų atsiradimo:

– lankėsi Kinijoje arba kontaktavo su besilankiusiais;

– lankėsi turgavietėje, kur parduodami gyvūninės kilmės produktai, importuoti iš Uhano;

– lankėsi medicinos įstaigoje, kurios pacientams nustatyta naujojo viruso diagnozė.

4. Ar tai pagydoma?

Nėra jokio specialaus gydymo, kuris būtų skirtas būtent koronavirusui (net jei kai kurių vaistų reklamose gali būti teigiama priešingai). Todėl pacientai gali gauti tik simptominį ir palaikomąjį gydymą.

Šiuo metu tiriami keli gydymo metodai: proteazės inhibitoriai (indinaviras, sakvinaviras, remdesiviras, lopinaviras / ritonaviras), interferonas beta, monokloninai antikūnai ir net seniai žinomas antimaliarinis vaistas chlorokvinas.

5. Ar jau metas panikuoti?

Naujo tipo koronaviruso plitimas Kinijoje kulminaciją pasieks po 7–10 dienų, mano žinomas šalies plaučių ligų ekspertas Zhong Nanshanas.

PSO ramina visuomenę, kad nelaiko koronaviruso protrūkio tarptautine ekstremalia padėtimi. Ši nuostata dar gali pasikeisti.

PSO tvirtina, kad šalyse, kuriose buvo nustatyta pavienių ligos atvejų, grėsmė gyventojams yra nedidelė, nepaisant to, kad virusas plinta lašeliniu būdu per orą.

Šiuo metu sunku įvertinti, kaip dažnai liga baigiasi mirtimi, tačiau reikia nepamiršti, kad vidutinis pirmųjų 17 aukų amžius yra 75 metai. Daugelis šių pacientų sirgo dar ir kitomis ligomis.

Kinija ir kitos šalys, įskaitant Lietuvą, imasi rimtų priemonių užtikrinti, kad virusas neplistų taip aktyviai, kaip galėtų. Pavyzdžiui, žmonėms, keliaujantiems iš Kinijos, dar oro uoste matuojama temperatūra.

6. Ar yra veiksmingų priemonių virusui sustabdyti?

Vakcinos šiuo metu nėra. Pradėti jos kūrimo darbai, bet geriausiu atveju vakcina pasirodys 2021 m. Kinija bando sustabdyti ligos plitimą: buvo uždraustos turistų grupių išvykos į užsienį, uždarytos mokyklos, taip pat pratęstas Naujųjų metų pagal Mėnulio kalendorių šventinis laikotarpis.

Kaip bebūtų, yra keli veiksniai, neleidžiantys greitai ir visam laikui sustabdyti naujo viruso plitimo:

– žmonės keliauja, ir to neįmanoma sustabdyti;

– žmonės gyvena perpildytuose miestuose;

– kai kuriems jau užsikrėtusiems asmenims patikrinimo metu siptomai dar nepasireiškė;

– dalis sergančiųjų vartoja karščiavimą mažinančius vaistus ir tokiu būdu apgaudinėja tikrintojus;

– kai kuriems užsikrėtusiems liga nesukelia karščiavimo ir rimtų simptomų, tačiau jie gali būti viruso nešiotojai ir jį perduoti kitiems.

Tačiau patikrinimai oro uostuose, informacija apie ligos simptomus bei daugybė kitų priemonių padeda nustatyti susirgimus ankstyvoje stadijoje – nuo to gali priklausyti sėkminga ligos eiga ir pasveikusiųjų skaičius.

7. Ką daryti, norint apsisaugoti ir apsaugoti kitus?

PSO netiki, kad būtina kažkaip apriboti keliones į Kiniją. Lietuvos užsienio reikalų ministerija laikosi kitokios nuomonės ir rekomenduoja susilaikyti nuo kelionių į šią šalį.

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrai pataria nesilankyti Hubei provincijoje (kur yra Uhano miestas). Likusią Kinijos dalį rekomenduojama lankyti naudojant papildomas atsargumo priemones – respiratorius ir pan.

Tikslus naujojo koronaviruso perdavimo būdas nežinomas, tačiau labiau ištirti koronavirusai tarp žmonių perduodami lašeliniu būdu per orą (kaip įprastas gripas).

Pagrindinės apsaugos nuo naujojo koronaviruso rekomendacijos:

– reguliariai plaukite rankas, ypač po sąlyčio su potencialiai pavojingais daiktais;

– nelieskite veido neplautomis rankomis, ypač akių, nosies ir burnos;

– mėsą ir kiaušinius gaminkite tik aukštoje temperatūroje;

– laikykitės atokiau nuo žmonių, kurie kosti ir čiaudi;

– kosint ar čiaudint reikia prisidengti nosine ar servetėle, blogiausiu atveju – alkūne. Jeigu kosint ar čiaudint buvo kontaktas su rankomis, būtina jas plauti arba dezinfekuoti. Visi, sergantys kvėpavimo takų infekcijomis, viešose vietose ir gydymo įstaigose privalo dėvėti kaukes.

– grįžus iš kelionės į Kiniją ir susirgus įtariama infekcija patariama skambinti 112, o ne vykti į savo gydymo įstaigą platinti infekcijos.

Daugiau naujienų skaitykite: www.alfa.lt

alfa-logo4.jpg



REDAKCIJA REKOMENDUOJA