REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Gruodžio 11 d. 12:15

Stiprinamas vaiko gerovės specialistų bendradarbiavimas

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


64093

Pagalbos vaikui ir šeimai kokybė priklauso nuo daugelio veiksnių: paslaugų koordinavimo, socialinės partnerystės ir bendradarbiavimo, praktinių veiksmų dermės. Siekiant sukurti gerovės valstybę, institucijų bendradarbiavimas tampa itin reikšmingas ir svarbus. Bendromis jėgomis, gerbdami vieni kitų profesinę kompetenciją ir atliekamas pareigas, aiškiai suvokdami vieni kitų darbo specifiką, funkcijas bei kartu įveikdami patirtas nesėkmes, susitelkę skirtingų sričių specialistai yra pajėgūs padėti tiems, kuriems labiausiai reikalinga visapusiška pagalba, bei kartu pasiekti produktyvių darbo rezultatų, teigiamų pokyčių visuomenės ir šeimos gyvenime.

Siekiant tobulinti organizacijos tobulinimo ir pokyčių valdymo, bendravimo ir bendradarbiavimo, vaiko gerovės komisijos veiklos kompetencijas, Kaišiadorių švietimo ir sporto paslaugų centre organizuota metodinė diena–seminaras „Koordinuotai teikiama pagalba vaikui ir jo šeimai“. Seminaro dalyvių tikslinė grupė: vaiko gerovės komisijų nariai, socialiniai pedagogai, socialiniai darbuotojai, pagalbos mokiniui specialistai.

Savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriaus inicijuotame renginyje pranešimus pristatė jungtinė lektorių komanda – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Kaišiadorių rajono savivaldybėje, Kaišiadorių socialinių paslaugų centro, Bendruomeninių šeimos namų, Kaišiadorių švietimo ir sporto paslaugų centro Pedagoginės psichologinės tarnybos specialistai.

Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus patarėja Kaišiadorių rajono savivaldybėje I. Kiselienė pranešime „Vaiko teisių apsaugos sistemos naujovės nuo 2018-07-01 įsigaliojusio Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo kontekste“ akcentavo esminius vaiko teisių apsaugos sistemos pasikeitimus, pažeidimų specifiką, įvardijo skirtingų institucijų atsakomybes šioje srityje, aptarė kylančius neaiškumus. Buvo akcentuota, jog pagrindinis Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistų uždavinys – operatyvus reagavimas į kiekvieną vaiko teisių pažeidimą, detalizuotos ir kitos vaiko teisių apsaugos specialistų funkcijos, supažindinta su mobiliosios komandos bei budėtojų darbo specifika. Pranešėja užsiminė apie atvejo vadybos posėdžių vykdymą bei šeimoms teikiamų socialinių paslaugų tvarką, kurios išlieka savivaldybių veiklos funkcijomis. Seminaro dalyviams buvo pateikti savivaldybei aktualūs duomenys, tarp kurių gautų pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus skaičiai, vaikų, dėl kurių gautas pranešimas ir kurių grėsmės vaikui lygis buvo vertintas, skaičiai, vaikų, kurių grėsmės vaikui lygis nenustatytas (pranešimas nepasitvirtino), skaičius, nustatytų I ir II grėsmės vaikui lygių skaičiai, grąžintų vaikų skaičiai ir šių rodiklių dinamika. I. Kiselienė sulaukė daug konstruktyvių klausimų, išanalizavo konkrečias situacijas.

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė N. Butrimavičienė pranešime „Pagalbos vaikui ir šeimai organizavimas. Tarpinstitucinis bendradarbiavimas dėl vaiko gerovės“ pristatė tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriaus veiklos gaires, aptarė paslaugų savivaldybėje prieinamumo, pagalbos ir paramos vaikui bei jo įstatyminiams atstovams, minimalios ir vidutinės priežiūros priemonių ir koordinuotai teikiamų švietimo pagalbos, socialinių ir sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo ir teikimo būdus bei sprendimus. Pranešėja akcentavo vieną svarbiausių darbo principų – už vaiko saugumą ir gerovę atsakingų institucijų (vaiko teisių apsaugos, švietimo pagalbos, sveikatos ir socialinių paslaugų įstaigų, teritorinės policijos) veiksmų suderinamumą, teikiant koordinuotas paslaugas vaikui ir jo šeimai.

Kaišiadorių socialinių paslaugų centro direktorius L. Palaitis ir Bendruomeninių šeimos namų koordinatorė R. Narkevičiūtė pristatė vaikui ir šeimai Kaišiadorių savivaldybėje teikiamas viešąsias paslaugas, Bendruomeniniuose šeimos namuose vykdomą švietėjišką veiklą, kuria siekiama didinti tėvų atsakomybę už vaiką.

Renginio dalyviai išklausė Kaišiadorių švietimo ir sporto paslaugų centro Pedagoginės psichologinės tarnybos specialistų pranešimus. Psichologė I. Umarienė ir logopedė L. Baumilienė supažindino su platforma S.M.A.R.T tėvystė, Lietuvos vaikų apsaugai sukurtu praktiniu įrankiu, kurio paskirtis–atpažinti rizikas vaiko gerovei ir reaguoti teikiant pagalbą anksčiau nei atsiranda problemos. Socialiniai darbuotojai, švietimo ir sveikatos apsaugos specialistai, policijos pareigūnai, savo darbe panaudodami šį įrankį, greitai ir nesudėtingai gali identifikuoti vaiko gerovės rizikas ir nedelsdami imtis pagalbos veiksmų. Psichologė R. N. Truskauskienė supažindino su savivaldybėje įgyvendinama Ankstyvosios intervencijos programa – pagalbos priemone, skirta eksperimentuojantiems ar nereguliariai vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas (išskyrus tabaką) 14–21 m. jaunuoliams. Programos tikslas – motyvuoti jauną žmogų keisti savo elgesį, paskatinti suabejoti jau turimomis žiniomis, susijusiomis su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu, žala bei pasekmėmis. Jaunuoliams yra suteikiama galimybė būti išklausytiems, suprastiems, diskutuoti bendraamžių rate, suaugusiajam moderuojant šią veiklą. Dalyvavimas Ankstyvosios intervencijos programoje gali būti savanoriškas arba įpareigojantis (kaip administracinio poveikio ar vaiko minimalios priežiūros priemonė). Šią programą mūsų savivaldybėje įgyvendina Kaišiadorių visuomenės sveikatos biuro ir Kaišiadorių švietimo ir sporto paslaugų centro Pedagoginės psichologinės tarnybos specialistai.

Savivaldybėje vaiko gerovės srityje dirbantiems specialistams metodinės dienos–seminarai bus organizuojami ne rečiau kaip kartą per pusmetį. Kvalifikacijos tobulinimo renginyje ,,Kompleksinė pagalba vaikui ir jo šeimai: poreikis, lūkesčiai ir iššūkiai“, kuris planuojamas ateinančių metų vasario mėnesį, numatoma analizuoti asmens duomenų apsaugos naujoves, prevencinės veiklos vykdymo ir bendrąsias prevencines kryptis, psichologinės pagalbos vaikams lūkesčius bei sveikatos priežiūros paslaugas, kaip svarbiausią vaiko gerovės užtikrinimo sritį.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA