Statistikos departamentas: vidutinė metinė infliacija rugsėjį sudarė 2,3 procento

Vilnius
Dainiaus Labučio nuotr.
Reporteris Agnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Pagal su kitomis Europos Sąjungos (ES) valstybėmis narėmis metodologiškai suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI) rugsėjį vidutinė metinė infliacija sudarė 2,3 proc.; pagal vartotojų kainų indeksą (VKI) apskaičiuotoji vidutinė metinė infliacija – 2,5 proc.

Statistikos departamento duomenimis, metinė infliacija sudarė 6,4 proc.; pagal VKI apskaičiuotoji – 6,3 proc.

Vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokytis rugsėjį, palyginti su rugpjūčiu, sudarė 1,7 proc. Pagal VKI apskaičiuotas vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokytis sudarė 1,4 proc.

Pasak Statistikos departamento, per metus labiausiai pakilo būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro (16,4 proc.), transporto (11,7 proc.), viešbučių, kavinių ir restoranų (6,8 proc.) ir švietimo kainos (6,8 proc.) Maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos išaugo 5,1 proc., o alkoholinių gėrimų bei tabako gaminių – 1,9 proc.

ELTA informuoja, kad vidutinė metinė infliacija nurodo dvylikos paskutinių mėnesių ir atitinkamų ankstesnių dvylikos mėnesių vidutinio kainų lygio santykinį pokytį. Metinė infliacija nustatoma lyginant ataskaitinio ir ankstesnio mėnesių vidutinį kainų lygio pokytį.

SVKI naudojamas infliacijai ES matuoti ir tarptautiniams palyginimams, Europos vartotojų kainų indeksui, pinigų sąjungos vartotojų kainų indeksui (apimamos valstybės narės, priklausančios euro zonai) ir Europos ekonominės erdvės vartotojų kainų indeksui skaičiuoti. Šalies atitiktis sutarties dėl ES veikimo 140 straipsnyje nustatytam kainų stabilumo kriterijui vertinama atsižvelgiant į infliacijos lygį, apskaičiuotą pagal SVKI. VKI reikalingas infliacijos lygiui šalyje matuoti. Tai pagrindinė indeksavimo priemonė, aiškina Departamentas.

ELTA