Angle down Atgal

Su pasienyje parduodamais objektais iškeliauja ir rajono istorijos dalis

Kai šią savaitę viešėjau Vilniuje, privačiame renginyje, kalba tarp svečių netikėtai pasisuko apie pačiame Lietuvos–Lenkijos pasienyje parduodamą pastatų kompleksą: poilsio namus, sandėlius, kitus ūkinės paskirties pastatus, kurių bendras plotas sudaro daugiau kaip 1 500 kvadratinių metrų.

Visi jie kažkada priklausė Valstybės sienos apsaugos tarnybai, Lazdijų rinktinei, vėliau perėjo Lazdijų rajono savivaldybės administracijos žinion. Kartu su pastatais parduodamas beveik 3 hektarų žemės sklypas. Ir visa tai – vos už 44 tūkst. eurų. Visai čia pat, vos už 700 metrų – Lenkijos Respublika. Netoli ir Galadusio ežeras, puikiai sutvarkytas ir turistams pritaikytas rokadinis kelias, primenantis kažkada griežtai saugomą buvusios Sovietų Sąjungos ir Europos sieną...  

Nuo to laiko, kai buvo panaikinta Valstybės sienos apsaugos tarnybos Lazdijų rinktinė, kuriai priklausė visi šie pastatai, praėjo jau šešeri metai. Liūdna, kad rajonas kažko neteko. Tačiau, kas gali žinoti, kokie verslai ir galimybės rajono gyventojams čia slypi jau visai netolimoje ateityje...

Pokalbio dalyviai intensyviai svarstė, kokį verslą čia būtų galima vystyti... Tiesa, jie net nežinojo, jog vos už kelių kilometrų, tame pačiame Lietuvos–Lenkijos pasienio ruože, parduodami ir kiti pastatai – buvusi Galinių pasienio užkarda. Nenaudojamus pastatus negailestingai niokoja laikas – kai kurie jų jau neteko langų, nenaudojamos nyksta ir vandens tiekimo bei šildymo sistemos. Tačiau, žinant milžiniškais šuoliais augančias nekilnojamojo turto kainas, sunku pasakyti – į gera mūsų rajonui tas faktas, kad visi pasienyje esantys pastatai iki šiol dar neparduoti, ar į bloga.

Kainos gerokai krito. Vertė, tikėtina, auga...

Per tuos šešerius metus, kai Lazdijų rajono savivaldybė Valstybės turto fondo organizuojamuose aukcionuose pardavinėja visus šiuos jos žinion perėjusius pastatus, jų kaina gerokai nukrito. Pvz., jei 2015 metais Janaslavo kaime esantis pastatų kompleksas buvo pardavinėjamas už daugiau nei 60 tūkst. eurų, tai dabar, kaip jau minėjome, vos už 44 tūkst. eurų. Filicijanavo kaime esanti Galinių pasienio užkarda (su pastatų kompleksu ir daugiau kaip 4 hektarais žemės, kurie yra visai ant Galadusio ežero kranto), kainavusi daugiau nei 42 tūkst. eurų, šiuo metu įvertinta kiek daugiau nei 34 tūkst. Savivaldybė taip pat parduoda ir buvusius Pazapsių pasienio užkardos pastatus. Jų kaina – daugiau kaip 22 tūkst. eurų. Pastatams priklauso daugiau kaip 2,6 ha žemės.  

Pirkėjams patraukliausi objektai kol kas neparduodami

Kartu su buvusiu Valstybės sienos apsaugos tarnybos viršininko pavaduotoju, daugiau nei 18 metų Valstybės sienos apsaugos tarnyboje dirbusiu Antanu Smaliuku „Lazdijų žvaigždė“ apvažiavo beveik visus parduodamus (ir neparduodamus) pastatus pasienyje.

Kol kas neparduodamas vadinamasis atraminis pasienio punktas, šalies žiniasklaidos kadaise išgarsintas kaip Renatos Smailytės vila. Kiek jis susijęs su šia asmenybe, dabar jau žino tik istorija. Tačiau kuklus pastatas ant Galadusio ežero kranto kol kas stropiai prižiūrimas ir saugomas – teritorija aptverta ir nušienauta. Čia vyksta Varėnos pasienio rinktinės, į kurią įsiliejo ir Lazdijų pasienio rinktinė, renginiai.

Neparduodamas ir Galinių kaime esantis atraminis punktas su elingu, taip pat esančiu ant paties Galadusio ežero kranto. Nors kažkada šie pastatai priklausė tai pačiai Galinių pasienio užkardai, tačiau juos dalija vos menkas keliukas – pasienio užkarda yra Filicijanavo kaime, o atraminis punktas priklauso jau Galinių kaimui. Kai kurių rajono savivaldybės administracijos darbuotojų teigimu, planuojama šiuos pastatus sujungti į vieną kompleksą. Taip jie įgautų didesnę vertę, būtų patrauklesni pirkėjams, kurie matytų čia daugiau galimybių vystyti kaimo turizmo ar kito poilsio verslo kūrimo planus.

Pardavusi visus pasienio ruože esančius objektus, rajono savivaldybė gautų daugiau kaip 100 tūkst. eurų. Daug tai ar mažai, skaičiuojant šių dienų nekilnojamojo turto kainomis? Žiūrint, kaip skaičiuosime. Juk panašiai tiek kainuoja padoresnis butas Vilniuje ar Kaune. Tuo tarpu potencialūs šio turto pirkėjai jau svarsto galimybes ne tik šį turtą, ypač esantį Janaslavo kaime, pirkti, bet ir galimybes gauti europinę paramą verslui čia vystyti...

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite