Angle down Atgal

Svarbiausi antradienio įvykiai: migrantų krizė, utilizuotos vakcinos, Bezoso skrydis

BNS pateikia svarbiausių antradienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Migrantų krizė:

* Pasieniečiai sulaikė dar 41 iš Baltarusijos patekusį neteisėtą migrantą, bendras jų skaičius šiemet siekia 2 158.

* Prezidento patarėjas Povilas Mačiulis pareiškė, kad Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas praėjusią savaitę priėmęs Seimas išmetė į šiukšlių dėžę migrantų žmogaus teises, todėl šalies vadovas svarsto ir šių pataisų veto galimybę. Vidaus reikalų ministerija atmeta kritiką ir teikia, jog žmogaus teisės lieka užtikrinamos. Su prezidentu šį klausimą aptarusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sakė, kad G. Nausėdos sprendimo dėl pataisų laukiama trečiadienį.

Koronaviruso situacija:

* Nustatytas 101 naujas koronaviruso atvejis, tuo tarpu mirčių nefiksuojama penktą parą iš eilės. 14 dienų naujų atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų pakilo iki 34. Tuo tarpu ligoninėse pacientų padaugėjo nuo 53 iki 67. Pirma doze paskiepyta kiek daugiau nei 4,4 tūkst. žmonių.

* Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, vien per liepą jau utilizuota 14,4 tūkst. koronaviruso vakcinos dozių.

* Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė sako, jog rugsėjo 1-ąją mokiniai sutiks klasėse, bet išliks nuotolinio ugdymo galimybė.

* Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, per savaitę aktyvių koronaviruso protrūkių sumažėjo nuo 18 iki 16, tačiau reikšmingų pokyčių šioje srityje nefiksuojama.

* Lietuvoje nustatytas dar 31 delta atmainos atvejis.

* Buvęs Britanijos premjero Boriso Johnsono bendražygis Dominicas Cummingsas apkaltino premjerą stačius savo politines ambicijas aukščiau žmonių gyvybių. Jis teigė, kad B. Johnsonas siekė išvengti griežto karantino praėjusį rudenį, nes dauguma mirštančių buvo vyresni nei 80-ies.

* Irane užregistruotas COVID-19 atvejų paros rekordas – 27 444.

Taivano atstovybė. Taivanas paskelbė Lietuvoje atidarysiantis atstovybę, kurios pavadinime bus vartojamas Taivano, o ne Taipėjaus pavadinimas. Šis diplomatinis žingsnis neabejotinai suerzins Kiniją, reiškiančią pretenzijas į salą. Lietuvos užsienio reikalų ministerija skelbia, kad atstovybė savo veiklą turėtų pradėti dar šią vasarą. Lietuvos atstovybė Taivane bus atidaryta rudenį.

Įrangos tiekimas. LRT Tyrimų skyrius paskelbė, kad Lietuvoje surinkta vandens filtravimo įranga galėjo atsidurti Kryme pastatytose jėgainėse: ši 16 darbuotojų turinti įmonė eksportavo produkciją į Rusijos bendrovę „Voronež Akva“, kuri nuo 2016-ųjų statė Krymo Taurijos ir Balaklavos elektrines.

Pasikėsinimas. Du ginkluoti vyrai, iš kurių vienas turėjo peilį, užpuolė laikinąjį Malio prezidentą Assimi Goitą per maldas didžiojoje sostinės mečetėje. Laikinasis prezidentas buvo išgabentas iš įvykio vietos ir vėliau pranešė, kad jam viskas gerai.

Bezoso skrydis. Turtingiausias žmogus planetoje Jeffas Bezosas savo raketa pakilo į kosmosą. „New Shepard“ su keturių žmonių įgula startavo iš aikštelės vakarų Teksaso dykumoje. Per 11 minučių trukusį suborbitinį skrydį raketa pakilo aukščiau Karmano linijos, tarptautiniu mastu pripažįstamos kosmoso riba. J. Bezosą lydėjo 82 metų lakūnė rekordininkė Wally Funk ir 18-metis Oliveris Daemenas. Jie tapo jauniausiu ir vyriausiu astronautais, kada nors pakilusiais į kosmosą.

Rekordinės emisijos. Tarptautinė energijos agentūra pranešė, jog anglies emisijos 2023-iaisiais dėl COVID-19 atsigavimo programų pasieks rekordines aukštumas. Agentūros duomenimis, vos du procentai atsigavimo nuo pandemijos lėšų buvo išleisti švariai energijai ir, jeigu bus įgyvendinti visi išlaidų planai, emisijos pasieks rekordus ir kils toliau ateinančiais metais.

Kinijos atsakas. Kinija pareiškė, jog Jungtinių Valstijų kaltinimai dėl kibernetinių išpuolių yra sufabrikuoti, o Vašingtonas pats yra kibernetinių atakų pasaulio čempionas. Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės diena anksčiau griežtai pasmerkė Kinijos piktavališką kibernetinę veiklą ir apkaltino Pekiną lėšų prievartavimu bei grėsmės nacionaliniam saugumui sukėlimu.

Sprogimas Irake. 36 žmonės žuvo per savižudžio surengtą sprogdinimą Irako sostinės turguje. Atsakomybę už išpuolį prisiėmė džihadistai. Mirtiniausias išpuolis per pastaruosius metus pražudė daugiausia moteris ir vaikus.

Ataka Afganistane. Prieš prezidento Ashrafo Ghani kalbą musulmonų Aukojimo šventės proga į Afganistano sostinę antradienį buvo paleistos mažiausiai trys raketos. Atsakomybę už raketų ataką prisiėmė grupuotė Islamo valstybė.

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite