REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Gruodžio 3 d. 16:00

Su sloga į darželį: už ar prieš?

Marijampolė

Ričardo PASILIAUSKO fotoiliustracija

Loreta AkelienėŠaltinis: Etaplius.lt


62982

Nuo spalio 31 d. įsigaliojo sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pakeistos higienos normos: sloguojančius ar kosinčius vaikus galima vesti į priešmokyklinio ugdymo įstaigas. Sveikatos apsaugos ministerija informavo, kad nesergantys, bet kosintys ir sloguojantys vaikai nuo šiol privalės būti priimami į darželį.

Sergančio vaiko į ugdymo įstaigą vesti negalima

Iki šiol vaikas į darželį galėjo būti nepriimamas ir tokiais atvejais, jeigu jam pasireiškia alerginė sloga, parėjus iš lauko jam bėga nosis ar kelis kartus sukosėjo. Ministerija pažymi, kad tokie požymiai, kaip išskyros iš nosies, kosulys, nėra būdingi tik užkrečiamosioms ligoms – šie simptomai gali pasireikšti ir sergant neinfekcinėmis ligomis ar net sveikiems vaikams.

Taigi patikslinti užkrečiamųjų ligų ir kitų ūmių sveikatos sutrikimų požymiai, kurių turintys vaikai negali būti priimti į įstaigas. Ministerija pabrėžė, kad higienos normos pakeitimas nereiškia, jog nuo šiol į darželį bus galima vesti sergantį vaiką. Jei jis karščiuoja, dūsta, skundžiasi skausmu, viduriuoja, vemia, turi nežinomos kilmės bėrimo elementų, utėlių ar glindų, ir toliau negalės būti priimamas į priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo grupę.

Pakeitimais mažinama ir administracinė našta medikams – nuo šiol tėvai po vaiko ligos nebeturės pristatyti medikų išrašytos pažymos. Kadangi su šia pažyma siejamas mokesčio už ugdymo įstaigos lankymą nustatymas, su įstaigų steigėjais taip pat bus diskutuojama dėl galimybių kurti apmokėjimo už vaikų išlaikymą ikimokyklinio ugdymo įstaigose sistemą, nereikalaujančią perteklinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo.

Gydytojos nuomonė nėra kategoriška

Marijampolietė vaikų pulmonologė Salomėja Keršanskienė: „Mano nuomonė dvejopa. Suprantama, kad tėvai pyksta, jeigu nuo sergančiojo užsikrės jų sveikas vaikas. Bet ir alergiškų vaikų yra daug, jų negali neįsileisti į ugdymo įstaigas. Alergiškų vaikų turime apie 30 proc. – su alerginėmis slogomis, alerginiais rinitais, alergine astma. Senesniais laikais buvo diagnozuojama ir tokia vazomotorinė sloga – kai keičiantis temperatūrai, pereinant iš lauko į šiltą patalpą, arba valgant šiltą maistą ima tekėti sloga. Ši sloga nekenksminga.

O jei yra peršalimo sloga, tada kiti gali užsikrėsti, bet pačiam vaikui nėra nieko blogo eiti į darželį. Aukso vidurį rasti sunku. Reikia labai įvertinti, ar sloga užkrečiama, ar tai naujas peršalimas, o gal po ligos ne visiškai pasveikta. Labai griežtų kriterijų nenurodyčiau, bet įvertinti sunku, ypač tėvams.

Dėl pažymų tai gerai, kad nereikės kiekviena proga gydytojo. Būtų geriau, kad daugiau pasitikėtų tėvais, ir nereikėtų eiti pas gydytoją vien dėl pažymos.“

Darželių auklėtojos vertina neigiamai

Vaikų darželio auklėtoja Sigita (pavardė redakcijai žinoma): „Nelabai patinka šita tvarka. Atves sergančius. Dėl alerginės slogos viskas aišku, bet pasitaiko neatsakingų tėvų, nors nedažnai, išimtiniais atvejais, kurie atveda rimčiau sergančius. Aišku, seniai dirbančios auklėtojos yra užsigrūdinusios, joms nepakenks, bet vaikams užsikrėsti grėsmė didelė. Be to, kiti tėvai tikrai bus nepatenkinti, jeigu kažkas atveda sirguliuojantį vaiką. Iki šiol tėvai geranoriškai žiūrėdavo, pasilikdavo namie sergančius vaikus pagal galimybes. O dėl pažymų džiaugsis, kad nereikia atnešti, bet kaip pateisinti praleistas dienas, jeigu norės už jas nesumokėti?“

Darželio auklėtoja Daiva Čėsnienė: „Blogai vertiname naują tvarką, tai katastrofa. Ir taip tėvai bando gudrauti, kad vaikas sveikas, sako, gal praeis, gal nieko. Būna, kad ir praserga vaikas šitaip darželyje. Tada nereikia auklės samdyti, nereikia tėvams biuletenio. O kaip nustatyti tą slogą, kada ji neužkrečiama? Būna, kad prigirdo vaistų ir veda sergantį – matosi, kad vaiko akys lyg stiklinės. Dėl alerginių slogų visai kitaip – vaikas būna judrus, žvalus, matyti, kad ne ligonis. Aš ne medikė, tai kaip nustatysiu, kokia sloga? Iki šiol iš karto skambiname tėvams, jei matome, kad vaikas susirgo. O dabar ką reikės daryti? Yra silpnų vaikų, nuo kiekvieno užsikrečiančių. Negera tvarka. Vaikas irgi turi teisę išsisirgti namie, ramiai pasveikti.“

Tėvai džiaugiasi

Vilnietė Giedrė Vinickienė, dviejų mažamečių vaikų mama, vertina teigiamai, nes daugelyje darželių ir iki šiol, ypač šaltuoju metu, vaikai ar šiaip, ar taip eidavo su sloga arba minimaliais peršalimo požymiais. „Galvoju, kad mūsų šalies darželiuose išvis buvo sureikšminta sveikata, pavyzdžiui, kai mano dukra rūbinėje užsikosėdavo, tai visi tėvai į mane sužiurdavo kaip į nusikaltėlę, kuri kosintį vaiką į darželį veda. O iš tiesų tai jos astminis kosulys, kuriuo kitų vaikų užkrėsti neįmanoma.“

Keturmetės darželinukės mama Kristina (pavardė redakcijai žinoma): „Aš už! Tik, aišku, su protu. Va dabar manoji kosti, ir aš jos neleidžiu į darželį, nes kosulys priepuolinis ir trukdo kitiems vaikams miegoti. Bet jei sukosti vos kelis kartus per dieną – nematau problemos vesti į darželį. Juk vedamės vaikus į parduotuves, kavines, kur šimtai sloguojančių, kosinčių, ir nebijome, kad užsikrės. Jei nosies sekretas skaidrus, nepažaliavęs, manau, gali vaikas eiti į darželį. O be to, kur dėti tokį su vos tekančia nosimi, biuletenio dėl menkniekio nesinori imti.“

Trijų vaikų mama Milda Antanauskienė: „Sunku vienareikšmiškai atsakyti, nes slogavimas slogavimui nelygus. Kad negalima vesti į darželį vaiko su temperatūra, net mažesne už 38,5 laipsnio, tai tikrai ne, niekada nevesčiau, bet su sloga, jei vaikas gerai jaučiasi, manau, galima vesti į darželį.“

Loreta AKELIENĖ



REDAKCIJA REKOMENDUOJA