REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2019 m. Kovo 3 d. 16:26

Sudegintas liūdesys

Šiauliai

Bergadder nuotr.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


74065

Kaip Morė. Pasitinkant pavasarį. Jei vasario mėnesio vakarus dar vadinome žiemos vakarais, kovą jau šito nebesakome. Gyvenimas visada yra gražus, bet ypač pavasarį. O jei toks nėra, padarykime, kad būtų. Tam tereikia kaip galima labiau sutrumpinti kalbas apie savo problemas, dažniau galvoti apie savo laimėjimus, nelyginti savęs su tais, kuriems geriau sekasi, ir paprasčiausiai mylėti save.

Ar pastebėjote, kad iš visų tautų lietuviai išsiskiria liūdesiu? „Didis liūdesys“ – užtikau net tokį posakį. Gal todėl, kad liūdesys prasideda „l“ raide – kaip ir Lietuva. Ir kiti žodžiai iš „l“ Lietuvą apibūdina: langas, lietus, laidotuvės... Pastarosioms skiriamas didelis dėmesys: kuo daugiau žmonių, kuo daugiau gėlių, dažnai orkestras (bent jau keli pučiamieji)... „Nepažinęs liūdesio, nebūsi laimingas“, – sako lietuviai.

Mūsų pasakos liūdnos, tapytojų paveikslai tamsūs, skulptūros gedinčios. Tiesa, Šiauliuose verkiančia mergaite nebuvome patenkinti. Pagalvojau, jog vienoje miesto aikštėje galėtų stovėti ta verkianti mergaitė, o kitoje besišypsanti. Tuomet, manau, viskas grįžtų į savo vietas ir žmonės dažniau verkiančiąją lankytų.

Liūdesio lėktuvai

Mėlyna spalva – liūdesio spalva. Bet tai Vakarų pasaulyje. Jie turi net mėlynąjį pirmadienį – tai trečiasis sausio pirmadienis. Sakoma, kad tai pati liūdniausia diena. Mes tokio neturime ir mėlyna spalva nėra liūdesio, ji gal daugiau net džiaugsminga. Pavyzdžiui, dangaus mėlis. Džiaugsmingos ir mūsų vėliavos spalvos. Bet žvelgi – šalia jos stovi liūdni žmonės. Pas mus liūdesys yra tiesiog liūdesys. Lietuvis liūdi ir be priežasties. Iš lietuvaičių, dainuojančių „Mūsų dienos kaip šventė“, veidų užsieniečiai niekad neatspės, apie ką dainuojama.

Girdėjau kalbant apie liūdesio lėktuvus. Tai tie, kurie emigrantus iš tėvynės išskraidina į Vakarų pasaulį. Tie emigrantai grįžta atostogų bet, šiek tiek pabuvę, vėl išskrenda tais pačiais lėktuvais. Sakote, po „Brexito“ daug kas grįš. Abejoju. Esu tikras, jog tiems, ten įsitvirtinusiesiems, turintiesiems darbus, niekas negresia, jie ten gyvens kaip gyvenę, nes reikia Vakarų pasauliui mūsų darbo jėgos, o juo labiau išsilavinusių specialistų. Grįš veltėdžiai ir „bandiūgos“. Suomiai net pradėjo rodyti televizijos serialą apie banditus iš Lietuvos.

Psichologai moko, jog neverta sielotis dėl to, kas buvo vakar, nes vakar yra vakar. Lietuviams tokie psichologų aiškinimai nė motais. Žydai mus ramina, girdi, jų tautoje liūdesys irgi labai svarbus. Štai iš Izraelio atklydęs anekdotas.

Garbaus amžiaus senjoras mina dviratį. „Seneli, kur važiuoji?“ – klausia anūkas. Šis atsako: „Į praeitį, anūkėli, į praeitį.“

Yra toks Marcelijaus Martinaičio eilėraštis „Tu numegzk man, mama, kelią“, pagal kurį Mindaugas Tamošiūnas sukūrė populiarią dainą. Atrodo, gražus džiaugsmingas gestas, kai mama išlydi vaikus į gyvenimą. Bet baigiasi eilėraštis mirties šešėliu: „Tu užklok, tu užklok mane keliu.“ O ką jau ten bekalbėti apie „Eglę žalčių karalienę“ ar Jono Biliūno apsakymus... Tiesa, jei dėl laidotuvių, tai esu dalyvavęs vieno mūsų žinomo estrados dainininko laidotuvėse, per kurias jo draugo muzikanto liūdesys man pasirodė tikras ir nesuvaidintas. Prie mirusiojo kapo duobės, sakydamas atsisveikinimo kalbą, jis užsirūkė. Ir tas jo gestas buvo toks tikroviškas, kad bent man visam įsiminė.

Vieni sako, kad liūdesys nei gerai, nei blogai, tiesiog taip yra. Gydytojai aiškina, kad liūdesys ne depresija, bet ilgai trunkantis ja tampa. Be gausybės kitų nuomonių apie liūdesį, įsiminė posakis, jog liūdesys – maža gyvenimo pamoka.

Visos žvaigždės jūsų pusėje

Liūdesiui ar džiaugsmui nuteikia horoskopai? Išrinkta mėgstamiausia horoskopų frazė: „Nors jūs turite asmeninių trūkumų, tačiau mokate su jais susidoroti.“ O nemėgstamiausia: „Jūsų seksualinis gyvenimas neapsieina be problemų.“ Bet ją pamirškime.

Iš įvairiausių horoskopų sudariau štai tokį horoskopą savaitei. Kuriam ženklui? O koks skirtumas? Tinka visiems ženklams: „Visos žvaigždės jūsų pusėje. Prasidėjo jums palankus metas. Gera savaitė atsisakyti kokio nors žalingo įpročio. Metas susitaikyti su draugais, nes stiprus ne tas, kuris pyksta, bet tas, kuris moka atleisti. Pabandykite susirašyti visus darbus, kuriuos ketinate atlikti, ir sudėlioti juos pagal svarbą. Jei turite šeimą, daugiau dėmesio skirkite jai. Pasakykite žmonai ir vaikams, jog juos mylite. Kalbėdamiesi su šeimos nariais, žiūrėkite vieni kitiems į akis, o ne į laikraštį, telefoną, kompiuterį ar televizorių. Jei vaikų neturite, tai paprašykite, kad jūsų tėvai ar sutuoktinis, taip pat draugai papasakotų apie savo vaikystę. Kasdien būtinai nusišypsokite ne mažiau kaip dešimčiai sutiktų žmonių. Geras ženklas – jei kas nors jus pašauks vardu. Šeštadienį su šeima visi kartu kepkite pyragą, svarbu, kad į kepimo procesą būtų įtraukti visi šeimos nariai, o paskui, valgydami pyragą, papasakokite vienas kitam savo rūpesčius, svajones.“

Ar tikite prietarais? Sako, su prietarais labiausiai susiję veidrodžiai. Esą daugiausia nelaimių pranašauja sudužęs veidrodis – tos nelaimės tęsis septynerius metus. Matyt, šis prietaras atėjęs iš senovės Rytų šalių, kur veidrodis buvo toks brangus, kad už jo sudaužymą grėsė septyneri vergystės metai. Šiuolaikiniai veidrodžių ezoterijos žinovai teigia, kad nelaimių periodą galima sutrumpinti iki vienų metų. Jeigu ir vienų nelaimingų metų yra per daug, geriausia iš karto susemti šukes, išmesti į šiukšlių konteinerį, nusipirkti naują veidrodį ir viską pamiršti.

Kas vyksta, vyksta į gera

Vieni pranašai aiškina, jog šių metų santuokos bus sėkmingos, kiti pranašai įrodinėja, jog šiuo laikotarpiu įregistruota santuoka nebus laiminga. Dalis pranašų tvirtina, jog gamta tampa itin palanki žmogui: nebūna jokių audrų, didesnių šalčių ar karščių, o ką jau ten bekalbėti apie žemės drebėjimus, potvynius ir t. t., kita dalis gi teigia, kad dabar įvyksta kur kas daugiau stichinių nelaimių negu įprastai. Dėl katastrofų, tai yra laivų, lėktuvų, traukinių bei atominių ar cheminių sprogimų ir pan., pranašai irgi vienas kitam prieštarauja: vieni prognozuoja ramius metus, o kiti mini būsiant begalę tragedijų. Vieniems pranašams šis laikas yra geriausias naujovėms: keisti darbą, gyvenamąją vietą, netgi partnerį, kitiems – priešingai.

Ką daryti? O tikėti tais, kurie pranašauja gėrį. Kas vyksta, vyksta į gera.

Taip ir su sapnais. Ką besusapnuotume, svarbiausia likti optimistams. Susapnuota nelaimė gali prišaukti sėkmę! Susapnavote barnį su sutuoktiniu? Nesijaudinkite! Tai gali reikšti, kad jūsų santykiai pereina į naują etapą, o jūs galite drąsiai pasikliauti savo žmogumi. Sutuoktinis sapne jus paliko? Tai dažniausiai reiškia kopimą karjeros laiptais arba netikėtus pinigus.

Susapnavote dideles finansines bėdas. Tokie sapnai dažniausiai sapnuojami prieš didelius pirkinius. Kuo daugiau pinigų išleidote sapne, tuo daugiau uždirbsite realybėje. Jei susapnavote, kad neturite kišenėje nė skatiko – ruoškitės finansinių reikalų pagerėjimui. Prarasti pinigus sapne – realybėje sulaukti palikimo ar bent jau laimėti ginčą. Susapnavote, kad jus apvogė? Galite investuoti į verslą – sulauksite pelno. Susapnavote, kad užklupo liga? Galite nesiskubinti pas gydytoją – su pablogėjusia sveikata sapnas nesusijęs. Sapnai, kuriuose sergate, reiškia geras naujienas ir viltis. Jei susapnavote, kad esate prie mirties – jums pasiseks meilėje!

Taip mąstant, gera nuotaika tikrai turi mus aplankyti. Gi jeigu jūsų nuotaika dar nepagerėjo, tai jau tik jūsų problemos. Nors liūdesio kažkiek turi būti. Tad baigti šį tekstą norisi Artūro Valionio trumpu posmeliu:

Eilės. Visur tik eilės.
Įpilkit be eilės – visiems.
Be ledo. Po šimtą meilės.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA