Sūnus į kiemą – lauk konfliktų

Vilnius
Asociatyvi nuotr. iš archyvo
Gintaras Bielskis Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

2020 metų liepos 15 dieną policija užregistravo Kernavės seniūnijos gyventojos A. A. pareiškimą, kad apie 19.40 val. per kieme kilusį žodinį konfliktą sūnus Nerijus A. rankomis sugriebė jai už kaklo ir bandė smaugti, taip sukeldamas fizinį skausmą.

Išnagrinėjęs šią bylą, Vilniaus regiono apylinkės teismas Nerijų A. pripažino kaltu ir skyrė 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmę. Subendrinus ją su 2018-ųjų lapkritį Vilniaus miesto apylinkės teismo baudžiamuoju įsakymu paskirta bausme, jas iš dalies sudedant, Nerijui skirtos laisvės atėmimo bausmės trukmė pailgėjo iki 5 mėnesių. Tačiau į laisvės atėmimo bausmės atlikimo vietą Nerijus A. nebuvo išsiųstas – bausmės vykdymas atidėtas metams. Nuteistasis įpareigotas per bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpį dirbti ar būti užsiregistravus Užimtumo tarnyboje, nevartoti psichiką veikiančių medžiagų ir nesilankyti pas motiną.

Kaip paaiškėjo, liepos 15-ąją Ardiškio kaime buvo lėbaujama. Iškviesta policija Nerijui A. nustatė sunkų (3,41 prom.) girtumą. Nepaisant tokios būsenos, Nerijus bandė teismą įtikinti, kad buvo adekvatus, t. y. puikiai prisiminė, kas tądien vyko. Jis teisiamojo posėdžio metu kaltės nepripažino ir sakė, jog mamos jis nesmaugė, fizinio skausmo jai nesukėlė.

Prieš tai atlikto ikiteisminio tyrimo metu Nerijus A. buvo linkęs pripažinti, ką padaręs. Teismui sakęs, kad jo šeima (su sugyventine augina kūdikį) priklauso socialinės rizikos grupei, Nerijus A. prisipažino, kad tą dieną pas tėvus atvyko jau būdamas neblaivus, o atvykęs su jais vartojo alkoholį. Girtavo ir jis, ir tėvai, ir sugyventinė. Vakare, kai visi išsiskirstė miegoti, o jis ir mama liko lauke, tarp jų kilo žodinis konfliktas, bet dėl ko kilo, jis nežino. „Matomai mama įpykdė, kažką pasakė ir jis supyko, greičiausiai dėl to griebė rankomis jai už kaklo ir suspaudė, kad nutiltų“. Anot Nerijaus, jis neturėjo tikslo jos pasmaugti, gal daugiau – pagąsdinti. Jis visų aplinkybių neprisimena, nes buvo gerokai girtas, sakė, kaip per miglą prisimena tą paėmimą mamai už kaklo. Jis iškart pradėjo jos atsiprašinėti supratęs, ką padarė. Nuoširdžiai gailisi, kad taip pasielgė, buvo jau per daug alkoholio.

Vienas policijos pareigūnų teismui sakė, kad į šiuos namus važiuoja ne pirmą kartą. Atvykus liepos 15-ąją, juos kieme pasitiko neblaivi (1,92 prom.) nukentėjusioji, kuri skundėsi, kad namuose girtas sūnus ją smaugė, smurtavo. Pasiteiravus nukentėjusiosios, ar reikia medikų pagalbos, ši jos atsisakė.

Kitas pareigūnas pridūrė, kad šiuo adresu dažniausiai važiuoja, kai atvyksta Nerijus. Tada ten vyksta išgertuvės, kyla konfliktai. Susiklosčius tokioms aplinkybėms, jie sūnų sulaikė ir pradėjo ikiteisminį tyrimą. Tuo metu ir pats sūnus pripažino, kad „truputį per smarkiai su motina pasielgė“.

Iki tol Nerijus A. buvo teistas du kartus, paskutinį kartą 90 parų areštu už smurtą artimoje aplinkoje, baustas administracine tvarka, niekur nedirba, registruojasi Užimtumo tarnyboje, o bylos nagrinėjimo teisme metu atliko arešto bausmę.

Bylą teismas būtų baigęs baudžiamuoju įsakymu ir skirtiną bausmę sumažinus trečdaliu, tačiau teisiamasis savo kaltės nepripažino, todėl ši Baudžiamojo kodekso nuostata nebuvo taikoma.

Gintaras Bielskis